Masz problemy ze spłatą kredytu? Sprawdź co możesz zrobić

środa, 16.6.2021 10:09 112

Twoja sytuacja życiowa uległa zmianie w trakcie spłaty rat kredytu i teraz masz trudności z dotrzymywaniem terminów? To się zdarza, podobnie jak wzięcie kredytu bez skalkulowania swoich możliwości. Zobacz, jakie masz możliwości poprawienia swojej sytuacji.

Kredyty gotówkowe online są bardzo kuszącą opcją pozyskania dodatkowych pieniędzy potrzebnych na wakacje, remont mieszkania, wyjazd dziecka na studia i inne ważne wydatki. Jednak każdemu może się zdarzyć, że pieczołowicie wybrany, kiedyś najlepszy kredyt przez Internet, z czasem przerośnie jego finansowe możliwości. Możesz przecież stracić pracę, zachorować albo doświadczyć innych trudności życiowych.

Spłacanie rat kredytu staje się wtedy bardzo stresujące. Czy uda się zapłacić ratę w terminie? Czy znajdą się pieniądze i na raty, i na codzienne życie? A może już jesteś w sytuacji, kiedy dostajesz wezwania do zapłaty? Nie czekaj, aż bank wypowie Ci umowę kredytu. Zadbaj o siebie i swoje finanse.

Wakacje kredytowe – kiedy przejściowo w ogóle nie masz pieniędzy na spłatę

Wziąłeś tani kredyt online, ale nie radzisz sobie ze spłatą? Masz dwie opcje, z których możesz skorzystać w trudnej sytuacji. Po pierwsze, możesz skorzystać z wakacji kredytowych. To przerwa w spłacie kredytu. W zależności od banku, możesz dostać urlop na jeden miesiąc do maksymalnie pół roku. W wielu sytuacjach taki oddech od rat pomoże Ci uporać się z trudnościami finansowymi i stanąć na nogi. Jeśli straciłeś pracę – rozważ tę możliwość.

W trakcie umawiania się z bankiem na urlop, możesz zawnioskować również o przesunięcie terminu spłaty całości, dzięki czemu Twoje raty nie wzrosną. W przeciwnym razie, Twoje raty podniosą się równomiernie o kwotę, której nie spłacałeś podczas urlopu.

Kredyt konsolidacyjny – kiedy przytłaczają Cię zbyt wysokie raty

Druga możliwość to kredyt konsolidacyjny online. To dobre rozwiązanie, jeśli masz kilka kredytów jednocześnie i zsumowane raty są zbyt dużym obciążeniem co miesiąc. Nie widzisz możliwości szybkiej poprawy sytuacji, jednocześnie jednak masz pieniądze, które wystarczyłyby na spłacanie mniejszych rat.

Konsolidacja kredytu oznacza, że zawierasz z bankiem nową umowę o nowy kredyt. Za pomocą pożyczonych pieniędzy spłacasz wszystkie ciążące Ci zobowiązania. Masz teraz jeden nowy kredyt do spłaty. Jego raty są niższe, ale czas spłaty – wydłużony.

Co ważne, kredyt konsolidacyjny możesz zaciągnąć zarówno w banku, w którym masz już zobowiązania finansowe, jak i w zupełnie innym banku, który da Ci lepszą ofertę.

Porada na zakończenie

Nie czekaj, aż Twoja sytuacja w banku będzie tragiczna, będziesz mieć dwie albo trzy zaległe raty i przestaniesz odbierać telefony z pytaniami, kiedy bank może spodziewać się spłaty pieniędzy. Robi tak wielu dłużników, jednak to nie pomaga w rozwiązaniu problemu. Wręcz przeciwnie, Twoja historia kredytowa się pogarsza, a Ty trafiasz na listę dłużników.

Jeśli widzisz zagrożenie w terminowej spłacie rat, zadziałaj od razu. Przeanalizuj swoją sytuację i wybierz najlepsze rozwiązanie. Będziesz dużo spokojniejszy.