Jakie usługi oferuje kominiarz?

środa, 30.6.2021 19:07 1010

Wiele osób do dziś na widok kominiarza łapie się za guzik – ma to przynosić szczęście. Na powstanie takiego przesądu zapewne ma wpływ nieco baśniowy wizerunek kominiarza, jednak zadania, jakie wykonuje są bardzo poważne. Czyszczenie przewodów kominowych wymaga specjalistycznej wiedzy, posiadania niezbędnych uprawnień oraz doświadczenia. Usługi kominiarskie mają na celu nie tylko zapewnienie odbioru mieszkań i domów, poprzez spełnienie wymogów przepisów przeciwpożarowych i prawa budowlanego, ale przede wszystkim – na zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom. Na czym polegają profesjonalne usługi kominiarskie?

Usługi kominiarskie – zakres usług

Przegląd kominiarski czy czyszczenie komina to tylko część obowiązków, jakie ma kominiarz. Zakres usług jest znacznie szerszy – to sprawdzenie i kompleksowe przeglądy kominiarskie przewodów kominowych, montaż wkładów kominowych, opinie kominiarskie dla nadzoru budowlanego i zakładów gazownictwa. Kominiarz we Wrocławiu umożliwia również zabezpieczenie wlotów komina przed gnieżdżącym się ptactwem, frezowanie komina czy czyszczenie komina z zagruzowań, gromadzących się w jego wnętrzu. Kominiarz posiada niezbędne certyfikaty, odpowiednie uprawnienia budowlane i umiejętności, dzięki czemu odebrany przez niego budynek spełni wymogi, jakie stawia powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Jak kominiarz wykonuje frezowanie przewodów kominowych?

Jedną z czynności, wchodzących w skład usług kominiarskich, jest frezowanie kominów. Poszerzenie komina oraz uszczelnienie instalacji jest konieczne w przypadku zmiany starego systemu ogrzewania na nowy, do którego komin nie jest przystosowany. Wykonanie frezowania przez mistrza kominiarskiego powoduje udrożnienie przewodu kominowego, a sama czynność przeprowadzona jest tak, by nie zanieczyścić mieszkania pyłem i sadzą, znajdującymi się w kominie. Zabieg taki przeprowadzany jest w przypadku znacznego zanieczyszczenia kanału komina i zakłóceniu w prawidłowej wentylacji, jego udrożnienie ma szczególne znaczenie w sezonie grzewczym, dlatego warto zadbać o to, by kominiarz wykonał taką usługę na najwyższym poziomie.

Czyszczenie kominów – kiedy potrzeba wizyty kominiarza?

Dość rozpowszechnione jest myślenie, że jeśli nic się poważnego nie dzieje, wizyta kominiarza jest niepotrzebna. Jest to błąd – pożar sadzy i związane z tym zniszczenia, które zdarzają się niestety często z powodu zaniedbania regularnych kontroli kominów, są znacznie kosztowniejsze niż wizyta kominiarza. Dlatego warto pilnować terminów i zgodnie z przepisami skorzystać z usługi czyszczenia przewodów kominowych, szczególną uwagę zwracając na regularne, wymagane przez przepisy przeglądy. Należy również zadbać o odbiór komina przy oddawaniu budynku do użytku. Więcej przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.kominiarzwroclaw.pl