Jak schudnąć z brzucha? Dieta to podstawa!

piątek, 18.12.2020 15:57 2185

Proteiny wyzwalają termogenezę poposiłkową – aby je strawić, organizm wytwarza ciepło, wykorzystując spożyte wcześniej kalorie. Super!, to znaczy, że skuteczna dieta na płaski brzuch powinna obfitować w białko. To nie jedyna dietetyczna sztuczka, dzięki której pozbędziesz się tłuszczu z brzucha. 

Jadłospis odchudzający brzuch – nie tylko dla otyłych

Dieta na płaski brzuch dla dziewczyny lub chłopaka może być podejmowana nie tylko z powodu szpecącej otyłości. Dietetyk kliniczny Michał Wrzosek (odpowiadając na pytanie swoich czytelników, jaka dieta na płaski brzuch i szczupłe uda) pisze: Wysoki poziom wisceralnej tkanki tłuszczowej może sprzyjać insulinooporności oraz cukrzycy typu II, a dodatkowo przyczyniać się do pojawienia się dyslipidemii oraz zwiększać ryzyko chorób serca. Okazuje się, że te czynniki występują niezależnie od masy ciała. Oznacza to, że wcale nie musisz zmagać się z nadwagą, a już samo gromadzenie tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha zwiększa Twoje ryzyko zdrowotne. I dodaje: Podobnie jak w przypadku tycia podczas odchudzania także mamy niewielki wpływ na to, w obrębie której części ciała schudniemy najpierw. Oznacza to, że odchudzanie brzucha nie różni się istotnie od odchudzania całego ciała – skuteczna dieta na płaski brzuch jest niskokaloryczna, wymaga wprowadzenia ruchu i zdrowych nawyków.

Plan dietetyczny spalający brzuch bazuje na deficycie kalorycznym

Aby Twój organizm czerpał energię z zapasów tkanki tłuszczowej na brzuchu, musisz uniemożliwić mu czerpanie kalorii z jedzenia. W tym celu wygeneruj deficyt kaloryczny – poznaj swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a potem odejmij od niego 10-20% całkowitego zapotrzebowania energetycznego.

Jadłospis nieidealny jest bardziej idealny

Paradoksalnie, zmniejszając jeszcze bardziej deficyt kaloryczny (na najmniejszy z możliwych), przyspieszasz spalanie tłuszczu. Tak, dieta na płaski brzuch nie wymaga poświęceń, a dyplomowani dietetycy zalecają wręcz wdrożenie w życie zasady 80/20. 80% diety niech stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej, a 20% mniej pełnowartościowe przekąski. Te 20% przekąsek, na które masz ochotę, pozwoli Ci wytrwać w diecie bez poczucie zmęczenia.

Dieta na płaski brzuch – jadłospis czy lawirowanie?

Aby schudnąć z brzucha, jedz. Dostarczaj organizmowi składników odżywczych, a nawet... manipuluj ich ilością – to lepsze niż idealny jadłospis! Na przykład rotuj węglowodany, dostosowując ich ilość do aktywności fizycznej danego dnia – w dni treningowe jedz ich więcej, a w dni nisko-wysiłkowe mniej. Jedz więcej białka (do 2 g/kg masy ciała).

Pij, aby schudnąć

Lawiruj także płynami – pij chłodną wodę, gdyż przyspiesza ona metabolizm o 25-30% w ciągu 90 minut. Pij zieloną lub czarną herbatę albo kawę, gdyż zawarte w niej EGCG przyspieszają metabolizm nawet o 11% oraz usuwają tłuszcz z brzucha 30% intensywniej. Do kawy dodaj kardamon – przyspieszy metabolizm i poprawi Ci humor, zwiększając szansę doprowadzenia diety do końca. Wypróbuj także kawę z cynamonem i rozgrzewającą (kapsaicyna) papryczką chili. Więcej praktycznych porad i przepisów znajdizesz na: https://michalwrzosek.pl/dieta/dieta-na-plaski-brzuch-co-nalezy-wiedziec/.

Dieta na płaski brzuch - czego unikać?

Odchudzanie hamują cukry proste, gdyż zwiększają indeks glikemiczny, podnoszą poziom cukru we krwi, którego nadmiar odkłada się w tkance tłuszczowej. Unikaj więc sacharozy (cukru białego), ale także cukru brązowego, trzcinowego, kokosowego, itp. Ogranicz też spożycie tłuszczów do 25-30% energii z diety, gdyż są kaloryczne – 1 g zawiera aż 9 kcal (dla porównania – 1 g białka i węglowodanów kryje w sobie 4 kcal). Jedz za to niskoglikemiczne węglowodany złożone oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe (np. olej rzepakowy) oraz jednonasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek).