Jakim tynkiem wykończyć elewację domu? - tynk mozaikowy a silikonowy

czwartek, 12.5.2022 15:39 129

Wykończenie elewacji to moment, na który wyczekuje się już od samego rozpoczęcia budowy. Choć jest to już ostatnia prosta na drodze do w pełni wykończonego domu, warto nie podejmować decyzji pochopnie i świadomie wybrać najlepsze produkty. Tynk silikonowy jak i mozaikowy często można spotkać na fasadach w całej Polsce. Który z nich jest lepszy? Czy połączenie obu tych tynków może okazać się strzałem w dziesiątkę?

Tynk silikonowy

Tynk silikonowy to najpopularniejszy produkt do wykończenia elewacji. Jego użycie niesie za sobą wiele korzyści, a sam produkt pomimo wyższej ceny niż w przypadku innych tynków broni się wysoką jakością i pozytywnymi opiniami płynącymi z całej Polski. Łączy on cechy tynku mineralnego, akrylowego jak i silikatowego. Jest odporny na czynniki atmosferyczne jak również na uszkodzenia mechaniczne. Dostępny jest w bogatej palecie barw, a z jego nałożeniem poradzi sobie nawet mniej doświadczony fachowiec. Posiada właściwości paroprzepuszczalne i tworzy powierzchnię hydrofobową. Jest przyjazny dla środowiska, niepalny i uniwersalny. Oczywiście tynki silikonowe na rynku różnią się od siebie w mniej lub bardziej znaczącym stopniu. Chociaż każdy producent wiele obiecuje, warto przed zakupem poczytać opinie bądź zapytać kogoś bardziej doświadczonego w tej dziedzinie. Jedną z istotnych rzeczy jest kruszywo, które zostało dodane do tynku. Ważne jest, aby było ono o odpowiedniej wielkości, czyli od 1,5 do 2 mm. Istotna jest również informacja czy kruszywo zostało dwukrotnie siane. Jeśli nie, niestety w produkcie może trafić się nadziarno, które łatwo może popsuć całościowy wygląd elewacji. Producentem, który jako jeden z nielicznych dwukrotnie sieje ziarno jest KOSBUD. Tynk silikonowy ACRYLIT-SL jest najwyższej jakości, aby sprostać oczekiwaniom każdego klienta i każdej nawet najbardziej nieprzewidzianej pogodzie.

Tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy zaliczany jest do grupy tynków cienkowarstwowych. Często stosowany jest na elewacji, a w szczególności na cokole domu. Dzięki swojej niskiej cenie jest to produkt na każdą kieszeń. Gwarantuje mrozoodporność, paroprzepuszczalność, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne jak i na działanie wody. Tynk mozaikowy składa się z żywicy akrylowej oraz barwionego kruszywa. Dostępny jest w różnych kolorach jak i grubościach ziaren. Najczęściej wybierana grubość jest od 0,8 mm do 1,2 mm. Wybór odpowiedniego tynku może nie być prosty. Warto postawić na sprawdzonego producenta, który w swojej ofercie posiada wysokiej jakości produkty. Przykładem takiej firmy jest KOSBUD, której tynk mozaikowy MOZALIT zagościł już na wielu domach, gwarantując przy tym piękną elewację na długie lata.

Który tynk wybrać?

Tynk mozaikowy oraz tynk silikonowy to produkty, które często można spotkać połączone na elewacji. Polacy upodobali sobie łączeni obu tych tynków na swoich domach. Tynk mozaikowy na cokole, a na reszcie fasady tynk silikonowy to często powtarzany schemat. Ciężko wybrać jeden z nich, bo oba te produkty znacząco różnią się od siebie. Zastosowanie samego tynku mozaikowego czy tynku silikonowego będzie dobrym wyborem, ale właśnie połączenie obu tych produktów może okazać się strzałem w dziesiątkę.