Kogeneracja – wady i zalety tego rozwiązania

poniedziałek, 1.7.2019 14:55 6037

Prawdopodobnie każda firma, która szukała sposobów na ograniczenie kosztów zużywanego ciepła i prądu, zetknęła się z zagadnieniem kogeneracji. Niestety jednak, mimo rosnącej popularności, rozwiązanie to w dalszym ciągu nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, jak powinno. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy, na temat zalet i wad instalacji tego typu – które postanowiliśmy przybliżyć w tym tekście.

Kogeneracja – definicja

Co to jest kogeneracja? Odpowiedź na to pytanie nie jest specjalnie trudna. Najogólniej mówiąc, polega ona na wytwarzaniu prądu elektrycznego i ciepła w jednym procesie – tzw. skojarzeniu. Sama koncepcja takiego rozwiązania wynika z kolei z charakterystyki działania klasycznych elektrowni, które w trakcie produkcji prądu wytwarzają też znaczne ilości niewykorzystanego ciepła. Warto przy tym pamiętać, że system taki nie jest niczym nowym. Stosowany jest on w elektrociepłowniach, które od lat zasilają wiele największych polskich miast – takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin, Bydgoszcz czy Lublin. Bardziej nowatorskim pomysłem jest wykorzystanie kogeneracji do zasilania zakładów przemysłowych czy innych firm, w których przypadku występuje spore zapotrzebowanie zarówno na energię cieplną, jak i elektryczną.

Kogeneracja – wady i zalety tego rozwiązania

Co jasne, korzystanie z wysokosprawnej kogeneracji, podobnie jak każdy inny sposób pozyskiwania energii, ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Wady kogeneracji

  • Koszt inwestycji – w przypadku już istniejących firm czy budynków przejście na kogenerację oznaczać będzie dodatkowy wydatek.
  • Konieczność przeprowadzenia szczegółowych analiz – aby uzyskać maksymalną efektywność instalacji kogeneracyjnej, niezbędne jest określenie zapotrzebowania na ciepło i prąd.

Zalety kogeneracji

  • Oszczędności – korzystanie z kogeneracji oznacza ograniczenie wydatków, wynikające z wysokiej sprawności tego typu rozwiązań. Z reguły nakłady inwestycyjne zwracają się już w perspektywie kilku lat.
  • Niezależność – rozwiązanie to pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego firmy, poprzez uniezależnienie się od zmian kosztów energii.
  • Ekologia – efektywność energetyczna kogeneracji oznacza mniejsze zużycie paliw oraz co za tym idzie, ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Jak więc widać, skojarzone produkowanie ciepła i prądu jest bardzo korzystne zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Co więcej, kogeneracja w Polsce i Unii Europejskiej jest zgodnie uznawana za technologię pożądaną i wspieraną. Sprawia to, że instalując tego typu systemy, można liczyć na pomoc ze strony instytucji publicznych.

Kogeneracja w Polsce – z kim współpracować?

Z całą pewnością kogeneracja jest dużo wydajniejszą formą pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej niż ich klasyczna oddzielna produkcja. Z pewnością więc warto się nią zainteresować, szczególnie że dziś rozwiązania tego rodzaju są coraz tańsze oraz lepiej dostosowane do potrzeb różnego rodzaju przedsiębiorstw. Aby uzyskać najlepsze efekty, koniecznie trzeba jednak poszukać odpowiedniego partnera, który pomoże w ocenie możliwości montażu takiej instalacji oraz doborze optymalnego rozwiązania. Pomoc tego rodzaju świadczy firma EWE, która ma spore doświadczenie, w zakresie kogeneracji gazowej. Z pewnością więc warto zapoznać się z jej ofertą!