Jak ludzie biznesu wspomagają pracę mózgu?

czwartek, 13.5.2021 16:01 895

Ludzie odnoszący duże sukcesy charakteryzują się wysoką produktywnością i mają ogrom motywacji do pracy. Budzi to podziw tym bardziej, że wykonywana praca zazwyczaj nie należy do łatwych i mocno angażuje szare komórki. Jak to się dzieje, że mają w sobie tyle mocy? Trzeba się z tym urodzić, czy może są jakieś magiczne sztuczki?

Wspomaganie mózgu do efektywniejszej pracy

Zaniedbywany mózg się rozleniwia. Jeśli chcesz, by pracował na pełnych obrotach i nie zawodził, musisz o niego dbać i zapewniać mu jak najlepsze warunki.

Styl życia

By myśli nie spowiła mgła, musimy dbać o styl życia, by mózg miał możliwość i rozwoju, i regeneracji. Jeśli masz dużo na głowie, to paradoksalnie tym bardziej musisz codziennie wygospodarować chociaż 20-30 minut, które poświęcisz dla siebie i wypoczynku. W tym czasie dobrze jest oddać się medytacji lub chociaż niewymagającym, przyjemnym czynnościom, jak czytanie książki, spacer po parku/lesie, może domowa akupresura lub ciepła kąpiel. Dzień warto jest zaczynać od lekkiej aktywności – gimnastyka, przejażdżka rowerem, spokojny jogging. Poranna wywołuje kaskadę reakcji hormonalnych, które doładowują Cię mocą i pozwalają energiczniej przejść przez dzień.

Suplementacja

Pewne substancje, zarówno te z natury, jak i z laboratorium, mają udokumentowane działanie wspomagające pracę mózgu. Prokognitywne suplementy diety stosowane są od tysięcy lat, ponieważ takie zastosowanie niektórych ziół i grzybów znane było już w systemach medycznych folkloru różnych kultur, m.in. Ajurwedzie i Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.

Bardzo ciekawym przykładem jest popularny grzyb witalny – Lion’s Mane, zwany też soplówką jeżowatą. Angielska nazwa oznacza dosłownie lwią grzywę, co nawiązuje do specyficznego wyglądu tego grzyba. Na czym polega jego fenomen? Otóż w badaniach zauważono, że efektywnie podnosi produkcję czynnika NGF (Nerve growth factor), który inicjuje budowę nowych neuronów i regenerację tych już obecnych. Jest to działanie u podstaw, które przy regularnym stosowaniu daje bardzo fajne efekty. Grzyb Lion’s Mane budzi zainteresowanie też z powodu jednego ze sposób jego przyjęcia. Otóż sproszkowany ekstrakt tego grzyba często dodaje się do kawy, by wzmocnić i uzupełnić jej działanie. Wszyscy wiemy, jakim cudownym napojem jest kawa, gdy pracujemy umysłowo, więc jej ulepszona wersja jest wspaniałą wizją.

Grzyb Lion's Mane (Soplówka jeżowata) rosnący na drzewie

Z naturalnych specyfików, świetnie sprawdzają się też adaptogeny. Jest to cała grupa roślin, które w założeniu mają zwiększać możliwości przystosowania się organizmu do ciężkich, stresujących warunków. Zarówno tych fizycznych, jak i psychologicznych. Wiele z nich ma dodatkowo cały pakiet wartościowych właściwości – mogą poprawiać pamięć, zwiększać ilość energii, uspokajać, zmniejszać stany zapalne i stres oksydacyjny. Wybór jest bardzo szeroki i można dobrać suplement dostosowany do twoich potrzeb i wymagań. Dla przykładu Rhodiola Rosea działa energetyzująco i przeciwdepresyjnie, Ashwagandha doskonale wycisza i zmniejsza stres, a Bacopa Monnieri wpływa na poprawę pamięci.

Przeczytaj więcej o wspomaganiu mózgu na blogu: https://grananerwach.pl/