Jaką farbę do butów zamszowych warto wybrać? Sprawdzamy

czwartek, 28.3.2024 15:50 114

Obuwie zamszowe nie traci na popularności. Jest cenione z uwagi na swój elegancki wygląd i wygodę użytkowania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zamsz jest materiałem dość delikatnym, który wymaga specjalnej pielęgnacji. Z czasem traci swój pierwotny kolor, ale z pomocą przychodzą specjalne farby do butów zamszowych. Czym należy kierować się przy ich wyborze? Jak wygląda malowanie zamszowego obuwia?

Na jaką farbę do butów zamszowych postawić?

Najlepsze farby do butów zamszowych to farby, które są trwałe, proste w użyciu i nie niszczą materiału. Zazwyczaj dostępne są w sprzedaży w formie sprayu lub w płynie. Zaopatrzyć się w nie można m.in. w sklepie internetowym https://czyszczenieskory.pl/bazowe-barwniki-100ml-copy.

Farby do butów w sprayu są niewątpliwie bezproblemowe w użyciu. Niektórzy mogą mieć jednak pewne kłopoty z ich prawidłową aplikacją. Nieumiejętnie stosowane mogą pozostawiać na obuwiu plamy. Bardziej precyzyjne są farby w formie płynnej. Wymagają jednak większego nakładu pracy. 

Do butów zamszowych przeznaczone są oczywiście specjalne farby. Nie można w tym przypadku zastosować np. preparatu przeznaczonego do malowania skóry gładkiej. Do wyboru jest całkiem sporo wariantów kolorystycznych farb do butów zamszowych. Każdy powinien więc znaleźć to, czego potrzebuje. Największą popularnością cieszą się produkty w kolorach podstawowych, a więc czarne, czerwone i brązowe. Spotkać się jednak można także z mniej standardowymi barwami farb do obuwia z zamszu. Możliwe jest także mieszanie kolorów podstawowych, w celu uzyskania pożądanego koloru.

Jak należy aplikować farbę do butów zamszowych?

Przed przystąpieniem do działania trzeba oczywiście zamszowe buty dokładnie wyczyścić. Do tego celu przeznaczone są specjalne preparaty. Należy unikać samej wody, gdyż ta może uszkodzić delikatny zamsz. Obuwie przed malowaniem musi być też dobrze wysuszone. 

Farby do butów zamszowych aplikuje się, stosując cienkie warstwy. Zbyt duża ilość farby może uszkodzić materiał. Trzeba tutaj zachować  dużą ostrożność. Najlepszy efekt uzyskać można, aplikują farbę w równomierny sposób. Na koniec buty należy wysuszyć. Nie można ich przez co najmniej kilka godzin nosić, bo farba potrzebuje nieco czasu na całkowite wyschnięcie. Obuwie można przy okazji wypolerować, aby prezentowało się naprawdę efektownie. 

Czy warto farbować zamszowe buty?

Okazuje się, że farbowanie zamszowych butów wcale nie jest trudne. Cały proces wykonać z powodzeniem można we własnym domu. Farby do butów zamszowych doskonale sprawdzają się przede wszystkim w przypadku obuwia nieco zniszczonego, którego nie da się doprowadzić do odpowiedniego stanu za pomocą zwykłego czyszczenia. Zmiana koloru na ciemniejszy może skutecznie zakryć przebarwienia i plamy. 

Z drugiej strony malować można także buty zupełnie nowe. Na to rozwiązanie decydują się te osoby, które lubią eksperymentować. Dzięki farbie można zmienić kolor obuwia na zupełnie inny, zgodnie ze swoim gustem. Trzeba jednak pamiętać o jednym. Obecnie w zamszowych butach stosuje się na ogół szwy syntetyczne, które niestety nie są w stanie wchłonąć farby. Mimo malowania ich kolor się nie zmienia. 

Czy malowanie zamszowych butów jest trudne?

Z farbowaniem zamszowych butów poradzić sobie powinien każdy. Zacząć trzeba jednak od umycia obuwia przeznaczonego do malowania. Zamsz niekiedy potrzebuje kilku dni, aby całkowicie wyschnąć. Nie należy tego procesu przyspieszać, wystawiając buty na słońce czy ustawiając je pod kaloryferem. To może bowiem osłabić zamsz. 

Bardzo ważne jest także dokładne wyszczotkowanie zamszu, aby odzyskał on odpowiednią barwę i fakturę. Do malowania zamszu najlepiej nadaje się pędzel. Warto mieć pod ręką przynajmniej dwa jego rodzaje - różnej wielkości. Zazwyczaj, aby uzyskać odpowiedni efekt, należy nałożyć kilka warstw farby do butów zamszowych. W dużej mierze zależy to od stanu danego materiału i tego, jaki ma być finalny rezultat. Po każdej warstwie należy odczekać około 30 minut przed nałożeniem kolejnej. Na końcu obuwie musi wyschnąć. Dobrze jest je także przeczesać, aby wyłapać ewentualne niedoskonałości.