komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 13 sierpnia 2020

Diany, Hipolita

Nieznane dotąd listy Rafała Wojaczka dołączyły do kolekcji Ossolineum

środa, 10.7.2019 19:46 , komentarze: 0 , odsłony: 1255
kategorie artykułu:

9 lipca 2019 r. nastąpiło przekazanie przez miasto Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich 59 listów Rafała Wojaczka, zakupionych od przyjaciółki oraz córki poety. Dołączą do kolekcji pamiątek  po zmarłym w wieku niespełna 26 lat artyście, która jest już w posiadaniu instytucji.

Podpisania aktu notarialnego przekazania autografów Rafała Wojaczka, wśród których są listy do matki poety – Elżbiety oraz do jego powierniczki już od lat szkolnych – Stefanii Cisek, dokonali (w obecności notariusza) prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko.  Miasto odkupiło zbiór listów za ok. 41 tys. zł właśnie od Stefanii Cisek (37 listów) oraz od córki Rafała Wojaczka – Dagmary Janus (22 listy). 

Wrocławski Dom Literatury planuje wydać zbiór listów Rafał Wojaczka. 


Przypomnijmy, że w roku ubiegłym, również staraniem miasta, udało się zakupić i przekazać Ossolineum bardzo poważny fragment archiwum rodzinnego Henryka Sienkiewicza. 

O poecie: 

Rafał Wojaczek urodził się w 1945 r. w Mikołowie na Śląsku. Tam ukończył też szkołę podstawową i rozpoczął edukację w średniej, którą kontynuował potem w Katowicach, aby zdać maturę w Kędzierzynie. 

W 1963 r. rozpoczął studia polonistyczne w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, przerwał je jednak na pierwszym roku i przeniósł się do Wrocławia. 

Debiutował jako poeta w 1965 r. na łamach pierwszego numeru „Poezji”, której red. naczelnym był wówczas inny ceniony wrocławski poeta Tymoteusz Karpowicz. Od momentu tego debiutu Wojaczek staje się znanym poetą młodego pokolenia, a jego utwory są publikowane w poważnych czasopismach literackich. 

W 1969 r. ukazał się pierwszy tom jego poezji – „Sezon”, rok później – „Inna bajka”, a po śmierci poety, następne tomy, które Wojaczek przygotował jeszcze za życia: „Nie skończona krucjata” i „Którego nie było”. W roku 1999 Instytut Mikołowski wydał piąty tom poety „Reszta krwi” – z utworami wcześniej nigdzie niepublikowanymi. 

Wojaczka określano nieraz jako „polskiego Rimbauda” oraz poetę wyklętego. Dużo pił, okaleczał się, wywoływał skandale, ale nie sposób odmówić mu ogromnego talentu pisarskiego. Jego poezja była nad wyraz dojrzała i przejmująca. Tak się ją odczytuje także dzisiaj. 

We Wrocławiu mieszkał do końca życia, czyli do 11 na 12 maja 1971 r., gdy popełnił samobójstwo, przedawkowując leki. Osierocił córkę Dagmarę. 

Jego grób znajduje się na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida. Do tej samej mogiły w 2000 r. pochowano brata Rafała – Andrzeja Wojaczka, znanego wrocławskiego aktora. 

W roku 1999 Lech Majewski nakręcił film pt. „Wojaczek” z główną rolą Krzysztof Siwczyka. W 2018 r. powstał dokument o Rafale Wojaczku pt. „Martwy sezon”, który zrealizowała Dagmara Drzazga. 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 22 godz temu
sobota, 1.8.2020 08:40
piątek, 24.7.2020 10:28
piątek, 24.7.2020 12:33
środa, 22.7.2020 18:30
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki