Jak zostać stewardessą?

czwartek, 22.8.2019 11:14 4170

Praca w powietrzu wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami i ciekawym trybem życia. W zawodzie stewardessy lub stewarda łączymy przyjemne z pożytecznym. Podróżując po świecie spotykamy się z ludźmi i codziennie mierzymy się z wyzwaniami. Jak dołączyć do cabin crew?

Znajomość języków…

W pracy na pokładzie samolotu wymagana jest dobra znajomość angielskiego. Płynne, bezbłędne budowanie zdań i dobra dykcja będą wielką zaletą. Podobnie jak znajomość każdego innego języka. Niekoniecznie musi to być język powszechnie znany. Znajomość niszowych języków z pewnością będzie dodatkowym punktem i ułatwi przyjęcie do pracy. Niektórzy przewoźnicy wymagają znajomości dwóch języków. Wymagany poziom znajomości języka angielskiego to minimum B2.

…nie wystarczy

Przede wszystkim konieczna jest jednak pasja do kontaktu z ludźmi. Praca jako cabin crew nie jest zajęciem dla introwertyków. Stewardzi i stewardessy codziennie stykają się z setkami pasażerów. Nie zawsze podróż przebiega bezproblemowo. Załoga samolotu musi umieć odpowiedzieć na wiele pytań, być przygotowanym na wiele stresujących sytuacji. Jedną z nich jest opóźniony lot. Stewardessa powinna udzielić wszelkich informacji na temat przyczyn poślizgu czasowego. Te informacje są konieczne np. do starań o odszkodowanie za opóźniony lot WizzAir w firmie AirHelp.

Wiek, wygląd, wykształcenie

Dolna granica to w zależności od linii lotniczej 18 albo 21 lat. Obecnie nie ma górnej granicy. Dopóki czujesz się dobrze i zdrowie na to pozwala, nadajesz się do pracy w powietrzu. Najstarszy steward świata odbył ostatni lot w wieku 83 lat! Do roli cabin crew nie jest też wymagane ukończenie konkretnych kursów. Wystarczy świadectwo maturalne. Oczywiście w zawodzie stewardessy istotny jest wygląd zewnętrzny. Jeżeli dbasz o siebie, dokonujesz niezbędnej pielęgnacji i prezentujesz się dobrze, masz szansę na pracę w powietrzu.

Wzrost i dyspozycja

Wśród załóg dominują zwykle osoby wysokie. Taka selekcja pracowników nie jest wcale podyktowana względami estetycznymi. Chodzi o wysokość, na jakiej umieszczone są schowki bagażowe. Przykładowo w samolotach linii Emirates są one na wysokości 212 cm. Dlatego do pracy stewardessy wymagany jest wzrost przynajmniej 170-180 cm. Z kolei osoby zbyt wysokie mogłyby mieć problem z poruszaniem się po pokładzie. Stewardessy muszą być przede wszystkim stale dyspozycyjne. Oznacza to nierzadko konieczność przeprowadzki, w tym do innego kraju. Dlatego osoby decydujące się na pracę w powietrzu muszą być gotowe do lotów w dni świąteczne, czy weekendy. Także ważną rolę gra dyspozycja psychiczna kandydata.

Rekrutacja

Proces rekrutacji załogi przebiega wieloetapowo. Najpierw trzeba wypełnić i wysłać zgłoszenie przez Internet. Kandydatki i kandydaci, których doświadczenie i kompetencje zrobi najlepsze wrażenie, zostaną zaproszeni na spotkanie. Później odbywa się egzamin. To najczęściej test z angielskiego oraz zadań sprawdzających refleks i zachowanie w konkretnych sytuacjach. Później zaczyna się okres próbny, ale najpierw trzeba jeszcze przejść testy medyczne.

Trzeba umieć pływać

Załoga samolotu musi cieszyć się nienagannym zdrowiem i być w doskonałej kondycji. Zaświadczą o tym szczegółowe badania, przeprowadzane przed przyjęciem do pracy. U przyszłych stewardów i stewardessy sprawdza się m.in. stan płuc, kręgosłupa, układu krwionośnego. Badane są także zmysły wzroku i słuchu, np. na rozróżnianie kolorów oraz nadwrażliwość na pewne częstotliwości i dźwięki. Jeżeli chętni na stanowisko chorują na padaczkę lub cukrzycę, będą mieli problem z realizacją marzenia o pracy w powietrzu. Koniecznie wymagana jest umiejętność pływania, ze względu na możliwość wystąpienia wodowania. Dlatego osoby ze słabą kondycją mogą nie zostać przyjęte do zawodu.