Kilka słów o pochodzeniu perfum

piątek, 1.4.2022 09:48 1364

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się na temat tego, skąd w ogóle wzięły się perfumy? To pytanie, choć nie zawsze krąży po naszej głowie, to jest o tyle interesujące, że pozwala nam zrozumieć, co kierowało ludźmi do używane poszczególnych zapachów i w jaki sposób doszło do tego, że aktualnie jesteśmy w stanie cieszyć się tak niepowtarzalnymi nutami zapachowymi. Co ciekawe historia perfum jest nie tylko interesująca, ale też bardzo długa, a to wszystko za sprawą tego, że  już od zarania dziejów ludzie uwielbiali różnego rodzaju zapachy i wykorzystywali je do przyozdobienia swoje osoby. O tym i o kilku innych aspektach pomówimy w dzisiejszym artykule, do którego lektury gorąco zapraszamy. Zacznijmy od podstawy, czyli dlaczego ludzie używają perfum?

 

O pochodzeniu słów kilka

Zapach ma istotne znaczenie dla naszego istnienia. Doskonale  widać to na przykładzie potraw. Kiedy wchodzimy do restauracji, czy też wracamy do domu, a zapach gotującego się obiadu od razu zaczyna wiązać się w naszej głowie z czymś przyjemnym powodując, że nasze kubki smakowe produkują ślinę, a my robimy się automatycznie głodni. Na tym prostym przykładzie możemy zauważyć, że zapach wiąże się nie tylko z pamięcią, ale także z emocjami. Działa to na tej zasadzie, że najpierw jemy coś dobrego, nam to smakuje, następnie czujemy tego zapach, który zachowuje się naszej pamięci wraz z tym dobrym smakiem i emocjami zadowolenia i zachwytu. Następnie, kiedy po jakimś czasie przechodzimy i czujemy taki sam zapach lub podobny automatycznie prowadzi to do tego, że są uwalnianie te miłe uczucia, co budzik nasz apetyt. Analogicznie jest w przypadku perfum, gdzie wykorzystują one tę samą zasadę.

Zapachy otaczają nas wszędzie

Może być to zapach świeżo skoszonej trawy, owoców, imbiru, ciepłej herbaty w zimowe dni, czy też nieco słodkawy zapach trunków, które korzystnie wpływają na nasze ciało i pobudzają różne emocje. Te wszystkie zapachy będą stopniowo pojawiały się w naszym życiu, rozbudowując naszą gamę ich i będą wiązać się z różnymi emocjami. Co więcej, nieświadomi tego, nasze ciała tak będą funkcjonować, że perfumy, których używamy będą kojarzyły nam się z przyjemnym dla nas zapachami i tym samym będą przyciągały osoby, które podobnie jak my też uważają je za atrakcyjne. Tak dzieje się od bardzo dawna, gdzie korzystając z właśnie z tej funkcjonalności wiele osób próbowało wykorzystać zapachy do zauroczenia drugiej osoby. Taka właśnie była pierwsza ich rola,  w szczególności wykorzystywana przez kobiety. Warto zaznaczyć, że dawniej perfumy były używane zazwyczaj przez osoby bardziej zamożne co też symbolizowało bogactwo i wyższy status społeczny.  

Pierwsze wzmianki o perfumach

Tak naprawdę dokładnie nie jesteśmy w stanie określić, kiedy wykorzystywanie zapachów pojawiło się po raz pierwszy w historii naszej cywilizacji. Niemniej jednak możemy założyć, że już od starożytnego Egiptu, poprzez Grecji i Rzymu zapachy były regularnie używane na różnego rodzaju okazje i przez wiele różnych osób. Ostatecznie jednak taka nowoczesna perfumeria, którą mamy przyjemność  spotykać aktualnie powstała w okolicach XIX wieku. Wtedy po raz pierwszy pojawiły się perfumy między innymi od Coco Chanel. Nim jednak doszło do tego kultowego przeboju i zwroty akcji, perfumy miały kilka ciekawych momentów, które warto potraktować jako ciekawostki. Początkowo wiele narodów, jak Grecy, czy Rzymie uważali perfumy jako sposób na leczenie wielu dolegliwość (czyli tzw. aromaterapię). Używano ich także na przykład przed posiłkami, dla wzmożenia apetytu, czy oczyszczenia ciała. Co więcej sądzono, że stanowią one dar od Boga uważając, że tylko Bogowie mogli mieć takie cudne rzeczy i że ofiarowali ludzkości takie zapachy. Perfumy w tamtych czasach wiązały się głównie z wodami kwiatowymi, przez co najchętniej korzystano m.in. z płatków róż, które były dosypywane do kąpieli, czy też rozsypywane na stołach podczas różnego rodzaju dostojnych kolacji. Warto podkreślić, że twórcy perfum byli traktowani równi z lekarzami i bardzo ich szanowano. 

O chrześcijaństwie słów kilka

Żeby było ciekawiej wielki przeskok między dużą popularnością perfum, a jej brakiem, pojawił się w momencie rozwijania się chrześcijaństwa. Uważano wtedy, że perfumy są zbyt pociągające,  zmysłowe i urzekające. Przez ich kuszące działanie, zostały one zakazane. Warto podkreślić, że było to na tyle poważne, że gdyby nie kultura muzułmańska nie mielibyśmy żadnych szans na to, aby aktualnie móc cieszyć się różnego rodzaju interesującymi zapachami. Kolejny istotny przeskok dla perfum miał miejsce XII wieku, gdzie w okresie krucjat, krzyżowcy wykorzystywali je do tego, aby móc nie tylko poprawić swój zapach, ale i zapach swoich zamków, uważając ponownie perfumy za boski dar. Następnie epoka renesansu bardzo mocno przyczynia się do rozwoju wszelkiego rodzaju perfum, dzięki rozbudowie szlaków handlowych w szczególności z Bliskim Wschodem. W efekcie tego mogły one cieszyć się coraz to większą popularnością i zróżnicowaniem.

Przechodząc do rewolucji

Dopiero w XIX wieku cała sztuka perfum, która rozwinęła się, przez ten okres przestała być owiana tak wielką tajemnicą i zaczęły stopniowo pojawiać się tak znane marki, jak wspominanie już Coco Chanel, które do dzisiaj zachwycają swoim urokiem. Ostatecznie od początku XX wieku, przemysł perfumeryjny rozrósł się na ogromną skalę, zaś same perfumy damskie i męskie  weszły na salony, podbijając świat. Dodając do tego aspekt łatwiejszej dostępności i stosowania perfum, przez obecne ikony mody i kultury, bardzo szybko zyskały one miano wyjątkowych i luksusowych, przez co każdy chciał je posiadać.