Jak szybko schudnąć przed wakacjami?

środa, 12.6.2019 18:30 730

Do wakacji zostało niewiele czasu. Przed nami wakacyjne wyjazdy, wypoczynek na plaży, niestety zwiewne ubrania i kostiumy kąpielowe odkrywają wszelkie niedoskonałości naszego ciała. Początek czerwca to ostatni dzwonek, by poprawić swój wygląd. Nie pomogą jednak drakońskie diety ani nadmierny wysiłek fizyczny. Przyczynią się tylko do spadku formy, ich skutkiem będzie zmęczenie i kiepskie samopoczucie. We wszystkim trzeba zachować umiar.

Zdrowa dieta

Oczywiście należy postawić na zdrową dietę. Zacznijmy odżywiać się regularnie. Zamiast trzech większych posiłków spożywajmy pięć mniejszych posiłków w ciągu dnia. Nie dopuszczajmy do tzw. „wilczego głodu”, który wiąże się ze spadkiem glukozy we krwi, a tym samym ze spadkiem energii.

Zrezygnujmy ze słodyczy, fast foodów i słonych chipsów. Zastąpmy je innymi zdrowymi przekąskami – orzechami czy suszonymi owocami.

Do diety należy wprowadzić warzywa, owoce i kasze. Pamiętajmy też o tym, by pić dużo wody mineralnej, zrezygnujmy ze słodkich, gazowanych napojów. Kawę warto zastąpić zieloną herbatą.

Aktywność fizyczna

Jeżeli do tej pory unikałyśmy wysiłku fizycznego, najwyższy czas, by zacząć się ruszać. Wcale nie musimy zapisywać się na siłownię czy na zajęcia w klubie fitness. Ciepłe dni sprzyjają długim spacerom, przejażdżkom rowerowym.

Jeżeli posiadamy w domu jakiś sprzęt do ćwiczeń, np. stepper, orbitrek, rowerek treningowy, zacznijmy na nim ćwiczyć już dziś.

Ćwiczenia na takich sprzętach są bardzo przyjemne, nie musimy w nie wkładać dużego wysiłku, a efekty ćwiczeń przy regularnych treningach widoczne są szybko. Oczywiście nie liczmy na to, że w ciągu kilku czy kilkunastu dni zgubimy wszystkie nadmierne kilogramy, ale nasze ciało wyraźnie się ujędrni, ubrania staną się luźniejsze, a to może być zachętą do dalszej pracy nad sylwetką. Jeżeli urlop planujemy w sierpniu, jest szansa, że rozpoczniemy go szczuplejsze o kilka kilogramów.

Należy pamiętać, że nawet intensywny trening raz w tygodniu nie przyniesie rezultatów. Ćwiczyć należy regularnie, około 3-4 razy w tygodniu co najmniej przez 30 minut. Dzięki takim treningom poprawimy też swoją kondycję, dzięki czemu długie letnie wędrówki zwłaszcza po górach będą mniej męczące.

Lato i wakacje to szereg pokus. Lody, spotkania ze znajomymi przy grillu, nie musimy sobie ich odmawiać, ale przy wszystkim zachować zdrowy rozsądek. O zdrowej diecie pamiętajmy także podczas urlopu.