komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 18 stycznia 2021

Piotra, Małgorzaty

Jak leczyć bezsenność? Osteopatia i medycyna funkcjonalna

sobota, 28.11.2020 13:26 , odsłony: 304
kategorie artykułu:

Bezsenność nie powinna być postrzegana jako niewinne zaburzenie snu, zwłaszcza, gdy ten stan przedłuża się. Bagatelizowanie tematu doprowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Współczesne leczenie bezsenności nie opiera się już tylko na farmakologii, jak miało to miejsce jeszcze kilka - kilkanaście lat temu. Traktowane jest przez pryzmat holistyczny: kłopoty ze snem to objaw jakiejś dysfunkcji organizmu lub fizycznej przyczyny, czyli bólu. Właśnie takie podejście charakterystyczne jest dla medycyny funkcjonalnej.

1. Przyczyny bezsenności

2. W jaki sposób osteopatia i medycyna funkcjonalna mogą pomóc w zaburzeniach snu?

3. Wybór terapii

Nie sposób zaprzeczyć, że zdrowy sen stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania. Przekłada się na sprawność intelektualną i fizyczną, dlatego warto zadbać o jego prawidłowy przebieg.

Przyczyny bezsenności

U podstaw bezsenności leżeć mogą różne przyczyny. Eksperci szacują, że 30% przypadków spowodowanych jest dolegliwościami somatycznymi, czyli chorobami, bólem, ograniczeniem możliwości fizycznych. Ponad połowa bezsenności ma związek z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak:

  • depresja,
  • nerwica,
  • zaburzenia lękowe,
  • natrętne myśli,
  • choroba afektywna dwubiegunowa.

Czasem zaburzenia snu to wynik zażywanych leków albo używek. Medycyna funkcjonalna wychodzi z założenia, że ciało ludzkie to złożony system, który w przypadku zachwiania równowagi w nim panującej zaczyna dawać o tym znać. Bezsenność może być jednym z sygnałów.

W jaki sposób osteopatia i medycyna funkcjonalna mogą pomóc w zaburzeniach snu?

Zadaniem medycyny funkcjonalnej jest w związku z tym znalezienie pierwotnej przyczyny dysharmonii i przywrócenie równowagi w organizmie. Oprócz bezsenności dziedzina ta interesuje się także schorzeniami układu trawiennego, depresją, chorobami z autoagresji czy zaburzeniami hormonalnymi. Wiele pomóc może dietoterapia oraz zmiana codziennych nawyków. Ważną rolę pełni także osteopatia - nieinwazyjna terapia manualna.

Osteopatia wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy i wzmacnia go, wpływając tym samym pozytywnie na układ nerwowy, krążeniowy i limfatyczny. Znosi nagromadzone napięcia, ból i dyskomfort, które często - jak wynika z przytoczonych wyżej statystyk - leżą u podstaw złego samopoczucia i kłopotów ze snem. Metoda ta często uzupełnia konwencjonalne leczenie bezsenności, a towarzyszy jej również wsparcie mentalne i emocjonalne. 

Wybór terapii

Każda terapia rozpoczyna się wywiadem na temat stanu zdrowia, historii chorób oraz dolegliwości. Pierwsza sesja trwa około godziny. Ważne, aby powierzyć swoje zdrowie właściwym rękom. W Polsce od 2005 roku działa Towarzystwo Osteopatów Polskich zrzeszające kompetentnych specjalistów.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym 3xZdrowie oferującym terapię wykorzystującą unikalne połączenie wiedzy medycznej i wieloletniej praktyki z zakresu osteopatii, psychologii i medycyny żywienia. Celem terapii 3xZdrowie jest jest poprawa i wzmocnienie fizyczne, mentalne i emocjonalne.

 

 
sobota, 16.1.2021 11:35
piątek, 15.1.2021 15:15
piątek, 15.1.2021 11:48
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki