Nasady kominowe i daszki - rodzaje i właściwości

wtorek, 27.4.2021 18:11 870

Jak wiadomo komin służy do prawidłowej wentylacji, przepływu powietrza i do wytwarzania prawidłowego ciągu. Nieodpowiednia zabudowa komina, silnie wiatry, intensywne opady deszczu czy śniegu oraz inne zjawiska atmosferyczne nie sprzyjają dobrej wentylacji. Powoduje to również gromadzenie się w kominie nieczystości, przez które trujące spaliny nie wydostają się na zewnątrz i zostają w domu. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może szkodzić naszemu zdrowiu i życiu. Dlatego też mieszkając lub budując dom jednorodzinny trzeba mieć na uwadze, że każdy budynek posiada różne przewody kominowe: wentylacyjne, spalinowe, dymowe. Jakie są zatem dostępne w sklepach rodzaje daszków i nasad kominowych? Jak wybrać odpowiedni daszek lub nasadę kominową, żeby uniknąć kłopotów?

Daszki kominowe

Daszek, który wieńczy komin, nie powinien być przez nas wybierany jedynie ze względu na estetykę i piękny wygląd budynku. Trzeba podkreślić, że właśnie od jego kształtu i zasady działania zależeć będzie, czy do wnętrza dachu padać będzie deszcz i śnieg oraz czy system wentylacji będzie działać prawidłowo.

Zazwyczaj daszki kominowe wykorzystuje się w obiektach publicznych i zakładach przemysłowych. Dzieje się tak ponieważ generują one bardzo duże ilości spalin, które wymagają właściwych warunków do odprowadzenia. Rozwiązanie to możemy jednak coraz częściej, spotkać u właścicieli domów jednorodzinnych. Głównie dlatego, że stosując to rozwiązanie można znacznie usprawnić działanie systemu wentylacji i poprawić wydajność komina.

Zamontowanie dobrej jakości daszka, przy wlocie przewodu kominowego, bądź wentylacyjnego, ochroni go przed deszczem, zmianami atmosferycznymi oraz przed zbyt dużą wilgocią.

Trzeba pamiętać, że tego rodzaju zwieńczenie komina powinno być wykonane z trwałych, odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, takich jak kwasoodporna i nierdzewna stal, która posiada dużą odporność na wysokie temperatury oraz na kwasy żrące. Właściwy dobór daszka kominowego w profesjonalnym sklepie takim jak https://nasady-kominowe.pl/ zagwarantuje nam brak kłopotu związanego z częstą wymianą i konserwacją urządzenia.

Nasady kominowe

Innym rozwiązaniem, które cieszy się sporą popularnością są nasady na kominy. Montuje się je w celu wzmocnienia ciągu wentylacyjnego. Brak prawidłowo zamontowanej nasady na kominie uniemożliwia prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniu oraz często powoduje nawet powstanie ciągu wstecznego. Takie nierozsądne postępowanie może doprowadzić do cofania się spalin, które w przypadku posiadanego piecyka łazienkowego stanowi zagrożenie zdrowia i życia.

Warto więc poświęcić chwilę i zapoznać się z pełną ofertą urządzeń dostępnych pod tym linkiem https://nasady-kominowe.pl/kategoria/kominy-stalowe, żeby móc dostosować odpowiedni typ nasady dedykowany konkretnie do przewodu kominowego w naszym domu.

Można wyróżnić trzy rodzaje nasad:

- obrotowe,

- samostawne,

- stałe.

Nasady obrotowe to urządzenia wykorzystujące siłę wiatru, który wprawia je w ruch obrotowy. Montowane są przy zakończeniach wentylacyjnych. Ma to za zadanie wydostanie powietrza z ich wnętrza i wywołanie ciągu kominowego.

Nasady samonastawne przypominają swoim kształtem żagiel i ustawiają się w kierunku wiejącego wiatru osłaniając tym samym przewód kominowy.

Zaletami obu wyżej wymienionych nasad są: estetyczny wygląd, wydajność i duża niezależność od siły i kierunku wiatru. Minusem takich rozwiązań jest wyższa cena porównując do zakupu nasady stałej.

Nasady stałe to z kolei urządzenia, które nie zmieniają swego położenia w stosunku do wiejącego wiatru i wykorzystują energię kinetyczną wiatru do wytworzenia podciśnienia w przewodzie kominowym. Dużym plusem zastosowania tego rodzaju nasady jest przede wszystkim prostota oraz niezawodna trwała konstrukcja. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjna cena takiego rozwiązania. Sporym minusem jest natomiast niska wydajność.