Jak wybrać matę do jogi?

piątek, 15.7.2022 15:17 255

Joga może być bardzo przyjemną, a nawet niesamowitą częścią Twojego dnia, ale tylko wtedy, gdy masz odpowiednie narzędzia. Jednym z najważniejszych elementów jogi jest Twoja mata. Musisz wybrać taką, która będzie idealnie pasować do Twojego stylu, potrzeb i poziomu zaawansowania. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać idealną matę.

Jaka mata do jogi dla początkujących będzie najlepsza?

Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś jogi, możesz się zastanawiać, jaki rodzaj maty jest najlepszy dla początkujących. To dobre pytanie, ponieważ na rynku jest obecnie tak wiele różnych rodzajów mat do jogi, a każdy z nich ma swoje unikalne cechy.

Głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze maty do jogi, jest to, jak często planujesz ćwiczyć. Jeśli planujesz ćwiczyć codziennie lub kilka razy w tygodniu, to warto zainwestować w matę wyższej jakości, która posłuży Ci dłużej niż tańsze opcje. Jeśli jednak planujesz ćwiczyć tylko raz lub dwa razy w miesiącu, to kupno drogiej maty nie jest konieczne, bo najprawdopodobniej i tak będzie ona zbierać kurz w szafie!

Weź pod uwagę grubość i materiał

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego rodzaju maty do jogi jest wiedza, jaki rodzaj praktyki chcesz wykonywać. Jeśli szukasz czegoś, co będzie miało większą amortyzację i wsparcie podczas wykonywania pozycji na podłodze, wybierz grubszą matę do jogi. Jeśli natomiast chcesz wykonywać pozycje bardziej balansujące, takie jak stójki na głowie, najlepiej wybrać tę nieco cieńszą.

Istnieją dwa główne rodzaje mat do jogi: guma naturalna i guma syntetyczna. Kauczuk naturalny jest zwykle droższy od syntetycznego, ale ma swoje zalety: lepiej zachowuje swój kształt i jest trwalsza niż maty z kauczuku syntetycznego. Jednak guma naturalna ma tendencję do szybszego pochłaniania zapachów niż maty z kauczuku syntetycznego - więc jeśli dużo się pocisz lub Twoje studio nie ma dobrej wentylacji, to ta opcja może nie być dla Ciebie odpowiednia.

Ustal swój budżet

Maty do jogi są niezbędne dla każdej osoby zafascynowanej tym rodzajem aktywności fizycznej, ale mogą być drogie. Ceny mat do jogi wahają się od około 20 do 500 złotych lub więcej i są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Niektóre są przeznaczone do konkretnych rodzajów praktyki, np. gorącej jogi lub jin jogi, inne są wielofunkcyjne.

Przed wyborem idealnej maty dla siebie, zastanów się, ile pieniędzy możesz wydać na zakup maty i jaka będzie spełniać wszystkie Twoje potrzeby.