Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

wtorek, 28.9.2021 11:57

Niemcy to kraj, w którym pracuje wyjątkowo dużo Polaków. Tymczasem wszyscy oni mają obowiązek rozliczyć podatek od wynagrodzenia uzyskanego za granicą. Jak zrobić to prawidłowo?

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Przepisy prawne naszego zachodniego sąsiada zobowiązują Polaków do rozliczenia zarobków w kraju, w którym został osiągnięty dochód, czyli w Niemczech. Aby to zrobić, należy złożyć w tamtejszym urzędzie skarbowym deklarację podatkową dotyczącą wynagrodzenia uzyskanego w tym kraju. Aby zapłacić jak najmniejszy podatek, warto wskazać w niej wszelkie ulgi, które przysługują danemu podatnikowi, a także uwzględnić kwotę wolną od podatku obowiązującą w Niemczech. Warto pamiętać, że w Niemczech, podobnie jak w Polsce, z urzędem skarbowym należy się rozliczyć do 30 kwietnia roku występującego po tym, którego dotyczy rozliczenie.

Każdy, którego oficjalnym miejscem zamieszkania jest Polska, musi jednak także rozliczyć swoje dochody w polskim urzędzie skarbowym. Odbywa się to na podstawie polskiego prawa podatkowego, czyli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dzięki temu, że Polska ma podpisaną umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z Republiką Federalną Niemiec, można uniknąć płacenia podatku w obu krajach jednocześnie.

Konieczny PIT-36

Osoby pracujące w Niemczech i posiadające miejsce zamieszkania w Polsce mają status rezydenta podatkowego. Zobowiązuje ich to do złożenia w polskim urzędzie skarbowym zeznania podatkowego w formie druku PIT-36 razem z załącznikiem ZG. Pozwala to skorzystać z metody zwolnienia z progresją. Dzięki temu dochody uzyskane w Niemczech są wyłączone z podstawy opodatkowania w kraju. Ich wysokość ma znaczenie jedynie przy ustalaniu stawki podatku od pozostałych dochodów, które będą opodatkowane w Polsce.

Zdarza się jednak i tak, że dana osoba w tym samym roku pracowała zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Wówczas koniecznie musi poinformować o tym fiskus poprzez złożenie druku PIT ZG, informującego o dochodach z Niemiec. Do tego konieczne jest także posiadanie Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemieckiej karty podatkowej, którą wydaje niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt).

Rozliczenie podatku z Niemiec – potrzebne dokumenty

Osoby, którym zależy na uzyskaniu zwrotu podatku z Niemiec, muszą skompletować potrzebną dokumentację. Do niezbędnych dokumentów należy m.in. kopia paszportu lub dowodu osobistego. Gdy w czasie roku, którego dotyczy rozliczenie, podatnik uzyskał dochody również w Polsce, konieczne będzie także zaświadczenie EU/EWR. To właśnie w nim znajdują się informacje o dochodach uzyskanych w ojczyźnie.

Potrzebna będzie również niemiecka karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung), w której znajdują się informacje o wysokości odprowadzonego podatku w imieniu podatnika. Aby ją zdobyć, należy zwrócić się do zakładu pracy w Niemczech.

Rozliczenie podatku warto powierzyć specjalistom

Jednak aby rozliczenie podatku z Niemiec przebiegło sprawnie i pieniądze z nadwyżki podatkowej trafiły do pracownika możliwie najszybciej, warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji wyspecjalizowanej właśnie w tej dziedzinie. Nie tylko pomoże zgromadzić potrzebne dokumenty, ale także w imieniu podatnika złoży wszelkie niezbędne deklaracje podatkowe. Osobie rozliczającej podatek pozostanie już tylko oczekiwanie na zwrot podatku z Niemiec. Skorzystanie z pomocy specjalistów daje również pewność, że podatnik uzyska najwyższą dostępną kwotę zwrotu podatku, uwzględniającą należne ulgi i świadczenia (np. zasiłek rodzinny), a także kwotę wolną od podatku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie firmy ALL-TAX, specjalizującej się w rozliczeniach podatkowych zza granicy: https://all-tax.pl/.