Klimatyzatory przenośne – co warto o nich wiedzieć?

poniedziałek, 17.8.2020 18:01 391

Trwa lato, a więc czas, w którym korzystamy z różnych sposobów na obniżenie temperatury powietrza. Ochronę przed upałem wewnątrz budynku umożliwiają m.in. klimatyzatory przenośne. Nie znasz jeszcze dobrze tych urządzeń? Oto kilka informacji, które ułatwiają zrozumienie sposobu działania oraz zalet klimatyzacji przenośnej.

Mogą być zamontowane wszędzie

Nie każdy może pozwolić sobie na montaż stacjonarnej klimatyzacji i to nie tylko ze względu na związane z tym koszty. Konieczność wykonania otworów w ścianach sprawia, że mieszkańcy bloków muszą wcześniej uzyskać stosowne zezwolenia. Odmowa zarządcy budynku, rady mieszkańców lub – w przypadku kamienic – konserwatora zabytków oznacza konieczność rezygnacji z tej metody chłodzenia.

Sposób montażu klimatyzatora przenośnego jest zupełnie inny. Jedynym elementem, jaki trzeba wyprowadzić na zewnątrz, jest rura, którą odpływa gorące powietrze. Można wysunąć ją przez okno, tak więc naruszenie struktury budynku jest tu zupełnie zbędne. Aby uniknąć niepożądanego napływu powietrza spoza domu, wystarczy dokupić specjalną uszczelkę do klimatyzatorów przenośnych. Sporadycznie jest ona dołączona do urządzenia bezpłatnie. Bez dodatkowych opłat otrzymają ją np. osoby zakupujące klimatyzator Fersk Vind zaprezentowany na https://ranking-klimatyzatorow.pl/fersk-vind/.

Są równie skuteczne jak klimatyzatory stacjonarne

Brak możliwości montażu klimatyzacji stacjonarnej nie oznacza, że w kwestii skuteczności chłodzenia trzeba będzie iść na kompromis. Klimatyzatory przenośne są bowiem w stanie zapewnić dokładnie takie same rezultaty. W przeciwieństwie do wentylatorów czy klimatyzerów (o których będzie mowa w kolejnej części artykułu) naprawdę obniżają temperaturę powietrza, a nie jedynie temperaturę odczuwalną. 

Dzieje się tak dlatego, że klimatyzator przenośny wykorzystuje ten sam mechanizm co klimatyzator stacjonarny. Znajdziemy w nim zatem wymienniki ciepła (skraplacz i parownik), sprężarkę oraz krążący w obwodzie zamkniętym czynnik chłodniczy. Różnica polega na tym, że wszystkie części są umieszczone wewnątrz jednej obudowy, a gorące powietrze odpływa na zewnątrz poprzez rurę.

Każdy z nich ma rurę odprowadzającą gorące powietrze

Przeglądając oferty niektórych sklepów, można trafić na wyjątkowo tanie „klimatyzatory ewaporacyjne”. Poza niską ceną kuszą one brakiem rury odprowadzającej gorące powietrze. Niestety, w rzeczywistości takie urządzenia nie są wcale klimatyzatorami, tylko klimatyzerami, a inaczej klimatorami. Różnica między klimatyzerem a klimatyzatorem przenośnym tkwi nie tylko w nazwie. 

Klimator to urządzenie działające na podobnej zasadzie co nawilżacz ewaporacyjny. „Czynnikiem chłodniczym” jest tutaj zimna woda (często w postaci lodu). Siedząc tuż obok klimatyzera poczujemy wprawdzie powiew chłodnego powietrza, podobnie jak w przypadku wentylatora, jednak ogólna temperatura powietrza w pomieszczeniu nie ulegnie zmianie. Prawdziwy klimatyzator przenośny zawsze ma rurę, która jest niezbędna do jego prawidłowej pracy.

Podczas wyboru należy uwzględnić przede wszystkim moc chłodniczą

Klimatyzator przenośny ze stacjonarnym łączy również to, że o maksymalnej powierzchni jego pracy decyduje moc chłodnicza. Według https://ranking-klimatyzatorow.pl/ w pokoju o wielkości 30 m² potrzeba klimatyzatora o mocy 2,43 kW. Jeśli jednak dane pomieszczenie mocno się nagrzewa, lepiej wybrać jeszcze mocniejsze urządzenie. 

Czynnikami wpływającymi na wzrost zapotrzebowania na moc chłodniczą są:

  • lokalizacja pomieszczenia na poddaszu,
  • wychodzenie ścian zewnętrznych i okien na południe i zachód,
  • słaba izolacja termiczna podłogi i stropu lub całego budynku,
  • duża liczba urządzeń elektrycznych w pomieszczeniu,
  • przebywanie w pokoju dużej liczby osób.

Mogą nie tylko chłodzić powietrze

Wiele klimatyzatorów przenośnych zostało wyposażonych w niezależne tryby pracy. W rezultacie umożliwiają one:

  • osuszanie powietrza, czyli odprowadzanie z niego wody w celu redukcji poziomu nawilżenia,
  • wentylację, a więc odświeżanie powietrza,
  • ogrzewanie powietrza,

Szczególnie popularne są dwa pierwsze, czyli osuszanie i wentylacja. Dostępność dodatkowych trybów warto wziąć pod uwagę podczas wyboru klimatyzatora, aby właściwie ocenić opłacalność poszczególnych modeli.