Jakie firany do kuchni wybrać?

piątek, 14.4.2023 20:47 257

Wybranie odpowiednich firanek do kuchni nie jest prostym zadaniem. Każdy z nas marzy przecież o ładnie oświetlonej i przestronnej kuchni. Zatem niezbyt dobrym pomysłem będzie zaciemnienie tego pomieszczenia ciężkimi dekoracjami na okno. Jednakże z drugiej strony warto wnętrze trochę ożywić oraz dopełnić właściwymi tekstyliami. Bez nich kuchnia będzie nijaka i smutna. Na jakie firany warto się zatem zdecydować?

Kiedy warto zdecydować się na zazdrostki?

W przypadku kuchni z niewielkimi oknami sprawdzają się idealnie zazdrostki. Są to poziome firany o niewielkich wymiarach, które wiesza się w dolnej części okien na karniszach teleskopowych albo specjalnych prętach. Jeszcze do niedawna kojarzone były z kuchnią u babci, ale obecnie znowu stają się popularne. To idealny pomysł na przyciemnianie wnętrza, a przy okazji odsłonięcie się od sąsiadów i ozdobienie okna. 

Wybór zazdrostek w sklepach jest naprawdę duży. Możemy postawić na modele kolorowe i białe, marszczone oraz gładkie. Z pewnością efektowne pod względem wizualnym będą zazdrostki haftowane oraz zawierające nadruki. Z pomocą takich firan można bardzo łatwo uzupełnić świąteczną dekorację. Wystarczy wówczas postawić na firany z motywem bożonarodzeniowym.

Firany z woalu — czy sprawdzą się w kuchni?

Wybór firan z woalu do kuchni pozwoli otrzymać bardzo elegancki efekt. Świetnie sprawdzą się w roli dekoracji w większym pomieszczeniu. To zwiewne i bardzo delikatne firany, które mogą stanowić subtelną ozdobę w kuchennym oknie. Najlepszy efekt osiągniemy, zakładając je w kuchniach łączonych z jadalnią, w których mamy okazałe okna tarasowe. 

Nawet niewielkie podmuchy wiatru sprawiają, iż firany z woalu przepięknie falują. Sprawdzą się one również w przypadku mniejszych okien. Nie zaciemnią ich, gdyż przyjmują formę delikatnej mgiełki. Można również upiąć je po bokach. Powstanie wówczas piękna kurtyna, która otoczy okienną wnękę. 

Ciekawe rozwiązanie może stanowić również zestawienie ze sobą dwóch firan — ciemnej i jasnej. Ciemniejsza powinna być wykonana z delikatnego materiału, zaś jaśniejsza z grubszej tkaniny. Ich rolą nie powinno być bowiem przeciążanie okna i przytłaczanie całości pomieszczenia. To zestawienie sprawdza się tylko w przypadku sporych rozmiarów okien balkonowych, gdzie można zamontować dwa karnisze. 

Wybór firan woalowych na rynku jest całkiem spory. Najpopularniejsze są zdecydowanie białe firany woalowe wykończone gipiurą albo koronką. Można również postawić na modele z oryginalnymi zdobieniami czy nadrukami.