Najważniejsze pytania przed zakupem własnego mieszkania- czyli czym kierować się szukając mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu?

wtorek, 4.5.2021 12:16

Metraż, lokalizacja, rodzaj rynku, cena? Czym właściwie powinniśmy kierować się, szukając mieszkania do kupienia? Dla wielu osób jest to największa inwestycja w życiu. Wiąże się z zaciągnięciem kredytu i podporządkowaniem pod nią znacznej części życia. Jest wiele czynników, które powinniśmy brać pod uwagę, kupując mieszkanie. Szukając lokum we Wrocławiu, należy szczegółowo zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku, by wybrać tą najlepszą. Warto samemu sobie zadać sobie kilka podstawowych pytań.

1. Gdzie? – czyli lokalizacja mieszkania naszych marzeń

2. Z kim?- czyli metraż mieszkania

3. Na jakich warunkach?- czyli rynek zakupu

4. Za ile?- czyli cena zakupu mieszkania

Gdzie? – czyli lokalizacja mieszkania naszych marzeń

Na początku warto zastanowić się, gdzie tak naprawdę chcemy mieszkać. Czy zależy nam na mieszkaniu w centrum, czy może, jednak na obrzeżach miasta? Każda z tych propozycji ma swoje wady i zalety. Mieszkania w centrum najczęściej wybierane są przez osoby pracujące, ceniące sobie wygodę oraz bliskość wielu atrakcji i obiektów użytkowych. Mieszkania na obrzeżach najczęściej wybierają rodziny z dziećmi. W takim przypadku warto sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się żłobki i przedszkola. Nie bez znaczenia jest również dostępność komunikacji miejskiej. Nikt z nas przecież nie chce marnować zbyt dużo czasu na dojazd do pracy lub szkoły. Warto zapoznać się ze stroną mieszkanie na sprzedaż Wrocław, na której znaleźć można oferty mieszkań w każdej części miasta.

Jeśli już wybierzemy okolicę, w której chcemy mieszkać, powinniśmy zwrócić uwagę na piętro wymarzonego lokum. Zazwyczaj mieszkania na parterze i najwyższym piętrze są tańsze. Wynika to z mniejszego popytu na nie. Wiele osób uważa, jednak że takie usytuowanie mieszkania wcale nie jest gorsze.

Z kim?- czyli metraż mieszkania

Kupując mieszkanie, należy mieć na uwadze ilość osób, które będą w nim mieszkać. Każda osoba chciałaby przecież mieć w mieszkaniu swoją własną przestrzeń w postaci nawet niewielkiego pokoju. Młode osoby powinny uwzględnić swoje plany na przyszłość i ewentualne późniejsze powiększenie rodziny. Warto również inwestować w mieszkania, które łatwo przerobić. Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania bez balkonu, na którym urządzić można przestrzeń do odpoczynku. Dodatkowymi atutami mieszkania zawsze będą: piwnica, komórka lokatorska, czy parking podziemny.

Na jakich warunkach?- czyli rynek zakupu

Rynek pierwotny, czy wtórny? Przed takim pytaniem staje bardzo wiele osób. Niewiele z nich potrafiłoby bez zastanowienia podać odpowiedź. Jest to decyzja związana przede wszystkim z możliwościami finansowymi nabywców. Mieszkania używane są bowiem tańsze, niż te nowe. Za tym wyborem przemawia również możliwość szybszego wprowadzenia się. Nie trzeba martwić się o wykończenie wnętrz, czy dodatkowe koszty związane z wyposażeniem. Z drugiej strony, jednak takie mieszkania mogą wymagać remontu i odświeżenia. Lokale kupowane od dewelopera będą za to wybudowane według najnowszych standardów, położone w nowych blokach i gotowe do samodzielnego wykończenia, według własnego gustu.

Za ile?- czyli cena zakupu mieszkania

Tak naprawdę niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania za własną gotówkę. Najpopularniejszą formą spłaty jest nadal kredyt hipoteczny. Kupując mieszkanie, należy realnie oszacować ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup. Jest to kwestia, która może zaważyć na naszej decyzji.

Zakup mieszkania jest bardzo ważną inwestycją w życiu każdego człowieka. Mieszkanie powinno być przede wszystkim dopasowane do naszych realnych potrzeb i upodobań. W końcu prawdopodobnie spędzimy w nim największą i najważniejszą część naszego życia.

 

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz