Jak wyrobić paszport? Ile to kosztuje?

środa, 18.8.2021 09:08 323

Od całkiem niedawna podróże zagraniczne powróciły do swojej popularności. Wygaszająca się pandemia koronawirusa sprawiała, że coraz chętniej wybieramy się na dalekie wczasy, niejednokrotnie na drugi koniec świata. W natłoku spraw na głowie często zapominamy o rzeczach wręcz piekielnie ważnych, takich jak chociażby dokument paszportowy bez którego nie przekroczymy granicy obcego państwa. Niestety wyrobienie paszportu zajmuje niekiedy sporo czasu i zwyczajnie możemy nie otrzymać go na czas. Jak temu zapobiec i jak wygląda cała procedura uzyskania paszportu? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w dzisiejszym artykule.

Gdzie wyrobić paszport?

Wszystko musimy zacząć w tzw. biurze lub punkcie paszportowym. W Polsce znajdziemy kilkadziesiąt placówek tego typu. Od razu uprzedzamy pytania i wyjaśniamy, że paszportu nie wyrobimy przez internet! To dla wielu osób stanowi ogromne utrudnienie, ale jednocześnie mamy dobrą wiadomość. Lokalizacja biura paszportowego jest nam całkowicie dowolna i niekoniecznie musimy wybierać punkt obsługi paszportowej znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania.

Na miejscu pobierzemy odpowiedni wniosek paszportowy, który wypełnimy bez większych przeszkód. Wraz z nim musimy złożyć parę załączników i rzecz jasna uiścić opłatę paszportową o czym poniżej. Istnieje jednak inna ważna rzecz, o której warto pamiętać. Mianowicie paszport odbieramy w tym samym punkcie, w którym składaliśmy wniosek paszportowy!

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Bazowa stawka paszportowa to 140 zł. To od niej odliczane są różnego rodzaju ulgi i zniżki. Na takowe liczyć mogą małe dzieci, uczniowie, studenci, emeryci, renciści czy osoby niepełnosprawne. Szczegóły opisujące dokładne przywileje znajdują się w serwisie Joblife.pl. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dowód uiszczenia opłaty za paszport jest konieczny w celu ubiegania się o jego wydanie! Musimy dołączyć go razem z pozostałymi dokumentami. Pozostając w temacie dokumentów, niezbędny będzie także ważny dowód osobisty oraz wykonana zgodnie z zaleceniami technicznymi zdjęcie paszportowe.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Kolejna i dla wielu osób szalenie istotna kwestia, czyli okres oczekiwania na paszport. Zgodnie z przepisami, okres ten wynosi do 30 dni i w wyjątkowych sytuacjach może się dodatkowo wydłużyć. Tym samym decyzję o wyrobieniu paszportu zalecamy podjąć nie później niż na 2 miesiące przed planowanym opuszczeniem kraju. Jeżeli jednak sytuacja wyjazdu pojawiła się niespodziewanie, wtedy jedynym ratunkiem będzie wniosek o wydanie paszportu tymczasowego. Dokument ten wydawany jest najszybciej jak to tylko możliwe, aczkolwiek jego ważność jest skrócona i wynosi zaledwie 12 miesięcy.