Nawigacja samochodowa – czyli jak szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu

piątek, 23.8.2019 10:20 2609

Dziś mało kto korzysta już z papierowych map. W przypadku kierowców jest to zupełnie zrozumiałe; nie mają w końcu możliwości rozłożenia ich w trakcie jazdy, a częste przerwy w podróży są mało komfortowe. Nic dziwnego, że nawigacje samochodowe zyskały tak wielką popularność. Jak jednak spośród tylu różnych modeli wybrać ten najlepszy? Jakie funkcje okażą się naprawdę przydatne i czym kierować się podczas zakupu? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Jak działa nawigacja samochodowa?

To urządzenie, które zapewnia dostęp do aktualizowanych na bieżąco map – wyznacza najlepszą i najkrótszą trasę, pozwala ominąć korki, a także wysyła ostrzeżenie o robotach drogowych. Jest to możliwe, bowiem nawigacja, dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS, odbiera wysyłany przez satelity umieszczone na świecie sygnał. To sprawia, że dokładnie potrafi określić nasze położenie, poinformować nas o najbliższych stacjach benzynowych czy fotoradarach.

Sprawdź nawigacje samochodowe z neo24.pl.

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Na co należy zwrócić uwagę, by wybrana nawigacja spełniła nasze wymagania? Które parametry i funkcje są najważniejsze?

Ekran – musi być duży, tak by wyświetlane informacje były czytelne i żebyśmy nie musieli na długo odrywać wzroku od drogi. Zwykle poleca się nawigacje z wyświetlaczem 5-calowym, idealne do samochodów osobowych. I, oczywiście, ekran powinien być dotykowy, tak by dało się wpisywać dane za pomocą palca czy specjalnego długopisu.

Pamięć – jeśli lubisz podróżować i chcesz mieć dostęp do dużej liczby map, powinieneś wybrać nawigację z pojemną pamięcią. Większa pamięć daje Ci też pewność, że urządzenie będzie działało płynniej. Możesz też wybrać urządzenie z dodatkowym slotem na kartę SD i, jeśli zajdzie taka potrzeba, rozszerzyć pamięć.

Uchwyt – powinien stabilnie przymocować nawigację do deski rozdzielczej. Ważne, by był naprawdę solidny, nie chcesz w końcu, by w trakcie podróży po mniej równym podłożu urządzenie spadło i zagroziło bezpieczeństwu Twojemu i pozostałych pasażerów.

Mapy i aplikacje – zobacz, do jakich map będziesz mieć dostęp. Dobrze, jeśli otrzymasz nie tylko mapę Polski, ale i innych krajów. To, że mapy powinny być aktualizowane na bieżąco (i, najlepiej, dożywotnio), nie uchodzi wątpliwości. Przydatne mogą się też okazać aplikacje informujące na przykład o pogodzie, w końcu podróż podczas ulewnego deszczu i śnieżycy nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna.

Dodatkowe funkcje nawigacji samochodowej

Nawigacja poprowadzi Cię szybko i bezpiecznie do celu – ale to nie wszystko, co potrafi. Jeśli często nie możesz znaleźć swojego pojazdu, na przykład na parkingu, wybierz urządzenie z funkcją, która pozwoli Ci zapisać jego lokalizację. Masz problem ze znalezieniem miejsca postojowego? Asystent parkowania znajdzie je dla Ciebie w bliskiej odległości od miejsca docelowego. Dobrze też, jeśli urządzenie posiada tryb pieszy – wtedy będziesz mógł z niego korzystać również podczas spacerów czy wędrówek na własnych nogach.

 

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz