Konserwacja sezonowa maszyn John Deere – które części warto sprawdzić?

sobota, 25.1.2025 22:55 176

Prawidłowa, wieloletnia praca maszyn rolniczych i ich współpraca w rozbudowanej flocie jest możliwa wówczas, gdy odpowiednio o nie dbamy. Istotna jest przede wszystkim sezonowa konserwacja sprzętu i kontrola stanu technicznego części przed rozpoczęciem pracy. Zasada ta dotyczy również maszyn rolniczych sprawdzonych, wysokiej jakości producentów, jak John Deere. Każdy sprzęt używany w rolnictwie zużywa się i może ulec awarii, głównie ze względu na trudne warunki, w jakich na co dzień pracuje. Dzięki systematycznym przeglądom, serwisowaniu i konserwacji rolnicy mogą cieszyć się długoletnim korzystaniem z maszyn bez obaw o zbyt szybką ich eksploatację. Co warto sprawdzać?

Części John Deere

Oryginalne części John Deere potrzebne są przede wszystkim przed sezonem oraz po jego zakończeniu. Wówczas dokonujemy przeglądów sezonowych, podczas których wymieniamy większość zużytych i zniszczonych elementów wyposażenia. Wśród najczęściej kupowanych części wymienia się elementy ruchome, zbiorniki paliwa, chłodnice, filtry, pompy, silnik, podzespoły układu hydraulicznego. Wszystkie z nich dostępne są od ręki w ofercie internetowego sklepu rolniczego GALOP. Bez konieczności wychodzenia z domu możemy zatem stać się właścicielem potrzebnych komponentów i podzespołów. Natychmiastowa wysyłka i dostawa części do gospodarstwa w ciągu 24-48 godzin sprzyja szybkiemu przygotowaniu maszyny, a nawet jej ponownemu uruchomieniu w przypadku poważnej awarii.

Zastosowanie oryginalnych części John Deere

Większość rolników podczas wyposażania własnego gospodarstwa w maszyny rolnicze stawia na sprzęt sprawdzonych producentów. Jednym z nich jest John Deere, który od wielu lat cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Znajduje się obecnie w czołówce producentów sprzętu dla gospodarki na całym świecie. Rosnąca produkcja i sprzedaż maszyn tego producenta potwierdza popyt na sprzęt marki. Wśród różnorodnych pojazdów dostępnych na rynku rolnicy w ofercie John Deere znajdą przede wszystkim ciągniki, kombajny zbożowe różnych modeli i serii, sieczkarnie, opryskiwacze, prasy, kosiarki czy prasy zwijające. W świecie rolnictwa pełnią one rozmaite funkcje i role. Niektóre z nich działają niemal nieprzerwanie, zwłaszcza podczas sezonu siewnego lub żniwnego. Jedyną przerwą w ich funkcjonowaniu bywa pora zimowa.

Wymiana zużytych części w ciągnikach rolniczych, kombajnach zbożowych i innym sprzęcie rolniczym – oferta sklepu internetowego GALOP i szybka dostawa

Wszystkie urządzenia rolnicze, nawet te pochodzące od sprawdzonych producentów, zużywają się i ulegają eksploatacji. Wraz z upływem kolejnych miesięcy pracy poszczególne części marki John Deere mogą się psuć, zwiększając ryzyko unieruchomienia maszyny. By temu zapobiec, powinniśmy zachować czujność i odpowiadać adekwatnie do pierwszych widocznych oznak nieprawidłowości w funkcjonowaniu sprzętu. Maszyny rolnicze John Deere produkowane są z wysokiej jakości materiałów. Działają zatem bezawaryjnie nawet przez kilka sezonów. W najmniej oczekiwanym momencie może jednak dojść do ich awarii, która wygeneruje znaczne straty, zwłaszcza podczas sezonu.

