Kiedy stosować i jak dobrać klapy dymowe?

piątek, 15.7.2022 14:26 169

Klapy dymowe to urządzenia stosowane na szeroką skalę w nowoczesnym budownictwie. Stanowią tanie i efektywne uzupełnienie grawitacyjnego systemu wentylacyjnego. Wykorzystują naturalne właściwości ciepłych gazów, które unosząc się do góry wydostają się na zewnątrz budynku przez uchylone klapy. Kiedy należy je stosować i jak je dobrać? Podpowiadamy.

Kiedy należy stosować klapy dymowe?

Klapy dymowe zwiększają bezpieczeństwo i poprawiają ochronę pożarową w budynkach. Dlatego właściwie zaprojektowany system oddymiający powinien być wyposażony w wysokiej jakości urządzenia, które będą kompleksowo spełniać swoją funkcję. Wykorzystuje się je głównie w halach przemysłowych, blokach mieszkalnych oraz w biurowcach. Oprócz swojej podstawowej funkcji zabezpieczającej mogą służyć również jako elementy zwiększające dostęp do naturalnego światła, na przykład na klatkach schodowych.

Klapy dymowe mogą być montowane zarówno w obiektach o wielu kondygnacjach, jak i w przypadku budynków jednopiętrowych. Powinny stanowić podstawowy element systemu oddymiającego zwłaszcza w przypadku miejsc wyjątkowo narażonych na pożar, na przykład różnego rodzaju magazyny z łatwopalnymi materiałami. Należy stosować je także w miejscach użyteczności publicznej oraz w budynkach biurowych, gdzie zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają przeprowadzenie sprawnej ewakuacji.

W jaki sposób dobierać klapy dymowe?

Wybierając klapy dymowe warto zwrócić uwagę zwłaszcza na standardy projektowe konkretnego budynku oraz kąt nachylenia dachu. Następnie wybór konkretnych urządzeń powinien odpowiadać wymaganiom istniejących systemów wentylacyjnych. Warto także zwrócić uwagę na sposób mocowania. Nowoczesne klapy dymowe wyposażone są w dodatkowe wzmocnienia, które powodują, że wpływ wysokich temperatur w trakcie pożaru nie powoduje powstawania odkształceń na elementach ruchomych i zmniejsza ryzyko awarii.

Praktycznie wszystkie obecnie sprzedawane klapy dymowe to urządzenia, które działają w pełni automatycznie. Połączone z systemem czujników dymu otwierają się samoczynnie, więc gwarantują maksimum bezpieczeństwa. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić je ręcznie, na przykład w celu odprowadzenia ciepła lub dużej ilości szkodliwych spalin z pomieszczeń. Niektóre z urządzeń mogą być więc dodatkowo wyposażone w manualny system ich uruchamiania.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zastosowany tam mechanizm otwierania. Najczęściej stosowany jest system elektryczny, ale można spotkać się również z otwieraniem pneumatycznym.