Jakie są rodzaje niszczarek?

środa, 21.7.2021 21:18

Jednym z niezbędnych elementów każdego biura, obok kserokopiarki i skanera, powinna być dobrej jakości niszczarka. Zapewnia ona właściwy sposób utylizowania niepotrzebnej już dokumentacji, dzięki któremu tej nie da się odtworzyć. To bardzo istotne, gdyż wyciek danych poufnych może odbić się nie tylko bardzo źle na reputacji firmy, ale także skutkować karami oraz stratami finansowymi. Jeżeli jeszcze nie masz takiego urządzenia w swojej firmie, koniecznie napraw ten błąd. Sprawdź, czym różnią się od siebie dostępne na rynku modele!

Niszczarki paskowe i ścinkowe

Istnieje parę różnic w dostępnych na rynkach modelach urządzeń biurowych przeznaczonych do niszczenia dokumentacji. Jedną z podstawowych jest sposób, w jaki dokonują utylizacji dokumentów. Niszczarki paskowe są najbardziej podstawowym typem tego rodzaju sprzętu. Tną materiał na równe paski o określonej szerokości. Nie jest to rozwiązanie idealne, gdyż z odpowiednim zaparciem możliwe jest złożenie takich dokumentów z powrotem w całość. Ten rodzaj niszczarek ma jednak swoje plusy, a jednym z nich jest przystępna cena. Urządzenia ścinkowe są droższe, ale zamiast ciąć dokumenty na podłużne paski, przecinają je również poprzecznie, tworząc krótkie ścinki. Efekty tego rodzaju utylizacji zdecydowanie trudniej jest z powrotem odtworzyć. Dlatego są to niszczarki, które idealnie nadają się do wszelkich biur, w których znajduje się w obiegu dokumentacja poufna, zawierająca dane osobowe pracowników czy klientów lub inne wrażliwe informacje. 

Pojemność niszczarki oraz jej wydajność

Urządzenia biurowe do niszczenia dokumentów występują w wielu rozmiarach. Zależy od nich pojemność kosza na ścinki. Im większa, tym rzadziej trzeba je opróżniać, co jest bardziej komfortowe dla korzystających z niej pracowników. Zwłaszcza jeżeli Twoje biuro wytwarza i niszczy znaczne ilości dokumentacji. Największe modele mogą zmieścić pocięty papier w objętości odpowiadającej kilkudziesięciu litrom. Bardzo istotne dla wygody i efektywności pracy jest także to, jak wiele kartek papieru można utylizować w niszczarce w jednym momencie. W dużych firmach ilość dokumentacji, którą należy zniszczyć, jest czasem przytłaczająca. Cięcie pojedynczych kartek byłoby w takiej sytuacji bardzo mozolne, dlatego należy zaopatrzyć się w model, który jest w stanie bez zacięcia zając się nawet grubymi arkuszami. Dzięki temu cały proces stanie się o wiele szybszy, a pracownicy będą mogli wcześniej wrócić do innych zadań.

Niszczarki nie tylko do papieru 

Czasem należy pozbyć się poufnych danych zapisanych również na innych nośnikach niż papier. Mogą być to płyty DVD albo plastikowe karty płatnicze lub identyfikatory. W takim wypadku warto zadbać o to, by wybrany przez Ciebie model niszczarki posiadał też ostrza przystosowane do cięcia materiałów takiego rodzaju. Wykorzystywanie urządzeń nieprzystosowanych do tego rodzaju nośników, może doprowadzić do wadliwego działania, a nawet kompletnej awarii sprzętu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat niszczarek i innych urządzeń biurowych, sprawdź fachowe treści ze strony For Copy