Jaki rozmiar wanny do łazienki? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

sobota, 20.6.2020 13:32 1678

Wanna czy prysznic? Wybierając opcję pierwszą, musimy się też zastanowić, jaki może mieć rozmiar, aby pozwoliła na swobodne poruszanie się po łazience, dotyczy to głównie małych pomieszczeń. Z tego powodu częściej zwracamy uwagę na wymiary wanny, a nie na jej pojemność. Drugi parametr jednak ma wpływ na to, jak dużo wody będziemy zużywać i tym samym jak wysokie będą koszty użytkowania wanny. Przed zakupem warto zdefiniować swoje priorytety, uwzględniając komfort i wygodę, ale też funkcjonalność, jak i oszczędność.

Kształt wanny

Klasyczne wanny są prostokątne. Mogą mieć ścianki prawie pionowe lub bardziej wyprofilowane, z miejscem na plecy, a nawet na łokcie, co zwiększa wygodę podczas relaksu. Takie wanny mają długość od 100 cm i mogą osiągać nawet 190 cm. Jeżeli chodzi o szerokość, jest to 70-120 cm, optymalna długość takiej wanny to ok. 140 cm. W wersji wolnostojącej i przyściennej występują też wanny owalne, niekiedy też okrągłe. Ich długość to nawet więcej niż 180 cm, z kolei szerokość powyżej 80 cm, dlatego są rozwiązaniem głównie do dużych łazienek. W pomieszczeniach o średnim metrażu z kolei bardzo dobrze sprawdzają się wanny narożne, mają długość ok. 180-200 cm i szerokość od 80 do 100 cm. W małych łazienkach coraz częściej znajdują zastosowanie wanny asymetryczne, których boki mają różne długości, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca.

Pojemność wanny

Zależy ona od kształtu wanny, ale też wymiarów. Zwracamy jednak uwagę nie tylko na długość i szerokość, ale też wysokość, ponieważ możemy wybierać spośród płytkich, jak też zdecydowanie głębszych wanien, co ma wpływ na to, ile wody się w nich mieści. Optymalna głębokość wanny wynosi  38-47 cm, jednak spotkamy się też z płytszymi np. 28 cm, które pełnią funkcję raczej głębszego brodzika. Uwzględniając wszystkie te parametry, jak też kształt wanny, dowiadujemy się ponadto o jej pojemności. Najmniejsze modele mają ok. 70 l objętości. W największych zmieści się jednak nawet 450 l.

Wysoka czy długa wanna?

Wannę powinniśmy dopasowywać do własnych rozmiarów, a więc do wzrostu domowników, którzy oczywiście mogą się różnić. Zawsze więc pod uwagę bierzemy wzrost największej osoby, która będzie korzystała z wanny. Wysokie wanny są wygodne dla użytkowników o niewielkim wzroście. Wydłużony bok za plecami, umożliwia wygodne ułożenie ciała. Jeżeli jednak jesteśmy wyżsi i zależy nam na komforcie, przyjęciu pozycji półleżącej i wyprostowaniu nóg, powinniśmy szukać wanny prostokątnej i długiej. Chcąc ograniczyć zużywanie wody, konieczny jest kompromis. Czasami będzie to rezygnacja z głębokości, innym razem z długości wanny. Duże, obie wartości spowodują, że pojemność będzie spora, co spowoduje wzrost naszych rachunków za wodę.

Wymiary wanny są ważne przede wszystkim dla naszego komfortu. Jej pojemność decyduje o zużyciu wody, a zatem uwzględnia aspekt ekonomiczny. Chcąc zadbać o siebie, jak też o swój domowy budżet, trzeba przy zakupie zwrócić uwagę na wszystkie te parametry.