komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 31 października 2020

Urbana, Saturnina

Jak pielęgnować okulary, by służyły nam przez długi czas?

środa, 30.9.2020 19:05 , odsłony: 104
kategorie artykułu:

Coraz więcej osób nosi okulary — korekcyjne, chroniące przed słońcem lub nawet przed niebieskim światłem emitowanym przez ekrany. Warto wiedzieć, jak pielęgnować okulary, by utrzymać je w dobrym stanie.

Dobre okulary korekcyjne, a także „zerówki” z powłoką ochronną do pracy przed komputerem lub okulary przeciwsłoneczne (np. Ray-Ban, Gucci) to stosunkowo duży wydatek — ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na szczęście ostrożne użytkowanie i regularna pielęgnacja pozwalają na długie użytkowanie jednej pary. To dobra wiadomość dla osób, które nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez okularów.

Pielęgnacja okularów i konserwacja

Niektórzy ograniczają się do przetarcia soczewek okularowych skrajem bluzki lub koszuli, gdy utrudniają widzenie. Jednak prawidłowa pielęgnacja naszych okularów powinna być nieco bardziej rozbudowana i zawsze wygląda podobnie — bez względu na to, czy nosimy oprawki plastikowe, metalowe czy okulary bez oprawek.

Aby zachować soczewki i oprawki w dobrym stanie, warto regularnie czyścić je wodą z mydłem lub specjalistycznymi płynami do czyszczenia okularów (w sklepach dostępne są także nasączone płynem ściereczki). Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca (może powodować trwałe odkształcenie oprawek!). Należy unikać przecierania soczewek chusteczkami higienicznymi lub ręcznikami papierowymi, bo mogą pozostawiać małe zarysowania na powierzchni okularów. Zamiast tego lepiej wykorzystać specjalne ściereczki z mikrofazy, które świetnie czyszczą soczewki i nie pozostawiają smug.

Podczas zakupu okularów warto zapytać obsługę salonu optycznego o specjalne powłoki soczewkowe, które ułatwiają utrzymanie soczewek w czystości — to np. powłoka antyelektrostatyczna oraz oleofobowa. Dodatkowo można zdecydować się na utwardzone soczewki, które są bardziej odporne na zarysowania i mogą nam służyć przez dłuższy czas. 

Pamiętajmy też, żeby czyścić nie tylko same szkła, ale także oprawki. Warto od czasu do czasu zanieść okulary do salonu optycznego na specjalistyczne czyszczenie. Dzięki temu okulary pozostaną w dobrym stanie i posłużą nam dłużej — bez względu na to, czy mamy najprostsze oprawki, czy modne okulary od Ray-Ban, Diora lub Hugo Bossa.

Przechowywanie okularów i prawidłowe użytkowanie

Ostrożne obchodzenie się z okularami również wydłuży ich żywotność i pozwoli zachować je w dobrym stanie. Warto wyrobić sobie kilka nawyków. Przede wszystkim zawsze zdejmujemy okulary, trzymając je oburącz. W ten sposób zapobiegniemy deformacji oprawek.

Gdy nie używamy naszych okularów, najlepiej przechowywać je w twardym etui (to szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta domowe). To banalnie prosty sposób na zabezpieczenie okularów przed zniszczeniem oraz bezpieczne przenoszenie ich w torebce lub plecaku. Ponadto nigdy nie zostawiajmy okularów na desce rozdzielczej samochodu, kaloryferze lub w innym miejscu, w którym mogą się odkształcić pod wpływem temperatury. Nie odkładamy także okularów soczewkami do spodu, ponieważ powoduje to zarysowania. Pamiętajmy także, by okulary nie miały kontaktu z detergentami oraz lakierami do włosów lub perfumami — mogą one zniszczyć powłoki soczewek okularowych.

Kiedy dostrzeżemy na soczewkach czy oprawkach zniszczenia albo odkształcenia, nie naprawiajmy ich samodzielnie — spowodujemy tylko większe szkody. Zamiast tego okulary należy zanieść do salonu optycznego, gdzie specjaliści dysponują odpowiednimi narzędziami i mogą naprawić naszą parę okularów korekcyjnych Ray-Ban, modnych przeciwsłonecznych okularów Gucci czy zupełnie zwykłych „zerówek” do pracy przed komputerem.

 

 

 
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
czwartek, 29.10.2020 10:26
czwartek, 29.10.2020 10:18
czwartek, 29.10.2020 09:02
czwartek, 29.10.2020 09:01
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele