Jak zebrać dowody do sprawy rozwodowej? Polskie prawo i możliwości

piątek, 13.5.2022 14:24 192

Jeżeli jako współmałżonkowie nie doszliście do porozumienia w pertraktacjach dotyczących rozwodu, to sama sprawa może być długa, wyboista i nieprzyjemna. Skrócić czas jej trwania i wpłynąć na ewentualny wyrok orzekający o winie jednego ze współmałżonków mogą dowody, które świadczą o zaprzestaniu pożycia małżeńskiego. Jak możesz – zgodnie z prawem – zdobyć takie materiały? Na co zwrócić uwagę w trakcie ich pozyskiwania? Czy monitoring domu może pomóc w sprawie rozwodowej?

Zebrane dowody mogą wskazywać między innymi na niewierność współmałżonka, jego agresję (słowną, fizyczną, finansową), wpływające na mir domowy nałogi, trwonienie majątku, bezczynny styl życia czy de facto – wcześniejsze opuszczenie małżonka.

Co mówi polskie prawo o rozwodach i separacji?

Wszystkie powody rozwodu z orzeczeniem o winie dokładnie wskazują orzecznictwa Sądu Najwyższego i innych Sądów Powszechnych w Polsce, w tym m.in. orzeczenie SN z dnia 28.02.2004 r. IV CK 406/02 w oparciu o przepisy prawa małżeńskiego (dokładnie art. 23 KRO art. 24 KRO, art. 27 KRO). Chodzi tu o rozkład pożycia małżeńskiego, spowodowany wyżej wymienionymi czynnikami. Obowiązkiem osoby, która chce otrzymać rozwód z orzeczeniem o winie (umożliwia uzyskanie alimentów czy korzystniejszego podziału majątku) jest wskazanie dowodów, świadczących o tym, że żona lub mąż dopuścili się wymienionych wyżej czynów.

[Rozwód to proces, który wymaga kompleksowego postępowania sądowego (fot. Pixabay.com)]

Pamiętaj, że sąd nie zawsze musi zdecydować się na wskazanie rozwodu – nawet jeżeli otrzyma określone dowody. Niekiedy orzecznictwo wskazuje na podjęcie próby zjednania współmałżonków, ustanawiając im separację. Czym jest ten stan prawny? To tzw. rozdzielenie od stołu i łoża. Sąd może zobowiązać małżonków do separacji, jeżeli w trakcie postępowania ci wykażą taką wolę i ustalić określony czas jej trwania. Konsekwencją separacji (podobnie jest w przypadku rozwodu) jest np. brak wspólnoty majątkowej.

Od separacji do rozwodu droga nie jest jednak długa. Jeżeli jedna ze stron wskaże, że określony przez sąd okres separacji nic nie zmienił i nadal nie ma szans na utrzymanie małżeństwa, rozpocznie się już wskazana wyżej procedura określenia rozwodu.

W jaki sposób zgodnie z przepisami zebrać dowody do sprawy rozwodowej?

Jak już wspomnieliśmy, gromadzenie dowodów to podstawowy aspekt przygotowania się do rozprawy rozwodowej. Trzeba jednak uważać, aby robić to zgodnie z prawem, gdyż nieprawidłowo zamontowany monitoring domu albo podsłuch może być dla strony konfliktu niekorzystny. Co możesz zrobić?

Przede wszystkim masz prawo zainstalować kamery do domu, jeżeli jesteś właścicielką lub właścicielem danej nieruchomości. Pamiętaj jednak, że jednocześnie współmałżonek może je zgodnie z prawem zdemontować. Jeżeli chcesz posiadać urządzenia nagrywające legalnie, bez zgody drugiej osoby, powinieneś wystąpić o zgodę do sądu (wskazując na konieczność takiego postępowania). W takiej sytuacji możesz zarejestrować np. niewierność małżonka.

Nie zawsze jednak zgoda na nagrywanie jest konieczna! Gdy w Twoim domu pracuje mini kamera i nagrywa Ciebie wraz z innymi osobami, to nie musisz ich pytać o zgodę. W takim przypadku możesz zarejestrować np.  przemoc domową. Możesz też korzystać w tym samym celu z dyktafonu. Multimedialne nagrania, które pozyskiwane są pod Twoją obecność, stanowią legalny dowód w sądzie.

Skuteczne sposoby rejestrowania dowodów do sprawy rozwodowej

Kamery do domu i podsłuchy stanowią aktualnie najczęściej wybierany sposób do zdobywania materiałów dowodowych na rozprawy sądowe. Umożliwiają skuteczną rejestrację obrazu i dźwięku wysokiej jakości. Jednocześnie nie rzucają się w oczy i dyskretnie zbierają dowody, wskazujące powód rozpadu współżycia małżeńskiego.

[Partner znęca się nad Tobą psychicznie? Masz prawo to nagrać i przedstawić w sądzie! (fot. Pixabay.com)]

Wśród kamer, możemy wymienić urządzenie jakim jest tzw. mini kamera. To bardzo mały sprzęt, ukryty często w przedmiotach codziennego użytku. Skutecznym sposobem rejestracji np. niewierności współmałżonka jest kamera WiFi. Co to takiego? To urządzenie, które łączy się z domową siecią internetową i umożliwia kontrolowanie przebiegu zdarzeń w czasie rzeczywistym i wysyła zarejestrowane nagrania do tzw. chmury czyli zewnętrznego serwera. Nowoczesna kamera WiFi też jest ukryta często w przedmiotach codziennego użytku.

W przypadku podsłuchów, dobrze wybrać typ GSM (taki jak np. podsłuch GSM Q-201). Urządzenie to umożliwia podsłuchiwanie „na żywo”, ma funkcję automatycznego oddzwaniania po wykryciu dźwięku (detekcja głosu) i wysokiej klasy mikrofon, zbierający dźwięk z odległości nawet 10 metrów.

[Zalety podsłuchu GSM Q-201są niewątpliwe! Na pewno pomogą zebrać dowody do sprawy rozwodowej (fot. Materiały własne)]

Czy sąd zawsze musi uwzględnić materiały multimedialne i jak sprawić, żeby tak się stało?

Sąd uwzględni Twoje nagrania przede wszystkim, gdy będą one pozyskane zgodnie z obowiązującym prawem. Prowadzący rozprawę sędzia nie może mieć też wątpliwości, co do prawdziwości zarejestrowanych dowodów. Z tego względu musisz przedstawić oryginalne wersje plików, które posiadają wyraźną datę ich utworzenia. Dobrze, jeżeli np. na nagraniach wideo pojawi się też tzw. datownik z godziną i dniem zarejestrowania sytuacji oraz specjalny znak wodny, który jest gwarancją tego, że materiał nie był edytowany (kamera WiFi czy inna zaawansowana mini kamera ma taką opcję).

W zależności od warunków w jakich chcemy zbierać dowody przydatne mogą być też inne rozwiązania techniczne. Na przykład można spojrzeć na nasz bardzo rozbudowany dział dyktafonów.

Jeżeli przygotowałaś lub przygotowałeś wszystko zgodnie z prawem, po konsultacji z prawnikiem, to sąd nie powinien mieć wątpliwości i dopuści przygotowane dowody do postępowania rozwodowego. To klucz do ostatecznego sukcesu.