Jak wybrać

czwartek, 22.4.2021 11:44 746

Monitor jest jednym z najważniejszych urządzeń, które służy do nauki, pracy i rozrywki. Mnóstwo osób na ekranie monitora toczy zażarte walki, tworzy grafiki i teksty, edytuje zdjęcia, a ponadto przeżywa losy serialowych i filmowych bohaterów. Jeśli stoimy przed zakupem monitora, warto wiedzieć, że monitor monitorowi nierówny. Oznacza to, że trzeba naprawdę dokładnie sprawdzić wszelkie parametry i dobrać ich jakość do własnych potrzeb.

  1. Jak wybrać monitor, by spełniał oczekiwania?
  2. Optymalna rozdzielczość oraz format
  3. Jak dobrać powłokę oraz rodzaj matrycy?
  4. Czy warto inwestować w monitor zakrzywiony?
  5. Co trzeba wiedzieć o częstotliwości odświeżania i czasie reakcji?
  6. Kiedy potrzebujemy odwzorowania kolorów i HDR?
  7. Na co zwracać uwagę w kwestii ergonomii monitora?

Jak wybrać monitor, by spełniał oczekiwania?

Monitory komputerowe to niezwykle obszerna, rozbudowana grupa produktów, które posiadają zróżnicowane funkcje oraz parametry. Rynek oferuje wysoko wyspecjalizowane modele dedykowane najróżniejszym zadaniom, jak i te prostsze, które świetnie sprawdzą się podczas prostych domowych zadań. Niestety, nie możemy mówić o monitorach uniwersalnych, gdyż każdy klient posiada inne wymagania, a przy okazji całkowicie inny budżet.

By dobrze dobrać monitor dla codziennego użytkowania, warto dokładnie podkreślić własne wymagania oraz oczekiwania wobec sprzętu. Takie podejście pozwoli znacznie zawęzić obszar poszukiwań.

Optymalna rozdzielczość oraz format

Forma monitora znacznie wpływa na komfort pracy oraz sposób grania. W przypadku monitorów można wyróżnić kilka formatów:

  • proporcje 4:3 oraz 5:4 - jeszcze niedawno były to najpopularniejsze monitory, kształtem najbardziej zbliżone były do kwadratu,
  • proporcje 16:9 oraz 16:10 - są to monitory najbardziej uniwersalne, charakteryzują się kinowym formatem, fantastycznie sprawdzają się podczas seansów serialowych i filmowych, proporcje te zdają egzamin również podczas gier,
  • proporcje 21:9 - to format z wyższej półki, nazywany jest ultrapanoramicznym, proporcje te są niezwykle wygodne, zwłaszcza, gdy na co dzień pracujemy w tabelkach i obsługujemy arkusze Excela,
  • proporcje 32:9 - jest to format monitora z bliższej przyszłości, takie monitory wymagają jedna sporo miejsca na biurku.

Rozdzielczość, jaka dostępna jest w przypadku monitorów:

  • Full HD,
  • WQHD,
  • 4K.

Jak dobrać powłokę oraz rodzaj matrycy?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów matrycy:

  • VA - charakteryzują się najlepszą czernią, idealne dla biura,
  • IPS - panel szerokokątny, rewelacyjne kolory, jasność i kontrast pod dużym kątem,
  • TN - cechuje się najszybszym czasem reakcji.

Powłoki:

  • powłoka półmatowa - antyrefleksyjna, idealny kompromis pomiędzy matową a błyszczącą,
  • powłoka błyszcząca - rewelacyjna dla fotografa czy grafika, gwarantuje nasycone i żywe kolory,
  • powłoka matowa - niezbędna w ciągu dnia, kiedy pracujemy czy gramy niezależnie od natężenia słońca.

Czy warto inwestować w monitor zakrzywiony?

Nie ulega wątpliwości, że nadal na rynku królują monitory płaskie. Nie oznacza to jednak, że świetność monitorów zakrzywionych jest przesądzona, wręcz przeciwnie. Przewaga monitora zakrzywionego objawia się w przypadku dopasowania do krzywizny ludzkiego oka. Zakrzywione ekrany stosowane są często w kinach, dzięki czemu proporcje są lepiej dostosowane, a widzowie nie doświadczają zaburzenia perspektywy.

Monitory zakrzywione z pewnością przez długi czas będą znacznie droższe od płaskich, jednak prędzej czy później przyjdzie ich czas.

Co trzeba wiedzieć o częstotliwości odświeżania i czasie reakcji?

Częstotliwość odświeżania określa jak często w ciągu jednej sekundy pojawia się nowa klatka. Im współczynnik odświeżania wyższy, tym lepsza płynność obrazu oraz brak opóźnień. Z kolei im czas reakcji niższy, tym obraz bardziej wyraźny i ostrzejszy.

Kiedy potrzebujemy odwzorowania kolorów i HDR?

HDR, tłumaczony jako High Dynamic Range to szeroki zakres dynamiki. Oznacza to, że możemy liczyć na szeroką rozpiętość pomiędzy czernią i bielą oraz na lepszą gradację cieni. HDR bardzo dobrze wpływa na jasność obrazu, nie oślepia, a jedynie dobrze go doświetla. Poprawia również widoczność i skrywa półmrok. Monitor wyposażony w funkcję HDR znacznie lepiej dopasowuje kolory, jest to widoczne głównie na zdjęciach i filmach.

Kolory są niezwykle ważne, jeśli mówimy o monitorze dla gracza, grafika czy fotografa. Absolutne minimum w takim monitorze to 100% pokrycia palety sRGB, a im wyżej, tym lepiej. W tym aspekcie popularnością cieszą się monitor Acer czy monitor Asus.

Na co zwracać uwagę w kwestii ergonomii monitora?

Ergonomia monitor jest tak samo ważna, jak inne jego parametry. Ludzie są różni, biurka oraz krzesła także. Trzeba czasem nieźle się napocić, by ustawić w satysfakcjonujący sposób wszystkie te rzeczy i nie narzekać na ból kręgosłupa czy inne schorzenia po całym dniu siedzenia przed monitorem.

Jeśli zależy nam na monitorze, którego łatwo dopasować do własnych oczekiwań, warto zwracać uwagę na to, czy urządzenie posiada regulację kąta pochylenia, regulację kąta obrotu, regulację wysokości oraz możliwość obracania w pionie.