Nadzór archeologiczny przy budowie oczyszczalni ścieków
Obiekty archeologiczne wpisane do narodowego rejestru zabytków są cennymi zabytkami w związku z tym wymagają czynności chroniących przed zniszczeniem. Dlatego niejednokrotnie prace budowlane oraz ziemne objęte są nadzorem archeologicznym. Jego celem jest ochrona zabytków archeologicznych w przypadku ich wykrycia. Nadzór archeologiczny jest coraz częściej wymagany przed rozpoczęciem domu. Jeżeli dany teren nie jest skanalizowany inwestorzy są zobowiązani do zagospodarowania odpadów ściekowych we własnym zakresie.
Rozwiązaniem jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Z racji, że budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest zdecydowanie tańsza w eksploatacji od szamba, jest to rozwiązanie coraz popularniejsze. Budowa domu wraz z własną oczyszczalną ścieków bez wątpienia kwalifikują się jako roboty ziemne, dlatego podlegają nadzorowi budowlanemu.
Podstawowe przepisy
Artykuł 31 ust. 1a pkt. 2 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami , stanowi, że osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna, która zamierza przeprowadzić roboty budowlane, ziemne bądź dokonać zmiany charakteru dotychczasowej działalności na obszarze, gdzie znajdują się zabytki archeologiczne, co doprowadzić może do przekształcenia lub zniszczenia zabytku archeologicznego, jest obowiązana, z zastrzeżeniem art. 82a ust. 1, pokryć koszty badań archeologicznych oraz ich dokumentacji, jeżeli przeprowadzenie tych badań jest niezbędne w celu ochrony tych zabytków. Znaczna cześć inwestorów woli budować dom omijając przepisy. Konsekwencją tego mogą być wysokie kary finansowe oraz problemy przy odbiorze budowy przez inspektora. Aby uniknąć kłopotów w późniejszym czasie, analizując dokumenty działki na której ma powstać dom z przydomową oczyszczalnią ścieków należy dokładnie zapoznać się z zapisami dotyczącymi danego terenu. Miejscowy plan zagospodarowania gminy może dostarczyć informacji czy w miejscu, gdzie ma zostać wybudowany nasz wymarzony dom czy przydomowa oczyszczalnia ścieków znajduje się informacja o terenach wpisanych do rejestru zabytków lub też leżących w strefie znajdującej się pod opieką urzędu konserwatorskiego. W takim przypadku inwestor przed rozpoczęciem budowy ma obowiązek sprawdzić, czy inwestycja nie będzie miała niekorzystnego wpływu ukrytym w ziemi zabytkom archeologicznym. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w zależności czy mamy do czynienia ze stanowiskiem czy obszarem obserwacji archeologicznej wymaga odpowiednio przeprowadzenie badań archeologicznych lub nadzór inwestorski. Badania archeologiczne wiążą się z przeprowadzeniem prac wykopaliskowych co jest dość kosztowną opcją. Natomiast nadzór archeologiczny wymaga zatrudnienia archeologa, który w trakcie prac ziemnych kontroluje i sporządza dokumentację. Nadzór ogranicza się do prac ziemnych m.in. budowa fundamentów, przyłączenie kanalizacji czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest inwestycją na wiele lat. Dlatego nie tyko montaż musi być wykonany prawidłowo. Równie ważne są formalności związane z formalnościami związanymi ze zgłoszeniem i wykonanie inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego bardzo ważne jest wybranie doświadczonej w branży firmy, która kompleksowo zajmie się całą inwestycją. Firma Traidenis-Pol od ponad 12 lat świadczy jakościowe usługi związane z projektowaniem, montażem i serwisem przydomowych oczyszczalni ścieków.