Jak pomóc dziecku w przypadku kolki?

środa, 30.11.2022 13:30 295

Kolka niemowlęca to częsta przypadłość małych dzieci. Pojawiają się zwykle już w pierwszych tygodniach życia, a zwykle ustępują samoistnie około piątego miesiąca życia dziecka. Nieprzespane noc i męczarnie dziecka powodują, że za wszelką cenę staramy się im pomóc.

Sprawdzone sposoby na dziecięcą kolkę

Istnieją różne metody na to, aby poradzić sobie z kolkami u maluchów, które cierpią z ich powodu. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest podawanie jeden raz dziennie dziecku probiotyku. Najlepiej, jeśli zostanie on dobrany przez lekarza, bowiem wybór jest bardzo szeroki. Może taki produkt zawierać jeden lub więcej szczepów bakterii, a specjalista może odpowiednio ocenić, który preparat będzie najlepiej służył naszej pociesze. Ważne jest również to, aby zwrócić uwagę czy matka, która karmi dziecko mlekiem ze swoich piersi nie spożywa produktów alergeogennych. Ogólne zalecenia są takie, aby u matki karmiącej dziecko z kolkami niemowlęcymi ograniczyć spożywanie produktów zawierających alergeny. 

Znane są też metody fizykalne, które pomagają w uporaniu się z tymi przykrymi dolegliwościami, jest to na przykład masaż oraz ciepłe okłady na brzuszek. Warto sprawdzić na przykład na filmach na platformie YouTubie w jaki sposób prawidłowo wykonywać taki masaż. Istnieją różne techniki, więc warto wybadać, która z nich będzie najbardziej pomocna przy naszym dziecku. 

Do każdego karmienia maluchowi możemy dorzucać preparaty pomagające w usuwaniu pęcherzyków powietrza, które dostają się do jelit dziecka i które również mogą wywoływać silne bóle korkowe. Popularne są butelki dedykowane dzieciom z problemami kolkowymi, których zakup polecają również specjaliści. Butelka antykolkowa Avent, Babyone, czy Tommee Tippee to przykłady produktów cenionych przez rodziców

Oczywiście zawsze w razie pogorszenia stanu dziecka, w tym przebiegu korki niemowlęcej, która nie przechodzi lub nasila się zbytnio, należy skontaktować się z przychodnią opieki zdrowotnej, nocną pomocą lekarską lub szpitalnym oddziałem ratunkowym. Możliwe, że naszemu dziecku w takiej sytuacji dolega coś więcej niż tylko popularna kolka niemowlęca i wymaga ono specjalistycznego leczenia.