Części John Deere dostępne są w ofercie polskiego sklepu internetowego GALOP, pod linkiem: https://agrogalop.pl/marka/john-deere/ Pracujący tam specjaliści wiedzą, jak istotny w pracy rolnika jest czas, dlatego realizacja złożonych w sieci zamówień jest natychmiastowa. W katalogu produktów dostępnych od ręki w sklepie internetowym mamy dostęp do informacji o pochodzeniu części, jej przeznaczeniu, doborze do modelu i serii maszyny poprzez numer katalogowy oraz wartości. Wśród najczęściej wybieranych części do John Deere wymienia się filtry oleju, pompy, elementy silnika, układu hydraulicznego i wyposażenia kabiny operatora. Szeroki wybór elementów nie jest problematyczny – specjaliści oferują eksperckie wsparcie w procesie ich doboru do indywidualnych potrzeb klienta.

Części John Deere

Czyszczenie i smarowanie maszyn rolniczych – jak przeprowadzić je prawidłowo?

Jednym z najważniejszych etapów dbałości o sprawne działanie sprzętu rolniczego jest regularne czyszczenie i smarowanie komponentów. Maszyn rolniczych najczęściej używa się przez określony czas w roku, po czym mają one przestój w oczekiwaniu na kolejny sezon. Może to powodować ich niszczenie, przede wszystkim pod wpływem korozji i działania szkodliwych warunków zewnętrznych (w tym również atmosferycznych). Nie można zatem zapominać o regularnym myciu i smarowaniu maszyn rolniczych.

W ciągnikach, kombajnach zbożowych i innych maszynach John Deere podczas pracy zbierają się różnorodne zanieczyszczenia. To przede wszystkim resztki roślin, gleba, brudna ziemia i kurz. Zbierający się brud może przyczynić się do zatarcia określonych elementów maszyny i powodować ich zużycie, a nawet zwiększać ryzyko unieruchomienia pojazdu. Ponadto konieczne jest uzupełnianie cieczy smarującej. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar mogą okazać się niekorzystne dla prawidłowego działania sprzętu. Warto ponadto odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię zewnętrzną maszyny przed korozją, wilgocią i mrozem. Sprzęt powinien być przechowywany w zamknięciu, gdzie nie będzie narażony na działanie warunków atmosferycznych, szczególnie niekorzystnych w zimie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, zaleca się przykrycie maszyn plandeką.

Jak dbać o maszyny John Deere, by cieszyć się ich długą żywotnością?

Konserwacją i serwisowaniem maszyn John Deere najlepiej zająć się tuż po skończonym sezonie żniwnym. Przed rozpoczęciem sezonu wiosennego konieczne jest jednak ponowne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i sprzętu. W przypadku zauważenia usterek lub zużycia wybranych elementów należy niezwłocznie je naprawić. By cieszyć się długotrwałą żywotnością, wydajnością, wysokim poziomem mocy maszyny oraz jej niezawodnością, należy wybierać oryginalne części John Deere oraz specjalistyczne produkty służące do obsługi pojazdów o określonych parametrach technicznych.

Do dokładnego umycia ciągnika John Deere warto użyć wody pod ciśnieniem, roztworów alkalicznych lub środków emulgujących. Pomocna okazuje się szczotka druciana, papier ścierny, a nawet ręczna szlifierka. Po dokładnym oczyszczeniu maszyny warto pokryć jej powierzchnię farbą podkładową i nawierzchniową farbą antykorozyjną. Utrzymanie w dobrym stanie zewnętrznym i technicznym jest istotne nie tylko w przypadku nowych ciągników, ale również wysłużonych maszyn rolniczych. Ich funkcjonowanie jest bowiem zależne od stopnia przygotowania sprzętu do sezonu i stosowania się do zaleceń producenta maszyny.

Rozwój nowoczesnych technologii rolnictwa precyzyjnego i wsparcia technicznego umożliwia rolnikom skorzystanie z eksperckiej opieki specjalistów John Deere w konserwacji sezonowej. Wsparcie techniczne prowadzone jest przez lokalnego dealera. Ponadto zdalne wsparcie techniczne John Deere Connected Support™ działa dzięki wymianie danych z maszyną w czasie rzeczywistym. Tym samym można zapewnić rolnikowi najwyższej jakości kontrolę nad stanem technicznym floty pojazdów.