Jakie są najlepsze metody na poprawę efektywności energetycznej w starych budynkach

środa, 31.7.2024 00:48 162

Poprawa efektywności energetycznej w starych budynkach przynosi wiele długoterminowych korzyści jak m.in. niższe rachunki za energię, redukcję szkodliwych gazów cieplarnianych i tym samym poprawę stanu środowiska naturalnego. W jaki sposób skutecznie wpływać na efektywność w starych budynkach?

  1. Termomodernizacja (docieplenie budynku)

Starsze budownictwo charakteryzuje się dużą nieszczelnością m.in. ścian, dachu, fundamentów i piwnic. Najlepszym sposobem jest izolacja:

  • Docieplenie ścian zewnętrznych styropianem lub wełną mineralną.
  • Dodanie warstwy izolacyjnej na poddaszu lub stropie.
  • Zabezpieczenie fundamentów przed stratami ciepła.

Warto również uszczelnić okna, czy drzwi przez które może uciekać ciepło.

  1. Wymiana okien i drzwi

Na utrzymanie ciepła w budynku wpłynie wymiana okien oraz drzwi wejściowych:

  • Wymiana starych okien na nowe, z dwoma lub trzema szybami o niskim współczynniku przenikania ciepła (U).
  • Instalacja drzwi z dobrą izolacją termiczną.
  1. Modernizacja systemów grzewczych

Pozbycie się starych urządzeń i zainstalowanie inteligentnych systemów grzewczych zdecydowanie przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej w starszych budynkach:

  • Wymiana starego kotła na nowoczesny, wysokowydajny model (np. kondensacyjny).
  • Wymiana starego kotła gazowego na nowoczesną pompę ciepła, która według różnych źródeł  może być 3-5 razy bardziej efektywna w przekazywaniu ciepła niż kocioł gazowy. Pompa obiegowa (seria OPTI ECO firmy Volt Polska: https://voltpolska.pl/dom-i-ogrod/pompy-obiegowe-opti-eco/) to niedużych rozmiarów urządzenie służące do wzbudzenia obiegu wody w instalacjach grzewczych. Trwałe, praktyczne pozwala przez długie lata znacznie obniżać koszty ogrzewania oraz wpływa dodatnio na środowisko naturalne. Nasze pompy ciepła są wygodne w obsłudze, sterowane elektronicznie. Posiadają silniki z trwałymi magnesami, które umożliwiają dostosowanie pracy do rzeczywistego zapotrzebowania systemu i ograniczenie strat energetycznych. Współczynnik efektywności energetycznej pomp OPTI ECO EEI wynosi<=0,20. 
  • Dogrzewanie mieszkania dodatkowymi źródłami ciepła np. energooszczędnymi grzejnikami elektrycznymi (seria Termoglass: https://voltpolska.pl/dom-i-ogrod/grzejniki-elektryczne/). Ich  największą zaletą jest ogrzewanie pomieszczenia zaraz po uruchomieniu się urządzenia. Podnoszą temperaturę dzięki ogrzewaniu powietrza, które przepływa wokół znajdujących się wewnątrz obudowy grzałek. Wyposażone są w element grzejny w kształcie X zwiększający efektywność grzewczą. Praca w trybie ECO pozwala maksymalnie wykorzystać energię i obniżyć koszty. W tym trybie grzejnik pracuje z połową swojej mocy maksymalnej. Jeżeli całkowita moc grzejnika wynosi 1600W, w trybie ECO moc grzejnika wyniesie 800W.
  • Kolejnym sposobem na poprawę efektywności energetycznej w starych budynkach jest zamontowanie energooszczędnych termostatów pokojowych (https://voltpolska.pl/dom-i-ogrod/termostaty-pokojowe-cohttps://voltpolska.pl/dom-i-ogrod/termostaty-pokojowe-comfort/mfort/). Te nieduże, kompaktowe urządzenia pozwalają na znaczne obniżenie comiesięcznych rachunków. W jaki sposób? Termostaty dokładnie i precyzyjnie  regulują temperaturę w pomieszczeniach w domu. 
  • Nasze modele z wifi umożliwiają umieszczenie urządzenia w dowolnym miejscu w domu. Pozwalają automatycznie zmienić ustawienie temperatury po wyjściu z domu na podstawie lokalizacji w smartfonie. Termostat w każdym pomieszczeniu będzie pilnował, aby nie było ani za zimno ani za ciepło, podczas naszej nieobecności. Taka regulacja przynosi wymierne oszczędności energii i gwarantuje komfort cieplny w pomieszczeniach.