komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 27 listopada 2020

Waleriana, Wirgiliusza

Jak zachęcić dziecko do nauki języków?

wtorek, 20.10.2020 13:52
kategorie artykułu:

 Znajomość języków obcych to umiejętność, bez której trudno wyobrazić sobie obecnie funkcjonowanie zarówno w obszarze zawodowym, jak i prywatnym. Posługiwanie się jednym bądź wieloma językami jest dziś jednym z podstawowych kryteriów zdobycia ciekawej pracy, ale również przydaje się podczas podróży do nawiązywania znajomości z osobami nie mówiącymi w naszym rodzimym języku. Nauka języka obcego już na wczesnych etapach życia jest niezwykle ważna, gdyż właśnie wtedy dziecko najlepiej chłonie wiedzę. Warto więc zachęcać malucha do uczenia się języków obcych, dlatego warto poznać kilka sposobów, które zwiększą efektywność nauki.

Nauka poprzez zabawę

 Małe dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. To właśnie na niej najbardziej skupiają swoją uwagę i im jest ona bardziej interesująca, tym dłużej i częściej są w stanie poświęcać jej czas. Jak zachęcić dziecko do nauki w takiej formie ? Warto przygotować sobie kilka pomocy naukowych. Mogą to być różnego rodzaju książeczki interaktywne, puzzle czy klocki. Należy dziecku pokazać, w jaki sposób może bawić się daną pomocą naukową i na początku wspólnie z nim poświęcić się zabawie. W sklepach można dostać mnóstwo tego rodzaju pomocy naukowych dedykowanych najpopularniejszym językom obcym takim jak angielski, niemiecki hiszpański. Materiały te obejmują podstawowe słownictwo, zwykle związane z otaczającym dziecko światem, a także nawiązującym do codziennych czynności i okoliczności, dzięki czemu maluch może utrwalać słownictwo również poza zabawą, powtarzając na głos znaczenie poszczególnych przedmiotów w danym języku.

 Zajęcia grupowe

 Kolejnym sposobem na zachęcenie dziecka do nauki języków obcych jest zapisanie go na grupowe zajęcia językowe. Te dedykowane dzieciom tworzone są w taki sposób, aby zainteresować maluchy i jednocześnie zachęcić do interakcji z innymi uczestnikami zajęć, dzięki czemu mogą ćwiczyć komunikację w danym języku i tym samym przełamywać barierę wstydu, która często towarzyszy nawet dorosłym sprawiając, że mimo znajomości języka, mają oni opór przed używaniem go konwersacji z innymi. Zanim zapiszemy dziecko na takie zajęcia, warto dowiedzieć się, jak wygląda ich program. Jeśli nasza pociecha niechętnie podchodzi do nauki języka obcego, zdecydowanie odradzamy wysyłanie go na klasyczne lekcje językowe, przypominające zajęcia w szkole, gdyż taka forma może dodatkowo ją zdemotywować.

Bajki i piosenki

Trzecim,  bardzo skutecznym sposobem na zachęcenie dziecka do nauki języków obcych, jest puszczanie bajek lub piosenek danym języku. Maluch skupiony na fabule bajki lub melodii piosenki będzie podświadomie zapamiętywał poszczególne słowa praktycznie bez żadnego wysiłku. Wiele badań dowiodło, że oglądanie bajek lub filmów wyłącznie w obcym języku bardzo pomaga w nauce słownictwa i gramatyki.

 Nauka języka obcego nie musi być dla dziecka trudna ani nudna. Wystarczy odrobina kreatywności oraz wyposażenia się kilka pomocy naukowych, aby skutecznie zmotywować malucha do poznawania języków, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.

 

 

 
wczoraj, 23 godz temu
wtorek, 24.11.2020 12:37
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele