Młodzi w klimacie - dlaczego jest nam potrzebna edukacja klimatyczna?

poniedziałek, 13.6.2022 08:44 393 0

13 czerwca we wrocławskim EkoCentrum odbędą się dwie debaty poświęcone edukacji klimatycznej. Wydarzenia będą transmitowane. Pierwsze zwróci uwagę na na aspekt samorządowy i rządowy, zaś drugie na perspektywę osób zanurzonych w edukacji.

Dlaczego tak ważna jest edukacja klimatyczna? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Podczas debat ich uczestnicy podejmą się próby odpowiedzi. Wśród zaproszonych gości są zarówno przedstawiciele młodzieży jak i starszych grup wiekowych - władz związanych z edukacją i środowiskiem, a także edukatorzy, w tym nauczyciele.

Mariusz Masłosz, jeden z organizatorów debaty: Edukacja powinna być adekwatna do rzeczywistości. W świecie w którym najpoważniejszym problemem jest kryzys klimatyczny edukacja na temat przeciwdziałania zmianie klimatu jest kluczową kwestią. Ludzie muszą wiedzieć z czym przychodzi się nam jako ludzkości mierzyć i w jaki sposób mogą pomóc.

Sylwia Łyskawka, moderatorka debaty "Edukacja klimatyczna dla pokoleń": Nauczanie o klimacie musi być przede wszystkim kompleksowe i interdyscyplinarne, nie powinno zatrzymywać się na etapie szkoły. Powinniśmy nauczać i być nauczani tak, aby rozumieć powagę problemu, jej wpływ na nasze życie oraz znaczenie takiej edukacji przez całe nasze życie. Ciężar pogłębiania wiedzy o klimacie nie powinien więc spoczywać jedynie na nauczycielach i nauczycielkach (chociaż niewątpliwie odgrywają oni jedną z głównych ról w tym procesie). Podczas rozmowy wykażemy, jak każdy z nas może przyczynić się do rozpowszechniania wiedzy o klimacie, zidentyfikujemy także braki w edukacji klimatycznej oraz wyzwania, którym przyjdzie nam w najbliższej przyszłości stawić czoła.


Jak należy podchodzić do edukacji klimatycznej z poziomu systemowego?
Kluczowe dla wprowadzenia edukacji klimatycznej jako elementu systemu kształcenia jest zaangażowanie najważniejszych interesariuszy - administracji, samorządy, nauczycieli, ekspertów, organizacje pozarządowe i młodych aktywistów. Jest to niezwykle istotne, bo jest wiele rzeczy do zrobienia. Po pierwsze określenia czego chcemy uczyć, czyli efektów uczenia się jako elementu podstaw programowych, następnie stworzenie dobrej jakości treści nauczania czyli scenariuszy zajęć. Kolejnym zadaniem jest przeszkolenie nauczycieli, aby posiadali wiedzę i umiejętności potrzebne do przekazywania wiedzy. A wszystko powinno tworzyć społeczność uczącą się, dzielącą doświadczeniami, z istotnym głosem samych młodych. Tylko w taki sposób będziemy mogli stworzyć nowoczesny system edukacji klimatycznej zorientowany na praktyczne umiejętności - tłumaczy Jakub Gontarek, zastępca kierownika Zakładu Edukacji i Komunikacji w Krajowym Ośrodku Zmian Klimatu, panelista debaty o działaniach samorządu i rządu na rzecz edukacji klimatycznej w Polsce.

Czy młodzież zgadza się z podejściem władz? Na to i wiele innych pytań odpowiedź poznać będzie można śledząc debaty "(Samo)rządy dla edukacji klimatycznej w polskich szkołach" o godzinie 14 i "Edukacja klimatyczna dla pokoleń" o godzinie 16. Transmisje oraz szczegóły pojawią się na profilu Klimatycznego Dialogu Młodzieżowego na Facebooku: https://www.facebook.com/Klimatyczny-Dialog-M%C5%82odzie%C5%BCowy-111049981610657/

Klimatyczny Dialog Młodzieżowy to porozumienie pięciu organizacji młodzieżowych działających na rzecz edukacji lub klimatu w Polsce: Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Młodzieżowej Rady Klimatycznej, Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, Młodzieżowej Rady Ekologicznej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Współpraca w ramach KDM rozpoczęła się w 2021 roku, a jej owocem jest wypracowanie i wdrażanie siedmiu postulatów nt. kształtu edukacji klimatycznej w Polsce.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)