komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 23 stycznia 2021

Ildefonsa, Rajmunda

Kardynał Henryk Gulbinowicz został pochowany w Olsztynie

wtorek, 24.11.2020 10:05 , komentarze: 0 , odsłony: 877
kategorie artykułu:

W rodzinnym grobie w Olsztynie pochowano w poniedziałek kardynała Henryka Gulbinowicza, byłego metropolitę wrocławskiego.

Informację o pogrzebie podała „Gazeta Wyborcza”. Duchowny spoczął na cmentarzu komunalnym obok rodziców w rodzinnym grobowców Gulbinowiczów. Według „Wyborczej” pogrzeb był bardzo skromny. Nie wiedzieli o niej nawet przedstawiciele warmińskiej kurii. Na nagrobku nie ma tabliczki z informacją o metropolicie, lecz kilka świeżych wiązanek kwiatów.

Ks. Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada w szpitalu we Wrocławiu w wieku 97. Niecałe dwa tygodnie wcześniej Watykan przedstawił decyzję o zakazie jego udziału w publicznych uroczystościach kościelnych, emerytowany wrocławski metropolita został także pozbawiony prawa do uroczystego pogrzebu i pochówku w katedrze we Wrocławiu.

Postanowienie władz kościelnych to rezultat zarzutów wobec kard. Gulbinowicza dotyczących molestowania seksualnego, ukrywania przypadków pedofilii wśród księży oraz współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Decyzję o pogrzebie duchownego w Olsztynie podjęła jego rodzina.

We Wrocławiu w ubiegły piątek arcybiskup Józef Kupny odprawił mszę za zmarłego. Miała ona charakter zamknięty. W ubiegłym tygodniu radni wrocławscy zdecydowali o pozbawieniu kardynała Henryka Gulbinowicza tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Podobny decyzję planują podjąć władze Białegostoku, gdzie Gulbinowicz pracował w latach 70.

źródło: wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

czwartek, 21.1.2021 14:17
czwartek, 21.1.2021 13:54
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki