Jak skutecznie opatrzyć ranę?

piątek, 24.3.2023 15:03

Skuteczne opatrywanie ran pozwala na odpowiednie zabezpieczenie przerwanej ciągłości tkanek przed dostępem zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko wystąpienia zakażenia. Co więcej, działanie to przyspiesza proces gojenia rany! Zdecydowanie warto zapoznać się z zasadami opatrywania ran, dlatego w tym artykule przedstawiamy wskazówki dotyczące tej procedury!

Opatrywanie ran – o tym pamiętaj!

Sposób opatrywania rany zależy od wielu czynników – zanim jednak się tym zajmiemy, powinniśmy ocenić, czy niezbędne jest wsparcie profesjonalnej opieki medycznej. Dopiero po tym możemy przystąpić do oceny rany, biorąc pod uwagę jej typ, głębokość, nasilenia krwawienia, stopień zabrudzenia, a także obecność ciał obcych.

Kiedy rana jest poważna oraz podejrzewamy, że konieczne może okazać się jej szycie, powinniśmy ją opatrzyć i niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie medykowi pozostawiamy decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Rany krwawiące wymagają zatamowania – powinniśmy się tym zająć w pierwszej kolejności, aby dopiero potem przejść do kolejnych etapów. Co ważne, udzielając pierwszej pomocy innej osobie, musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie! Należy wykorzystać rękawiczki ochronne lub poszukać alternatyw, na przykład w postaci foliowych woreczków, które nie posiadają dziur.

Skuteczne opatrywanie ran – podstawowe zasady

Skuteczne opatrywania ran stanowi wieloetapowy proces. Żaden z poniżej opisanych kroków nie powinien zostać pominięty, gdyż znacząco wpływa to na ostateczny wynik naszych działań.

Oczyszczenie rany

Rana powinna zostać oczyszczona przy użyciu bieżącej wody lub roztworu soli fizjologicznej, którą należy nawilżyć jałowy gazik, przemyć nim zranione miejsce oraz całość osuszyć. Wymienione płyny będą odpowiednie, gdyż nie podrażniają skóry. Należy zaznaczyć, że do oczyszczania rany nie jest zalecane wykorzystanie wody utlenionej. Chociaż skutecznie odkaża, wpływa ona negatywnie na gojenie się świeżych ran.

Dezynfekcja rany

Przerwana ciągłość tkanki stwarza środowisko sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów – bez względu na głębokość rany, należy ją zdezynfekować. Pozwala to uniknąć zaczerwienienia oraz pojawienia się ropnej wydzieliny, a przy tym rozwoju infekcji. Powinniśmy do tego wykorzystać środki antyseptyczne.

Założenie opatrunku

Wybór materiału opatrunkowego uzależniony jest od rodzaju, rozległości, a także głębokości rany. Nie ma jednego rodzaju opatrunku do wszystkich zranień.

Nasza apteczka powinna być wyposażona we wszelkie niezbędne produkty do opatrywania ran. Sprawdź produkty Blue Dot, wśród których można wyróżnić samoprzylepny opatrunek chłonny czy jałowe chusteczki dezynfekujące do ran.

Rodzaj opatrunku – jak go wybrać?

Opatrunki dzielą się na kilka typów. Te uciskowe przydają się przy ranach krwawiących, natomiast obłożeniowe uniemożliwiają ruch przy otwartych złamaniach kończyn oraz pozwalają usztywnić całość przy ranach z ciałami obcymi. Zdecydowanie najczęściej mamy jednak do czynienia z opatrunkami osłaniającymi, które zarówno wchłaniają płyny ustrojowe, jak i zabezpieczają przerwaną ciągłość tkanek przed zanieczyszczeniami. Które z nich powinny znaleźć się w naszej apteczce?

Plastry z opatrunkiem

Plastry z opatrunkiem sprawdzą się przy małych skaleczeniach, które nie wymagają lekarskiej konsultacji.

Kompresy jałowe

Bardzo uniwersalnym rodzajem materiałów opatrunkowych są kompresy jałowe. Są one przydatne podczas przemywania i dezynfekcji skóry, a także w trakcie opatrywania skaleczeń, oparzeń oraz innych ran. Są to wyroby jałowe, dlatego można je przykładać bezpośrednio do oczyszczonych ran – wtedy należy użyć wzmacniającej warstwy wierzchniej. Co więcej, kompresy charakteryzują się dużą chłonnością, dlatego są przydatne podczas tamowania krwawień.

Opaski elastyczne i dziane

Rolka taśmy wykonana z elastycznej tkaniny nosi miano opaski elastycznej. Znajduje ona zastosowanie przy podtrzymywaniu opatrunków, a dodatkowo pozwala unieruchomić złamane lub zwichnięte kończyny. Ponadto, chroni stawy przed nadmiernym przeciążeniem. Do zabezpieczania opatrunku pierwotnego doskonale sprawdza się natomiast opaska dziana.

Opatrunki hydrożelowe na oparzenia

Rany oparzeniowe wymagają szczególnej troski – przy ich opatrywaniu sprawdzają się nowoczesne materiały opatrunkowe, takie jak opatrunki hydrożelowe. Charakteryzują się one właściwościami absorpcyjnymi oraz nawilżającymi, dzięki czemu zapewniają ranie odpowiednie nawilżenie.

Zarówno posiadanie wiedzy o podstawowych zasadach opatrywania ran, jak i wyposażenie domowej apteczki w niezbędne materiały opatrunkowe, pozwala skutecznie zabezpieczyć przerwaną ciągłość tkanki. Dzięki temu możemy pomóc nie tylko sobie samym, ale i udzielić pomocy innym potrzebującym osobom.