Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu – co należy wiedzieć?

czwartek, 28.1.2021 10:38 536

Chcesz rozbudować dom lub wyremontować mieszkanie? Jeśli potrzebujesz na ten cel dodatkowych funduszy, dobrą opcją może być kredyt hipoteczny. Jakie są warunki jego uzyskania i kiedy można się o niego ubiegać? Czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny na rozbudowę domu, gdy na kupno nieruchomości był już brany jeden kredyt?

Kredyt hipoteczny – kiedy warto go wziąć?

Myśląc o finansowaniu remontu, do głowy przychodzi Ci przede wszystkim kredyt gotówkowy? To dobre rozwiązanie, jeśli zamierzasz wykonać w domu tylko drobne prace. Jeśli jednak zdecydujesz się na duży remont czy rozbudowę, która pochłonie znaczne środki, kredyt hipoteczny będzie najlepszą opcją – jego oprocentowanie jest relatywnie niskie, a raty rozłożone są na wiele lat, dzięki czemu domowy miesięczny budżet nie będzie mocno obciążony. Wadą może być natomiast czas oczekiwania na decyzję kredytową.

Jakie są warunki uzyskania kredytu na remont?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, musisz przede wszystkim być właścicielem danej nieruchomości. Na początku bank zweryfikuje, czy posiadasz zdolność kredytową. W tym celu sprawdzi Twoje dochody, comiesięczne zobowiązania oraz wydatki. Udzielając kredytu na tak długi czas, bank musi mieć pewność, że będziesz w stanie go regularnie spłacać. Aby już teraz sprawdzić swoją orientacyjną zdolność kredytową, możesz skorzystać z kalkulatora (dostępnego np. na stronie mFinanse).

Ważne jest także, aby dana nieruchomość nie była obciążona hipoteką. Jeśli więc jesteś w trakcie spłacania poprzedniego kredytu hipotecznego, bank najprawdopodobniej nie udzieli Ci kolejnego.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Tak samo jak w przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy domu, musisz złożyć wniosek o kredyt, dołączyć dokumenty potwierdzające Twoją zdolność kredytową oraz te dotyczące nieruchomości. W przypadku rozbudowy domu mogą to być:

  • pozwolenie na budowę nowej części budynku wydane przez odpowiedni organ;
  • kosztorys i harmonogram rozbudowy;
  • numer księgi wieczystej;
  • wycena nieruchomości.

Jeśli decydujesz się na remont mieszkania, bank może poprosić o:

  • numer księgi wieczystej lub zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym Ci prawie do mieszkania;
  • kosztorys prac remontowych;
  • wycenę nieruchomości;

 

Jeśli nieruchomość została Ci przekazana jako darowizna, potrzebny będzie też dokument, który to potwierdzi. Pamiętaj jednak, że w zależności od banku, lista wymaganych dokumentów może się różnić.

Kosztorys – jak go wykonać?

Twój kosztorys musi uwzględniać szczegółowy zakres wykonywanych prac, rozmiary pomieszczeń oraz ceny materiałów i usług. Jeśli nie wiesz, jak go stworzyć, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże go przygotować. Pamiętaj jednak, aby korzystać z odpowiedniego wzoru kosztorysu, który jest akceptowany przez Twój bank. Tworząc go, warto brać pod uwagę, że materiały budowlane mogą podrożeć w trakcie remontu. Spotykaną praktyką jest powiększenie oszacowanej sumy o około 10%.

Jak widzisz, kredyt hipoteczny może być dobrym sposobem na sfinansowanie domowych rewolucji. Jeśli jednak nie wiesz, w jaki sposób sprawdzić swoją zdolność kredytową i który bank wybrać, skonsultuj się z ekspertem finansowym mFinanse. Przeanalizuje on Twoją sytuację i pomoże dobrać najlepsze opcje kredytowania.