Jak zaplanować bezpieczny wyjazd w góry dla dwojga?

środa, 22.6.2022 08:18

Długie górskie wędrówki to idealny sposób na aktywne spędzenie wakacji we dwoje. W trakcie pokonywania górskich szczytów można podziwiać okoliczną przyrodę i lepiej poznać siebie nawzajem. Jednak, aby taka wyprawa była w pełni udana, to należy się do niej odpowiednio przygotować. A jak dobrze zaplanować bezpieczny wyjazd w góry dla dwojga?

Sprawdzony nocleg to podstawa

Niezależnie od tego, w jaki rejon gór para planuje się wybrać, w pierwszej kolejności trzeba znaleźć dobry i sprawdzony nocleg. Szukając idealnej kwatery nie można się sugerować jedynie ceną, lecz trzeba również wziąć pod uwagę opinie klientów, możliwość przygotowania na miejscu posiłku czy zrobienia prania. Poza tym idąc w góry należy zawsze zostawić stosowną informację właścicielowi lokalu o tym, gdzie para się wybiera i kiedy planuje wrócić. Wówczas, jeśli turyści nie wrócą na czas do kwatery, to właściciel lokalu będzie mógł powiadomić odpowiednie służby o orientacyjnym miejscu ich przebywania.

Co trzeba spakować na górską wędrówkę?

W górach panują specyficzne warunki i w razie wystąpienia nagłych zdarzeń nie zawsze można liczyć na szybką pomoc. Dlatego, jeśli para chce przemierzać Góry Aktywnie, to powinna zaopatrzyć się w turystyczną mapę, z której można skorzystać, gdy telefon straci zasięg lub rozładuje się bateria. Pomocna w górach może być również czołówka, gdy na przykład turystów zaskoczy zmrok. Poza tym należy mieć zawsze przy sobie zapas wody i jedzenia oraz ubranie przeciwdeszczowe na wypadek nagłej zmiany pogody. Dobrym pomysłem będzie także spakowanie preparatu na kleszcze, komary i inne insekty oraz kremu z filtrem i maści na ból stawów czy mięśni. Jeśli jeden z partnerów stale przyjmuje określone leki, to warto je zabrać ze sobą w góry, szczególnie jeśli para nie wie, ile czasu będzie potrzebować na przejście danej trasy.

Jak się ubrać w góry?

Chodzenie po górach wymaga posiadania odpowiedniego stroju, który zabezpieczy turystów przed upadkiem czy też zranieniem. Podstawą powinien być zakup dobrej jakości butów trekkingowych, w których będzie można swobodnie przemieszczać się po śliskim i grząskim terenie. Na górskie wędrówki warto wybrać również specjalną oddychającą odzież z długim rękawem oraz nakrycie głowy, które skutecznie ochroni daną osobą przed przegrzaniem. Decydując się na wielogodzinną trasę, trzeba się także liczyć ze zmiennym warunkami pogodowymi. Dlatego w plecaku powinien się znaleźć strój na zmianę oraz ciepła bluza na wypadek nagłego ochłodzenia. 

Czy można polegać na prognozach pogody?

Największym niebezpieczeństwem podczas górskich wędrówek są nagłe i gwałtowne zmiany pogody. Szczególnie gdy turyści znajdują się już w wyższych partiach gór i nie mogą schować się przed burzą lub wiatrem. Dlatego, choć prognozy pogody często się nie sprawdzają, to jednak warto przed każdym wyjściem na szlak dokładnie zweryfikować mapy pogodowe. Jeśli pojawią się ostrzeżenia meteorologiczne, to najlepiej będzie zrezygnować ze zdobywania szczytu w danym dniu i przełożyć wypad na inny dogodny termin. Poza tym będąc już na szlaku również trzeba na bieżąco obserwować pogodę, by móc w porę zejść na dół, zanim zrobi się niebezpiecznie.

Zaplanowanie bezpiecznego wyjazdu w góry dla dwojga nie musi być trudne, jeśli turyści wiedzą, na co powinni zwrócić uwagę wybierając się na szlak. Zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa pozwoli parze odnaleźć się w każdej nawet wyjątkowo trudnej sytuacji, dzięki czemu będzie można w pełni cieszyć się aktywnym wypoczynkiem i wspólnie spędzonymi chwilami na łonie natury.