komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 30 listopada 2020

Andrzeja, Maury

Kiedy mówimy o mobbingu w pracy?

poniedziałek, 28.9.2020 17:49 , odsłony: 159
kategorie artykułu:

Choć hasło mobbingu pojawia się coraz częściej nie tylko w mediach, ale również w rozmowach towarzyskich, to warto pamiętać o tym, że bardzo często nie do końca rozumiemy to pojęcie i też nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie zachowania czy relacje w pracy są niedopuszczalne. Żyjemy przecież w dalszym ciągu w kulcie etatu i niektórzy dla jego utrzymania są w stanie dużo znieść. Z drugiej strony życie pokazuje, że wiele osób też zbyt często wykorzystuje pewnego rodzaju władzę czy też przewagę nad drugim człowiekiem, by go nieodpowiednio traktować. Coraz częściej zaczynamy mieć odwagę, by nie zgadzać się na wszystkie zachowania. Być może większa świadomość społeczna sprawia także, że coraz częściej zwracamy się o pomoc, jaką świadczy kancelaria prawna. Wrocław na swoim terenie ma profesjonalistów, którzy pomagają ofiarom przemocy.

  1. Czym jest mobbing?
  2. Nierówne traktowanie w miejscu pracy
  3. Jak sobie radzić?

Czym jest mobbing?

W wielu branżach naturalnym nieco elementem pracy jest stres i duże napięcie związane na przykład z terminami, odpowiedzialnością finansową, czy też koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa ludziom i towarom. Jeśli do tego pojawiają się takie elementy jak wyśmiewanie, nękanie, zastraszanie czy też molestowanie seksualne zarówno ze strony przełożonego, jak innego pracownika, problemy stają się bardzo poważne. I wtedy może się okazać, że potrzebny jest nam prawnik. Wrocław rejestruje coraz więcej takich spraw, ale w opinii https://adwokat-wroclaw.biz.pl/ to wcale nie znaczy, że łatwo jest komuś udowodnić mobbing i że wygranie sprawy czy na przykład odszkodowanie są pewne.

Sama definicja mobbingu pochodzi od angielskiego słowa „mob” oznaczającego gawiedź, tłum. To obraźliwe zachowanie wobec pracowników zostało sprecyzowane przez szwedzkiego psychologa – Heinza Leymanna i jest pojęciem dość młodym o niewystarczająco precyzyjnej definicji. Można więc przypuszczać, że z tego powodu bardzo często wynikają różne interpretacje czy też określenie granicy, kiedy możemy mówić o nękaniu przez pracodawcę, a kiedy jest on po prostu wymagający – jak się to często tłumaczy.

Nierówne traktowanie w miejscu pracy

W samym pojęciu mobbingu może się mieścić bardzo wiele zachowań, które uznawać możemy za niewłaściwe. Każde publiczne upokarzanie, dyskredytacja czy też nieuzasadniona krytyka, która ma na celu gnębienie nas jako ludzi i jako pracowników nie powinno mieć miejsca. Warto pamiętać, że znęcanie się może mieć też formę przymusu pracy w nieodpowiednich warunkach, wyznaczanie rzeczy niemożliwych do zrobienia lub oczekiwanie nierealnych terminów. To tylko niektóre z historii, które codziennie słyszy adwokat. Wrocław to siedziba wielu firm z różnych sektorów i w praktyce okazuje się, że te problemy nie są wcale takie rzadkie. Poza nękaniem w miejscu pracy mobbing przenosi się również do sieci i mogą pojawiać się obelżywe maile, komentarze w mediach społecznościowych czy też notoryczne telefony zakłócające czas wolny po pracy.

Jak sobie radzić?

Ważną cechą mobbingu jest jego powtarzalność. I to podkreśla każda kancelaria adwokacka. Wrocław daje duże możliwości nawet porad czy konsultacji, więc w przypadku wątpliwości warto z pomocy skorzystać, bo być może są prostsze sposoby na poradzenie sobie z problemem niż zwolnienie się z pracy i pójście ze sprawą do sądu. I choć może to brzmieć okrutnie, ale warto zbierać dowody, że nękanie było uporczywe i długotrwałe  niezależnie od przyczyn. Można się również spodziewać, że inni pracownicy niekoniecznie będą chcieli lub mogli poświadczyć naszą wersję. Może to wynikać z jednej strony z ich obawy o pracę, a z drugiej, mogą mieć po prostu inne wrażenie. Prawnicy doradzają więc, by o problemie porozmawiać najpierw w możliwej strukturze przedsiębiorstwa.

 
piątek, 27.11.2020 21:28
piątek, 27.11.2020 14:57
czwartek, 26.11.2020 10:23
czwartek, 26.11.2020 10:21
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele