Na czym polega in vitro?

piątek, 26.4.2024 09:35 111

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności. Dla wielu par jest to jedyna szansa na posiadanie potomstwa. Niestety, wokół tej formy leczenia nadal krąży wiele mitów. Warto dowiedzieć się, na czym polega in vitro!

Czym jest procedura zapłodnienia pozaustrojowego?

Procedura in vitro polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety, w warunkach laboratoryjnych. Właśnie dlatego nazywana jest zapłodnieniem pozaustrojowym. Obecnie metoda ta jest najskuteczniejszych sposobem leczenia niepłodności. Szacuje się, że szanse na powodzenie sięgają nawet 40 proc. 

Z uwagi na fakt, że z niepłodnością zmaga się obecnie nawet co piąta para w Polsce, popularność in vitro stale rośnie. Coraz więcej par decyduje się na skorzystanie z tej metody leczenia, ponieważ jest to dla nich jedyna szansa na doczekanie się upragnionego potomstwa. 

Na czym polega in vitro?

Procedura in vitro jest wieloetapowym procesem. Każdy z etapów ma istotny wpływ na powodzenie całego procesu. 

Etap I – Stymulacja owulacji 

Pierwszym etapem in vitro jest stymulacja owulacji u kobiety. Celem jest tutaj uzyskanie jak największej ilości dojrzałych komórek jajowych. W tym celu kobieta przyjmuje określone przez lekarza leki np. zastrzyki podskórne w brzuch. Co kilka dni wykonywane jest badanie krwi. Przeprowadzane jest także badanie USG, podczas którego lekarz może sprawdzić, czy pęcherzyki rosną w oczekiwany sposób. Etap ten trwa do momentu, aż pęcherzyki osiągną odpowiednie rozmiary. Kiedy to nastąpi, ustalany jest zabieg punkcji. 

Etap II – Punkcja i hodowla zarodków

Punkcja to jeden z najważniejszych etapów in vitro. To specjalny zabieg, w trakcie którego pęcherzyki pobierane są z jajników. Trwa on około 20 minut. Na ogół w tym czasie partner oddaje nasienie, które następnie przekazywane jest to laboratorium. 

Kiedy uzyskane komórki jajowe przekazane są do laboratorium, następuje ich przygotowanie. Embriolodzy oceniają dojrzałość komórek. Wytypowane zostają komórki najlepszej jakości. Po wyselekcjonowaniu najlepszych plemników komórki jajowe zostają zapłodnione. 

Po tym etapie następuje hodowla zarodków. Może ona trwać trzy, pięć lub sześć dni. To wtedy para dowiaduje się, ile zarodków udało się uzyskać w trakcie danej procedury. 

Etap III – Transfer zarodka do jamy macicy 

Transfer zarodka to bez wątpienia najbardziej emocjonujący moment w trakcie całego in vitro. W zależności od decyzji lekarza, przeprowadzony może być transfer świeży, który odbywa się w tym samym cyklu, co punkcja. Innym rozwiązaniem jest zamrożenie zarodków i przeprowadzenie transferu w kolejnym cyklu. 

Po transferze następuje ważny czas oczekiwania na potwierdzenie ciąży. Po około dziewięciu lub dziesięciu dniach kobieta wykonuje badanie Beta HCG, na podstawie którego można określić, czy procedura zakończyła się powodzeniem. 

Procedura in vitro to dla wielu par jedyna szansa na posiadanie potomstwa

Choć procedura zapłodnienia pozaustrojowego budzi wiele emocji, najczęściej wynika to z braku świadomości, na czym polega in vitro. Właśnie dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości na temat tej formy leczenia. 

W związku z tym, że niepłodność uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku, liczba par, dla których in vitro stanie się jedynym sposobem na uzyskanie ciąży, będzie wzrastać. Na szczęście skuteczność in vitro jest bardzo duża, dzięki czemu liczba dzieci urodzonych dzięki tej procedurze medycznej rośnie z roku na rok.