komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 30 maja 2020

Ferdynanda, Karola

Jak oszczędzać prąd w domu

czwartek, 13.2.2020 09:02 , odsłony: 217
kategorie artykułu:

Coraz wyższe koszty energii elektrycznej zmuszają do szukania oszczędności. W codziennym użytkowaniu domowych urządzeń wiele osób zużywa dużo więcej prądu niż jest to potrzebne, co oczywiście przekłada się na wyższe rachunki. Jak więc korzystać ze sprzętów oszczędnie i tym samym zmniejszyć zużycie prądu? Oto kilka sposobów na oszczędzanie prądu w domu.

Kuchnia

W kuchni zużywamy najwięcej prądu, gdyż to właśnie w niej znajduje się najwięcej urządzeń. Warto wiedzieć, że lodówka znajdująca się zbyt blisko kuchenki czy piekarnika będzie zużywała więcej prądu. Powinna więc być oddalona od urządzeń emitujących ciepło. Ponadto optymalna temperatura chłodziarki powinna wynosić 5-7 stopni Celsjusza, a zamrażarki -18 stopni Celsjusza. Nawet jeden stopień mniej niż te wartości powoduje ok.5% większe zużycie prądu. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie wkładać do lodówki ciepłych oraz gorących produktów ani nie trzymać lodówki otwartej zbyt długo. 

Jeśli chodzi o kuchenkę elektryczną, to w tym przypadku również można sporo zaoszczędzić. Podstawową zasadą jest gotowanie wody czy podgrzewanie dań pod przykrywką, dzięki czemu skracamy czas potrzebny do osiągnięcia wysokiej temperatury. Garnki powinny mieć średnicę o ok 2cm większą niż palnik, dzięki czemu będzie on optymalnie wykorzystany. 

W przypadku korzystania z piekarnika jedną z podstawowych zasad szczękania prądu jest nieotwieranie jego drzwiczek bez potrzeby. Warto również włączyć piekarnik na kilka minut przed planowanym zakończeniem pieczenia pozostawiając wewnątrz potrawę. Warto również tak planować pieczenie, aby podczas jednego rozgrzania piekarnika włożyć kolejno przynajmniej dwie potrawy. Jeśli nie ma zagrożenia, że zapachy będą się nieprzyjemnie przenikać, możemy nawet włożyć dwa dania jednocześnie na osobnych kratach.

Czajnik bezprzewodowy również jest swego rodzajem złodziejem prądu, jeśli korzystamy z niego nieoszczędnie. Podstawowym błędem jest gotowanie większej ilości wody niż rzeczywiście potrzebujemy. Zawsze wlewajmy do niego tyle wody, ile jest potrzebne do zalania danego napoju. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu czajnika z kamienia, gdyż jest on również przyczyną zwiększonego poboru prądu.

Pokój dzienny

W pokoju dziennym najczęściej włączony jest telewizor i to nie tylko wtedy, gdy coś oglądamy, ale jako tło do życia rodzinnego. Taki nawyk może nas słono kosztować, więc warto zamienić go na tryb oszczędny. Zamiast więc zostawiać włączony telewizor, lepiej skorzystajmy z radia, które może być równie przyjemnym tłem co telewizja, a przy tym dużo oszczędniejszym. Warto również wyrobić w sobie inny nawyk, a mianowicie wyciągać wtyczki z gniazdek, jeśli nie korzystamy z danego urządzenia. Nie każdy ma świadomość, że sprzęt pozostawiony w trybie “stand by” również zużywa prąd.

O gaszeniu światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia, wiedzą już dzieci, ale nawet dorosłym zdarza się pozostawianie lampek zapalonych. Warto jak najszybciej zmienić ten nawyk, gdyż w ten sposób niepotrzebnie marnujemy sporo prądu.

Zmiana kilku codziennych nawyków podczas użytkowania domowych sprzętów przyniesie rocznie całkiem pokaźną sumę oszczędności, które będziemy mogli dużo lepiej spożytkować inż wydając je na rachunki. Zachęcamy do oszczędzania prądu już od dziś.


Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem pożyczek online Creditstar.pl

 
wczoraj, 14 godz temu
czwartek, 28.5.2020 21:06
czwartek, 28.5.2020 09:49
środa, 27.5.2020 10:30
środa, 27.5.2020 10:32
wtorek, 26.5.2020 10:50
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki