Jak działa spawarka inwerterowa? Czym różni się od innych?

czwartek, 23.9.2021 10:58 322

Przyszli posiadacze spawarki przed jej zakupem często zastanawiają się jaką wybrać - spawarkę inwerterową czy może jednak transformatową. Z pewnością, aby dokonać tego wyboru, koniecznym jest zapoznanie się z wadami i zaletami każdego rodzaju spawarki. Niemniej jednak nie da się ukryć, że w obecnych czasach to właśnie spawarki inwerterowe wiodą prym, spychając ze świecznika spawarki starszej generacji.

Działanie spawarki inwertorowej

Działanie spawarki inwerterowej jest właściwie bardzo podobne do działania spawarki transformatowej, niemniej jednak jest ono bardziej nowoczesne i zmodernizowane. Mianowicie spawarka ta pobrane z sieci energetycznej napięcie przemienne, filtruje i prostuje. Kolejno za pomocą klucza inwerterowego powtórnie zamienia prąd elektryczny - na prąd przemienny, z jednoczesnym zwiększeniem jego częstotliwości. Osoba, która obsługuje spawarkę, musi w tym momencie ustalić częstotliwość i parametry pracy spawarki. Następnie napięcie zostaje nakierowane do transformatora, w którym zachodzi jego zmniejszenie. Kolejno dochodzi do prostowania i przejścia przez dławik, prąd natomiast wykorzystywany jest osiągnięcia efektu łuku elektrycznego.

Różnice pomiędzy spawarką inwerterową a innymi spawarkami

Kluczowa różnica jest w transformatorze, który z reguły ma za zadanie obniżyć napięcie elektryczne przy jednoczesnym zwiększaniu nasilenia prądu elektrycznego. W spawarkach transformatorowych transformator jest sporej wielkości, przez co spawarka jest ciężka i duża. Transformator w spawarce inerterowej jest dużo mniejszy, a za tym idzie również wielkość całego urządzenia. Mała wielkość transformatora w spawarkach inwerterowych jest możliwa dzięki stosowaniu płytki z elektroniką odpowiadającej za podwyższenie częstotliwości prądu w sposób automatyczny. Dodatkowo inwerterowe spawarki dokładniej niż tradycyjne ustalają ilość prądu spawania, mają dokładność aż do 1A, dokładność spawarek transformatowych waha się natomiast w przedziale od 10A do 20A. Dzięki takiej dokładności spawarek inwerterowych precyzja spawania oraz sprawność samej spawarki jest dużo lepsza, niż ma to miejsce w przypadku spawarek tradycyjnych.

Spawarki inwertorowe - zalety

Główną zaletą spawarek inwerterowych jest ich nieduża wielkość i niska waga. Dzięki temu można je wykorzystywać w większości prac spawalniczych. Można z nimi pracować zarówno na dworze, jak i w pomieszczeniach. Ponadto tymi urządzeniami jesteśmy w stanie spawać wszelkiego rodzaju metale, niestraszne jest im nawet aluminium. Czy wiesz, że spawarki inwerterowe z uwagi na swoje niewielkie zużycie prądu potocznie uchodzą za energooszczędne? Jest to bez wątpienia kolejna ogromna zaleta tych urządzeń. Ze spawarek inwerterowych mogą korzystać zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, którzy odnaleźli swoje hobby w spawaniu, wszystko dzięki ich wygodnym dla użytku rozmiarom oraz nowoczesnej technologii, która jest dopasowana do XXi wieku.