Kiedy i jak marynarze powinni dokonywać rozliczeń podatkowych?
Jeśli Ty sam lub bliska Ci osoba jest marynarzem, możesz się zastanawiać, w jaki sposób powinieneś rozliczać się z fiskusem. Podatki marynarzy różnią się w zależności od kraju rezydencji, pracodawcy, warunków zawartych w kontrakcie oraz przysługujących ulg. Dodatkowo, na kwestie podatków dla marynarzy ma wpływ tzw. konwencja MLI. Wyjaśniamy, kogo ona dotyczy, a także jakie niesie ze sobą przywileje i obowiązki.
Rezydencja podatkowa
Pierwszą kwestią, która ma znaczenie, jeśli chodzi o podatki dla marynarzy, jest miejsce rezydencji podatkowej. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdy, kto posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlega obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów. Nie ma przy tym znaczenia, czy dochody są uzyskiwane w kraju, czy za granicą. Aby marynarz został uznany za polskiego rezydenta podatkowego, musi spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:
- Posiadać centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
- Przebywać na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
W tym miejscu powstaje pytanie, czy marynarz musi płacić podwójny podatek, jeśli spełnia jeden z powyższych warunków, a jednocześnie pracuje za granicą? Tę kwestię reguluje konwencja MLI.
Podatki marynarzy a konwencja MLI
Od 2019 roku obowiązuje w Polsce tzw. konwencja MLI, podpisana przez 100 państw w celu uregulowania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dotyczy ona zarówno korporacji, jak i pracowników uzyskujących dochody za granicą, ma więc duże znaczenie w przypadku podatków płaconych przez marynarzy. Mogą oni skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej, czyli zwolnienia z opodatkowania dochodów w Polsce.
W praktyce oznacza to, że marynarz pracujący na statku morskim eksploatowanym w transporcie międzynarodowym, podlega opodatkowaniu w państwie, w którym znajduje się faktyczny zarząd przedsiębiorstwa, do którego należy statek.
Więcej o podatkach marynarzy znajdziesz na: https://www.kancelaria-gdynia.eu/
Konwencja MLI a obowiązek podatkowy
Jeżeli jako marynarza dotyczą Cię postanowienia konwencji MLI, zostają także nałożone na Ciebie dwa obowiązki. Po pierwsze, co miesiąc musisz uiszczać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Po drugie, co roku, do 30 kwietnia musisz rozliczyć PIT-36 za poprzedni rok podatkowy. W formularzu należy wskazać stosunek pracy lub umowę cywilnoprawną, a także dochody zagraniczne, podać kurs NBP, oraz kwotę podatku obliczoną z uwzględnieniem ulg, oraz metody uniknięcia podwójnego opodatkowania.
Zwróć także uwagę na PIT-ZG. To załącznik, który musi być dołączony do deklaracji wykazującej dochody zagraniczne. Nie muszą go składać dwie grupy osób:
- obcokrajowcy zatrudnieni w Polsce i uzyskujący dochody od polskiego pracodawcy;
- polscy rezydenci, którzy pracują za granicą, ale otrzymują wynagrodzenie od polskiego pracodawcy.
Niekiedy może to wydawać się skomplikowane, dlatego w przypadku podatków dla marynarzy, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Dzięki pomocy prawnej możesz uniknąć poważnych konsekwencji związanych z błędnym rozliczeniem podatków dla marynarzy.