komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 31 października 2020

Urbana, Saturnina

Mosty modułowe - pewne rozwiązania na niepewne sytuacje

środa, 23.9.2020 12:08
kategorie artykułu:

Mosty bardzo ułatwiają przeprawę pomiędzy brzegami przeszkody terenowej. Zdarza się, że ulegają one uszkodzeniu lub w wyniku działań sił natury zostają zniszczone. Jak w takiej sytuacji sprawnie przywrócić ruch?

Szalejąca wichura lub silny prąd wody mogą uszkodzić, lub zniszczyć most. Jeżeli konstrukcja stanowi główny dojazd do miejscowości lub dzielnicy, to spowoduje to znaczące utrudnienia. Wzniesienie lub naprawa dotychczasowego obiektu wymaga czasu. W związku z tym konieczne będzie zapewnienie alternatywnego rozwiązania. Zwykle jest to objazd, który nastręcza wiele trudności i generuje korki. W takiej sytuacji pomocny będzie most modułowy. Jest to bardzo plastyczne rozwiązanie o szerokim zakresie parametryzacji. Dzięki temu zbudujemy most odpowiadający potrzebom danej przeprawy.

Mosty tymczasowe

Most modułowy to najczęściej rozwiązanie tymczasowe. Przyda się w wypadku remontu głównego mostu, ale także jako alternatywna przeprawa, która odciąży tę dotychczasową. Konstrukcja stanowi dobre uzupełnienie istniejącej infrastruktury. Podnosi bezpieczeństwo pieszych i pojazdów na skrzyżowaniach z trasami i liniami kolejowymi. Mosty technologiczne sprawdzają się w zadaniach ułatwiających przeprawę pojazdom budowlanym. Warto nadmienić, że występują także mosty wojskowe, które udostępnia się cywilom. Dochodzi do tego najczęściej podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych. Jest to rozwiązanie tańsze niż budowa innych tego typu konstrukcji. Jest to dobra wiadomość dla jednostek administracyjnych nawet z małych miejscowości, gdzie występują problemy dotyczące przeprawy mostowej. Koszty budowy i utrzymania takiej konstrukcji są relatywnie niskie, co z pewnością ma duże znaczenie dla budżetu gminy.

Moduły - zbuduj co chcesz

Moduły umożliwiają skonfigurowanie konstrukcji o określonych parametrach. W ten sposób możemy dostosować obiekt do lokalnych potrzeb, uwzględniając jednocześnie maksymalne obciążenie, komfort użytkowania, ale także intensywność ruchu. Pomagają w tym obliczenia, które ułatwiają określenie zapotrzebowania na stałe podpory, długość przęseł, rodzaj dylatacji i łożyska, a także liczbę i szerokość jezdni. W celu podniesienia bezpieczeństwa instaluje się barierki, a także dodatkowe elementy wzmacniające konstrukcje. Mnogość modułów pozwala na zbudowanie niestandardowych budowli, np. mostów zwodzonych, pomostów przeładunkowych, ramp czy wiaduktów. Taka plastyczność umożliwia złożenie mostu o szerokości jezdni przekraczającej 10 metrów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza na odcinkach szybkiego ruchu, na których odpowiednia szerokość pasa ruchu ma duże znaczenie dla komfortu podróżowania.

Akcesoria komplementarne

Budowa mostu wiąże się z powierzeniem mu określonych zadań w pewnym czasie. Mosty tymczasowe mogą pracować przez wiele lat. Najlepszym tego przykładem będzie Most Syreny w Warszawie, który eksploatowano od 17.07.1985 r. do 22.09.2000 r. Mając taką wiedzę, możemy spokojnie zainstalować most modułowy i bez pośpiechu zaprojektować oraz zbudować most stały. W tym miejscu warto podkreślić, że w takich sytuacjach warto zadbać o przydatne usprawnienia. Dla podniesienia bezpieczeństwa oraz jakości przeprawy montuje się m.in. rynny, które uporają się z opadami atmosferycznymi. Nie zabraknie także uchwytów dla kabli oraz rur, a barierki mogą mieć różną wysokość i przezierność. Nawierzchnia musi zapewniać dobrą przyczepność. Do tego celu wykorzystuje się różne jej rodzaje, które elastycznie dopasujemy według potrzeb. Kolejnym ułatwieniem są podjazdy i rampy. Mają one szerokie zastosowania w transporcie oraz pracach budowlanych. Nie może zabraknąć ekranów i siatek zabezpieczających, a także możliwości instalacji kamer monitoringu, wind osobowych oraz oświetlenia. Tak wyposażony obiekt będzie się wyróżniał nawet na tle stałych budowli.

Mosty to ważne elementy współczesnej infrastruktury. W wypadku zniszczenia lub uszkodzenia ich wymiana bywa skomplikowana i czasochłonna. Prowadzi to do licznych utrudnień. Takich sytuacji można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy sięgnąć po mosty modułowe, gdyż są to rozwiązania na różne okoliczności. Można zbudować prostą, jak i zaawansowaną budowlę wyposażoną w system oświetlenia czy monitoring. Warto mieć tak plastyczne rozwiązanie pod ręką. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać.

 

 
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
czwartek, 29.10.2020 10:26
czwartek, 29.10.2020 10:18
czwartek, 29.10.2020 09:02
czwartek, 29.10.2020 09:01
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki