Korekty nowego JPK_VAT z deklaracją na przykładach

czwartek, 20.8.2020 17:35 638

Pomimo zachowywania najwyższej staranności, w praktyce gospodarczej zdarza się, że podatnik popełnia błędy. Ustawodawca dawno to zauważył oraz umożliwił dokonanie odpowiednich zmian w składanych dokumentach (nawet jeżeli zostały już wcześniej formalnie złożone do organów podatkowych). Taką możliwością, jest tak zwana korekta. Nie może zostać ona przeprowadzona dowolnie. Podatnik powinien pracować w określonych ramach i poznać zasady dokonywania zmian w JPK_V7.

Działanie korekty JPK_VAT

W przypadku nowego pliku JPK_VAT z deklaracją, w celu złożenia korekty należy ponownie złożyć plik, dodatkowo oznaczając jego cel złożenia jako "2", czyli korektę pliku JPK_VAT. Korekta możliwa jest w trzech aspektach: ewidencji i deklaracji, ewidencji lub deklaracji. Cała koncepcja jednolitego pliku kontrolnego opiera się na pracy elektronicznej, dlatego korekta elementów JPK_V7 następuje również w formie elektronicznej (przez internet).

Zmiany w elemencie: EWIDENCJA

Jeżeli podatnik musi skorygować wyłącznie ewidencję w JPK_V7M (miesięczny), powinien wypełnić elementy:

  • Naglowek,

  • Podmiot1,

  • Ewidencja.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że korekta przesyłanej części ewidencyjnej nie ma z założenia wpływu na część deklaracyjną. Dlatego na przykład zmieniając NIP kontrahenta, podatnik nie musi obawiać się, że przesunie się jego termin zwrotu nadwyżki z podatku.

jpk_v7

Zmiany w elemencie: DEKLARACJA

Jeżeli podatnik musi skorygować część deklarację (wyłącznie deklaracja JPK_V7M) powinien wypełnić elementy:

  • Naglowek,

  • Podmiot1,

  • Deklaracja.

W tym miejscu, ponownie w zakresie uwag praktycznych należy zaznaczyć, że korekta wyłącznie w części deklaracyjnej (JPK_V7M) nie będzie miała wpływu na dane w części ewidencyjnej.

Korygowanie deklaracji Kwartalnych

Jeżeli podatnik musi natomiast skorygować JPK_V7K (czyli deklarację kwartalną) powinien pamiętać, że w zależności za jaki okres została złożona, będzie różnić się zakresem danych.

Dzieje się tak, ponieważ przez 2 pierwsze miesiące kwartału w ramach nowego pliku JPK_VAT składa się samą ewidencję, a ostatni trzeci miesiąc kwartału obejmuje ewidencję wraz z deklaracją (ta nowa część deklaracji JPK_V7 zastępuje wcześniej znane deklaracje VAT-7 oraz VAT-7K).

Dlatego korekta JPK_V7M dwóch pierwszych miesięcy kwartału, będzie wyglądać analogicznie dla pierwotnych wersji tych plików.

W przypadku korekty ewidencji za trzeci kwartał, podatnik powinien wypełnić elementy:

  • Naglowek,

  • Podmiot1,

  • Ewidencję.

W przypadku korekty części deklaracyjnej trzeciego miesiąca kwartału JPK_V7, podatnik powinien wypełnić elementy:

  • Naglowek,

  • Podmiot1,

  • Deklarację.

 

Uwagi dodatkowe – jak oznaczać deklaracje kwartalne

Jednym z elementów praktycznie sprawiających problem, w przypadku korygowania deklaracji kwartalnych, może być konieczność wpisania miesiąca przy korekcie deklaracji. Dzieje się tak, ponieważ pole Miesiąc w elemencie schematu głównego Naglowek, jest ustawione jako obowiązkowe. Dlatego wyjaśniono, że przy korekcie deklaracji kwartalnej należy wpisać ostatni miesiąc kwartału - czyli odpowiednio 3,6,9 i 12 miesiąc.