Jak stworzyć nowoczesną przestrzeń biurową? 5 najważniejszych trendów w 2022 roku

poniedziałek, 20.6.2022 15:08 112

Przez ostatnie kilka lat sporo się zmieniło w kontekście opracowywania przestrzeni biurowych. Obecnie biuro powinno być przede wszystkim ergonomiczne, przyjazne dla pracowników i komfortowe, a nie tylko użyteczne i wyposażone w niezbędne urządzenia tj. komputery, klawiatury i myszki. Wpływa to na dobre samopoczucie pracowników oraz większe zaangażowanie skutkujące lepszą wydajnością. Podpowiadamy, jak stworzyć nowoczesną przestrzeń biurową odpowiadającą aktualnym trendom.

Nowoczesna przestrzeń biurowa – TOP 5 trendów na 2022 rok

Domowe udogodnienia

Trwająca pandemia spowodowała, że większość pracowników biurowych musiała przerzucić się na pracę zdalną. W konsekwencji przyzwyczailiśmy się do domowych wygód, jak praca z kanapy czy możliwość przyrządzenia szybkiego lunchu. Warto zatem zapewnić pracownikom warunki, które będą choć trochę zbliżone do tych panujących w ich mieszkaniach. Niech biuro nie będzie surową, ascetyczną przestrzenią. Gdy pojawią się w nim kanapy i rośliny doniczkowe z miejsca zrobi się przytulniej. Dodatkowo w biurowej kuchni mogą pojawić się gadżety takie jak opiekacz do kanapek, dzięki którym pracownicy będą mogli przyrządzić sobie ciepły posiłek i przy okazji nieco się zintegrować.

Biurowe kluby

Biurowe kluby to inaczej ogólnodostępne przestrzenie dla pracowników, gdzie mają oni możliwość formalnej i nieformalnej pracy grupowej. Pozwalają wykonywać swoje obowiązki, siedząc przykładowo z laptopem na kanapie lub pufie. Takie rozwiązania pielęgnują poczucie przynależności, sprzyjają promocji tożsamości marki firmy i zwiększają efektywność wykonywanych obowiązków.

Minimalizm i elastyczność

Trend ten przejawia się w wielu obszarach. Wpisują się w niego zarówno meble modułowe, które umożliwiają szybką i prostą reorganizację biura – np. w celu przystosowaniu przestrzeni do nadchodzącego spotkania, jak i nowoczesne aplikacje bazujące na sieci sensorów, z pomocą których można skuteczniej zarządzać biurem, na bieżąco analizując jego zajętość. Ogólnym celem tego rodzaju działań jest optymalizacja wynajmowanej przestrzeni – im jest ona większa, tym większe obciążenie dla budżetu i środowiska naturalnego.

Akustyczne meble służące do pracy i wyciszone pomieszczenia

Akustyczne meble do pracy udostępnia swoim pracownikom między innymi firma CCC w siedzibie w Warszawie. Są one bardzo pomocne szczególnie gdy mamy do czynienia z otwartymi przestrzeniami (tzw. open space’y), gdzie z reguły panuje duży hałas. Wyciszone stanowiska pozwalają skuteczniej skupić się na pracy, a do tego mogą prezentować się bardzo efektownie.

Przestrzenie mające pozytywny wpływ na środowisko

Czym są zrównoważone biura? To nic innego, jak przestrzenie, które są nie tylko komfortowe i ergonomiczne, ale także zaprojektowane w taki sposób, aby oszczędzać energię i tym samym ułatwiać firmom drogę ku zeroemisyjności. Proces ten mogą dodatkowo wspierać zaawansowane technologie np. inteligentne oświetlenie czy specjalistyczne systemy do zarządzania klimatyzacją, ogrzewaniem i wentylacją. 

Chcesz zmienić swoje biuro na bardziej nowoczesne, przyjazne pracownikom i ekologiczne? Zapoznaj się z ofertą BazaBiur!