Maski antysmogowe. 4 najczęściej zadawane pytania

poniedziałek, 1.8.2022 17:51

Okres jesienno - zimowy to nie tylko Święta Bożego Narodzenia, śnieg czy mróz. Intensywne korzystanie z pieców na węgiel i drewno w tym okresie ściąga na otoczenie niebezpieczeństwo wdychania szkodliwych substancji. Powstają one wskutek spalania powyższych materiałów grzewczych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest noszenie maski antysmogowej. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat? Jeżeli tak, koniecznie przeczytaj dotyczącej jej tematu czterech najczęściej zadawanych pytań.

Kto powinien kupić sobie maskę smogową?

Maseczkę antysmogową może stosować każdy, komu pozwala na to jego zdrowie. Są zwłaszcza zalecane osobom spędzającym mnóstwo czasu w zanieczyszczonym powietrzu. Poleca się je również sportowcom w celu dbania o swój stan płuc. Równie dobrze na maskę antysmogową powinien reagować również organizm alergików. Jej noszenie może nawet sprawić, że alergia zmniejszy swoje działanie. Jednak jeżeli masz problemy z układem oddychania, nerwowego lub cierpisz na nowotwór, przed zakupem maski antysmogowej koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Przed jakimi zanieczyszczeniami chroni maska antysmogowa?

Maseczki antysmogowe doskonale chronią przed niemal wszystkimi zanieczyszczeniami, które składają się na smog atmosferyczny. W dodatku mogą one pomóc w przypadku innych zanieczyszczeń. Te szkodliwe substancje to pył PM2.5 i PM10. Tlenki metali, krzemionka czy dioksyny to jedne z najniebezpieczniejszych składników smogu atmosferycznego. 

Kolejne są lotne związki organiczne (LZO), gazy i dym tytoniowy. To zazwyczaj produkty wielu procesów. które przeprowadza się w przemyśle. Te związki organiczne, gazy i dym tytoniowy są składnikiem farb, rozpuszczalników, środków czystości, papierosów i uszczelnień. Warto dodać, że maski antysmogowe z firmy Dragon Mask oraz wiele innych takich produktów chronią również przed alergenami.

Czy maska antysmogowa chroni przed koronawirusem?

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym coraz więcej osób, mimo obecnie braku zakazu, zakrywa nos i usta w przestrzeniach publicznych. Należy podkreślić, iż żadna z dostępnych masek na rynku, nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed koronawirusem. 

Głównym celem zakazu jest ochrona osób trzecich przed ewentualnym zakażeniem. Transmisja COVID-19 odbywa się drogą kropelkową. Jeżeli jesteś zarażony i stosujesz maskę, większość wirusów zatrzymuje się na jej wewnętrznej stronie ochronnej. Natomiast   maski typu N99/FFP2 i FFP3 mogą w dużej mierze zmniejszyć ryzyko zakażenia. Powinny je nosić zwłaszcza osoby, które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, jeżeli nie ma do tego medycznych przeciwwskazań.

Czego należy unikać podczas używania maski antysmogowej?

Przede wszystkim nie zaleca się noszenia maski antysmogowej bez przerwy przez bardzo długi czas. Osiem godzin ciągłego oddychania przez nią to maksimum, które często wyznaczają producenci. Długie przebywanie w masce każdego typu może skutkować niedotlenieniem mózgu. Gdy są one wyposażone w zawory, mogą przeszkadzać wielu osobom z niską wydolnością płuc. Zazwyczaj zawory stawiają opór przy nabieraniu powietrza, zaś pomagają przy jego wydychaniu. Ten sam problem może dotyczyć innego rodzaju maseczek.

To, czy nosisz maskę antysmogową, czy też nie, powinno być świadomym, całkowicie przemyślanym wyborem. Korzystanie z różnych maseczek w niektórych przypadkach może nieść za sobą pewne ryzyko, jednak z reguły daje to mnóstwo korzyści. Warto oprócz tego zachowywać dystans społeczny i dbać o dezynfekcję rąk, ponieważ to wspaniały sposób na troszczenie się o zdrowie nie tylko swoje, ale też bliskich czy innych ludzi z Twojego otoczenia.