Lokata inwestycyjna — czym się kierować przy wyborze?

czwartek, 21.7.2022 11:33 180

Chcesz pomnażać oszczędności, łącząc bezpieczeństwo klasycznego depozytu z korzyściami płynącymi z inwestowania na giełdzie? Sięgnij po lokatę inwestycyjną. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę.

Choć zgodnie ze znanym przysłowiem pieniądze nie dają szczęścia, pozwalają zbudować poczucie bezpieczeństwa i spokojnie patrzeć w przyszłość. Zależy Ci na tym, aby wizja nieprzewidzianych wydatków nie spędzała Ci snu z powiek? Zadbaj, aby Twoje oszczędności same na siebie pracowały. Jak to zrobić?

Jak oszczędzać mądrze?

Nie wszyscy wiedzą, że pieniądze trzymane na nieoprocentowanym rachunku bankowym lub w przysłowiowej skarpecie nie tylko na siebie nie zarabiają, ale dodatkowo tracą swoją wartość. Zwłaszcza dziś, w czasach galopującej inflacji. Jeśli rok temu włożyłeś do skarbonki 2000 zł, dziś kupisz za nie zdecydowanie mniej niż wówczas. Aby zminimalizować wpływ rosnących cen na oszczędności, sięgnij po bezpiecznie oprocentowane narzędzia bankowe, które zachęcą Twoje pieniądze do pracy, chroniąc je tym samym przez zgubnym wpływem inflacji. Jednym z nich jest lokata inwestycyjna.

Czym jest lokata inwestycyjna?

Lokata inwestycyjna jest szczególnym rodzajem lokaty bankowej, czyli zawieranego na określony okres depozytu. Harmonijnie łączy zalety klasycznej lokaty bankowej z korzyściami płynącymi z inwestowania na giełdzie. Konstrukcja oprocentowania lokaty inwestycyjnej nie jest bowiem stała jak w przypadku tradycyjnych lokat. Przewiduje ona część gwarantowaną wypłacaną po zakończeniu umowy oraz część zależną od wyników indeksów giełdowych. Aby wygenerować jak najwyższe zyski, bankowi specjaliści pomnażają umieszczone na lokacie pieniądze na krajowych i zagranicznych giełdach (na co najmniej dwóch różnych indeksach). Jeśli Twoje pieniądze zarobią na giełdzie więcej, niż wynika z ustalonej przez bank średniej stopy wzrostu, instytucja finansowa dzieli nadwyżkę zysku między siebie i Ciebie. Dzięki takiej strukturze istnieje możliwość wygenerowania zdecydowanie wyższych niż na tradycyjnej lokacie bankowej zysków.
Lokaty inwestycyjne mają z reguły charakter długoterminowy. Zdecydowanie rzadziej zawiera się je na okres kilku miesięcy.

Jak wybrać najlepszą lokatę inwestycyjną?

Wybór przypadkowej lokaty inwestycyjnej może wpłynąć nie tylko na wysokość zysków. Może także skutkować podwyższonymi opłatami dodatkowymi lub brakiem dodatkowych udogodnień czy przywilejów. Zanim wybierzesz tę jedyną, dokładnie porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę na kilka kluczowych kwestii. Jakich?

  1. Wysokość stałego oprocentowania. Im wyższe oprocentowanie lokaty, tym wyższe zyski. Ważnym kryterium wyboru tej jedynej powinna być więc wartość odsetek.
  2. Warunki wypłaty zysków z inwestycyjnej części oprocentowania. Te zależą przede wszystkim od wzrostu indeksu giełdowego.
  3. Warunki wcześniejszego zerwania umowy. W przypadku tradycyjnych lokat bankowych zerwanie umowy przed terminem skutkuje z reguły utratą wszystkich wypracowanych zysków. W przypadku lokaty inwestycyjnej wiele banków idzie jeszcze o krok dalej, naliczając dodatkowe opłaty. W zależności od instytucji finansowej i momentu zakończenia depozytu, ich wysokość może być odmienna.
  4. Długość okresu lokacyjnego. Jeśli nie chcesz stracić wypracowanych zysków, musisz dokładnie przemyśleć, na jak długo jesteś w stanie zamrozić swój kapitał. Wnioski powinny być podstawą do wyboru optymalnej długości okresu lokacyjnego, czyli długości trwania umowy.
  5. Minimalna kwota depozytu. Minimalne kwoty, które możesz zdeponować na lokacie inwestycyjnej, są z reguły wyższe niż w przypadku tradycyjnych depozytów. Jeśli masz do dyspozycji niewielką sumę, koniecznie sprawdź wymagania banków w tym zakresie.


Lokata inwestycyjna to świetny wybór dla osób, które chcą zachować pełne bezpieczeństwo kapitału, dając sobie jednak szanse na wygenerowanie zdecydowanie wyższych niż na standardowej lokacie zysków.

Źródło:

https://www.studentnews.pl/serwis.php?s=165&pok=4579