Jednorazowe odszkodowanie za śmierć ojca – na co mogą liczyć dzieci?

poniedziałek, 8.3.2021 21:12 7494

Nagła śmierć ojca, który niejednokrotnie jest głównym żywicielem rodziny stanowi nie tylko przyczynę cierpień, łez i nieprzespanych nocy. Żona zmarłego, jak i jego dzieci często pozostają bez środków na utrzymanie lub ich status majątkowy w sposób istotny ulega pogorszeniu. Wdowa po zmarłym nie ma siły, na to aby zagłębiać się w meandry prawa celem poszukiwania rozwiązań prawnych, które mogą polepszyć byt rodziny. W wielu przypadkach rodzina zmarłego może ubiegać się o wiele świadczeń pieniężnych, które mogą wspomóc materialnie rodzinę zmarłego.

Okoliczności śmierci ojca mają znaczenie dla możliwości uzyskania wsparcia materialnego dla rodziny

Rodzina zmarłego zazwyczaj wie o świadczeniach przysługujących po śmierci ojca z ZUS. Pierwszym świadczeniem jest zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Jego wysokość jest stała i obecnie wynosi 5.000zł. Zasiłek pogrzebowy ma charakter jednorazowy.

Jeżeli śmierć ojca nastąpiła wskutek wypadku przy pracy lub wskutek choroby zawodowej, to najbliżsi mogą otrzymać jednorazowe odszkodowanie po zmarłym z ZUS. Uprawnionymi do uzyskania jednorazowego odszkodowania są małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. Jednorazowe odszkodowanie z ZUS z tytułu wypadku przy pracy mogą także otrzymać rodzice zmarłego, czy macocha – jeżeli prowadzili ze zmarłym wspólne gospodarstwo domowe. Obecna wysokość jednorazowego odszkodowania z ZUS może sięgnąć nawet 55.527zł.

Jeżeli zmarły ojciec był objęty ubezpieczeniem na wypadek śmierci, wówczas osoby uposażone z umowy ubezpieczenia są uprawnione do uzyskania odszkodowania za śmierć w wysokości, która wprost wynika z zawartej polisy ubezpieczeniowej. Istotnym jest, aby okoliczności śmierci nie powodowały wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Na przykład jeżeli śmierć ojca była spowodowana jego nietrzeźwością, wówczas ubezpieczyciel zapewne odmówi wypłaty odszkodowania.

Najwyższe odszkodowania za śmierć ojca są związane z wypadkami

Wcześniejsze rodzaje odszkodowań, przysługują w wyraźnie wskazanej wysokości. Najwyższe odszkodowanie za śmierć ojca mogą uzyskać dzieci, jeżeli śmierć była spowodowana zawinionym działaniem innej osoby, czy podmiotu. Takie jednorazowe odszkodowanie za śmierć ojca jest wypłacane, gdy ojciec zginie w wypadku komunikacyjnym. Jedyną okolicznością wykluczającą wypłatę takiego odszkodowania jest wina za spowodowanie wypadku.

W każdym innym przypadku dzieci mogą otrzymać wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć ojca od osoby winnej wypadku lub od ubezpieczyciela. Te rodzaje roszczeń nie są ograniczone kwotowo. Jedynym ograniczeniem odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wysokość sumy gwarancyjnej. Obecna wysokość sumy gwarancyjnej ubezpieczenie OC w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych nie może być niższa niż 5.210.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia.

Odszkodowanie za śmierć ojca a zadośćuczynienie

Dzieci, których ojciec zginął na przykład w wypadku samochodowym, czy na skutek wypadku przy pracy mogą żądać od ubezpieczyciela OC zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia za śmierć ojca. Dziecko może więc otrzymać zarówno odszkodowanie jak i zadośćuczynienie za śmierć ojca.

Stosowne, jednorazowe odszkodowanie za śmierć ojca wypłacane przez ubezpieczyciela, ma zrekompensować dziecku pogorszenie sytuacji majątkowej dziecka. Z kolei zadośćuczynienie za śmierć ojca ma na celu wynagrodzenie dziecku ogółu krzywdy, cierpienia wywołanego nagłą śmiercią ojca. W przypadku odszkodowania należy udowodnić pogorszenie sytuacji majątkowej, natomiast w przypadku zadośćuczynienia należy wykazać krzywdę dziecka. Jeżeli dzieci nie ukończyły 19 roku życia, to w całym postępowaniu o odszkodowanie są zastępowani przez rodzica, czy opiekuna prawnego.

Tak więc dziecko może otrzymać 100.000zł stosowanego odszkodowania, jak i dodatkowe 250.000zł tytułem zadośćuczynienia za śmierć ojca. Powyższe kwoty są przykładowe.

Renta za śmierć ojca

Małoletnie dzieci, czy nawet dzieci pełnoletnie, które kontynuują naukę – do momentu osiągnięcia samodzielności finansowej mogą otrzymywać od ubezpieczyciela OC rentę. Renta za śmierć ojca ma zapewnić dziecku stabilność finansową i chociaż w przybliżeniu zapewniać takie zabezpieczenie finansowe, jakie zapewniałby dziecku zmarły ojciec.

Reasumując, należy wskazać że ilość możliwych sposobów zabezpieczenia finansowego dzieci po śmierci ojca jest bardzo duża. Wypłata świadczeń po  śmierci ojca może odbywać się z kilku źródeł i z kilku podstaw. W każdym przypadku nieoceniona jest pomoc prawna, jaką może zapewnić dobra kancelaria odszkodowawcza.

Artykuł opracowany we wsparciu z kancelarią KDRO.pl