Najpiękniejsze kwiaty w ogrodzie - co zasadzić na wiosnę?

wtorek, 27.4.2021 17:15 1531

Wiosna to czas, kiedy ogrody są powoli obsypywane pięknymi kwiatami i to właśnie dzięki nim widać i czuć, że przyroda budzi się do życia. Jakie wiosenne kwiaty, sprawią, że każdy ogród będzie naprawdę wspaniały na wiosnę? Które odmiany można polecić poczatkującemu ogrodnikowi? Wybór jest trudny, dlatego warto poświęcić chwilę i zapoznać się z kilkoma najpopularniejszymi gatunkami.

Wiele kwiatów, które kwitną w ogrodzie wiosną to rośliny cebulowe. Ten rodzaj kwiatów wymaga jednak sadzenia w okresie jesieni, żeby wczesną wiosną mogły cieszyć nasze oczy swoim pięknem w pełnej krasie.

Do najczęściej wybieranych przez ogrodników odmian należą krokusy, narcyzy, przebiśniegi, hiacynty, dalie i tulipany.

Tulipany

Tulipany to rośliny cebulowe, które są najczęściej sadzonymi kwiatami na świecie. Obecnie znamy ponad 100 gatunków tych roślin. Powinno się je sadzić do gruntu już na początku października. Nie wymagają specjalnego pielęgnowania, ale lubią słońce. Warto więc umieścić je w słonecznym miejscu bogatym w żyzną i wilgotną glebę. Warto również wzbogacić podłoże nawozem wieloskładnikowym. Przy sadzeniu tulipanów dobrze jest wykorzystać plastikowe koszyczki. Pomagają one szybciej namierzyć cebulki podczas ich wykopywania oraz przede wszystkim skutecznie chronią je przed gryzoniami. Na czas zimowego mrozu warto pamiętać, żeby okryć zasadzone cebule kora lub słomą.

W lecie rośliny przechodzą w okres spoczynku. Przekwitłe kwiaty należy nisko ściąć, a cebule wykopać. Następnie dokładnie je oczyścić i ułożyć w chłodnym miejscu.

Tulipany występują w przeróżnych kolorach i kształtach. Ich kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze, o kształcie kielichowatym, kubkowatym lub miseczkowatym, o płatkach gładkich lub postrzępionych. Sprawia to, że pięknie prezentują się na rabatach, ale są także bardzo często wykorzystywane jako kwiaty cięte, które ozdabiają wnętrza naszych mieszkań. Tulipanów z pewnością nie powinno zabraknąć w naszych ogrodach, dlatego warto zapoznać się z ich szeroką ofertą na stronie https://www.cebule.pl/.

Dalie

Dalie również należą do grona często wybieranych odmian kwiatów, które ozdabiają nasze ogrody. Możemy je rozpoznać również pod nazwą georginie. Uprawa dali jest dosyć prosta. Preferują one jasne stanowiska oraz żyzną i przepuszczalną glebę. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny trzeba intensywnie podlewać oraz raz na jakiś czas nawozić nawozem wieloskładnikowym. Do gruntu kłącze wysadza się zwykle na początku maja, ponieważ nie tolerują niskich temperatur. Wiąże się to również z tym ,że przed nadejściem przymrozków karpy należy wykopać i przechować do następnego sezonu.

Dalie posiadają tysiące zróżnicowanych odmian. Sadząc je w ogrodzie ich wysokość może sięgać nawet do 150 cm. Można również wybrać odmiany niskie mające niedużo ponad 20 cm wysokości. Właśnie taka odmiana świetnie nadaje się do donic na balkon czy taras.

W zależności od odmiany, rośliny te mają też inne kwiatostany. W związku z tym możemy wyróżnić 3 najczęściej spotykane gatunki. Są to dalie o kwiatach pojedynczych, pełnych i półpełnych. Pełne zwracają uwagę dość dużym kwiatostanem z płatkami językowymi, które skręcone są w rurki. Półpełne złożone są z szerokich płatków językowych, a w wewnątrz kwiatostanów wypełnione są kwiatami rurkowymi. Dalie pojedyncze, to tradycyjna odmiana, których środek kwiatostanu wypełniony jest kwiatkami rurkowymi.

Dalie tworzą na ogrodowych rabatach piękne i barwne kompozycje. Więcej na temat dostępnych odmian, kolorów oraz ich pielęgnacji i cenie dowiemy się klikając w ten link: https://www.cebule.pl/pol_m_Cebule-i-Klacza-Wiosenne_Dalie-Dahlia-3145.html

Hiacynty

Hiacynty to bardzo popularne rośliny cebulowe, które kwitną od kwietnia do końca maja. Podobnie jak tulipany, żeby na wiosnę cieszyć się ich widokiem w ogrodzie, należy umieścić je w gruncie od września do października. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna, najlepiej próchnicza, o odczynie pH zbliżonym do obojętnego. Cebulki hiacyntów są dość delikatne, dlatego warto osłonić je przed przymrozkami liśćmi lub słomą. Stanowisko uprawy hiacyntów powinno być ciepłe i słoneczne, bo wówczas obficiej kwitną, a ich kwiatostany są pełne i gęste. Pięknie prezentują się w zwartych rabatach. Planując wykorzystanie hiacyntów do stworzenia np. kwiatowego dywanu warto rozważyć hurtowy zakup cebulek w sprawdzonym sklepie z roślinami cebulowymi jak ten tutaj: https://www.cebule.pl/Oferta-Hurtowa-cabout-pol-50.html

Wysokość tych roślin wynosi od 20-30 cm. Dzwonkowate kwiaty hiacyntów zebrane są w grona. Dostępne są zwykle w sklepach w odcieniu niebieskim bądź fioletowym, ale istnieją również odmiany w kolorach, pomarańczowym, białym, żółtym lub różowym. Hiacynty wydzielają charakterystyczny przyjemny i upajający zapach, który często wykorzystywany jest przy tworzeniu perfum.

Hiacynty mogą być uprawiane na ogrodowych rabatach, w pojemnikach na balkonach i tarasach lub ozdabiać parapety w domu.