komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 28 października 2020

Szymona, Tadeusza

Jak działa automatyka przemysłowa?

wtorek, 22.9.2020 09:01
kategorie artykułu:

Aby móc produkować więcej i taniej, w fabrykach wdrażane są różne rozwiązania technologiczne. Z pewnością jednym z dominujących jest automatyka przemysłowa. W tym tekście wyjaśniamy, czym dokładnie jest i jakie ma zastosowanie.

Automatyka przemysłowa to technologia, której celem jest usprawnienie procesów produkcyjnych. Wszystko po to, aby zakłady mogły produkować więcej, taniej oraz z zachowaniem doskonałej jakości wyrobów. Automatyka bardzo im w tym pomaga przynosząc szereg korzyści, dlatego jako dziedzina inżynierii rozwija się bardzo dynamicznie.

Co to jest automatyka przemysłowa?

Jest to dziedzina inżynierii skupiona na projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań automatyzujących różne etapy produkcji. Opiera się na trzech głównych filarach: wytwarzaniu, przetwarzaniu i uwzględnieniu procesów technologicznych. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą obniżać koszty produkcji, a jednocześnie zwiększać jej wydajność. Nie dziwi więc, że obecnie coraz więcej zakładów, nie tylko tych największych, decyduje się zainwestować w rozwiązania automatyki przemysłowej. Zwłaszcza, że jeśli zostaną w tyle, mogą zostać wypchnięte z rynku przez bardziej nowoczesne fabryki.

Korzyści automatyzacji produkcji

Główną zaletą związaną z wprowadzeniem automatyki do fabryk jest zwiększenie mocy przerobowych przy ograniczeniu kosztów wytwarzania produktów. Automatyka pozwala tworzyć wysokiej jakości serie idealnie identycznych produktów i to w bardzo krótkim czasie. Linia produkcyjna wyposażona w nowoczesne rozwiązania jest bardziej efektywna i zwiększa konkurencyjność całej firmy. Większa wydajność i możliwość wykorzystania maszyn sprawiają, że właściciele fabryk decydują się na częściową redukcję zatrudnienia, co oczywiście wiąże się z oszczędnościami. Nie jest jednak tak, że maszyny zupełnie zastępują ludzi. Człowiek wciąż nadzoruje cały proces, lecz jego rola i odpowiedzialność są znacznie ograniczone.

Jak wygląda zautomatyzowana linia produkcyjna?

Na automatykę produkcyjną składają się tak zwane systemy automatyki. Z kolei na systemy automatyki składają się różne urządzenia lub zespoły urządzeń pełniących różnorakie funkcje. Ich praca zmierza zawsze do wytwarzania identycznych produktów. Systemy automatyki można podzielić na trzy grupy. Jedne zajmują się produkowaniem, drugie przetwarzaniem, a trzecie pełnią funkcję kontrolną, np. poprzez zastosowane czujniki zbliżeniowo-indukcyjne. Jak wyglądają takie czujniki można zobaczyć pod adresem - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/159-automatyka/czujniki/czujniki-zblizeniowe-indukcyjne

W ostatnim czasie duże znaczenie zyskują urządzenia służące do kontrolowania pracy innych urządzeń. Pełnią więc funkcję kontrolno-pomiarową i diagnostyczną. Mierzą, jak linia produkcyjna wywiązuje się ze szczegółów zawartych w projekcie i jak ma się to do wyglądu i działania produktu finalnego. Takim urządzeniem sterującym innymi urządzeniami jest na przykład serwonapęd, który dostępny jest w sklepie Akcesoria CNC - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/83-automatyka/serwonapedy. Wyposażone są w oprogramowanie i systemy sterujące, dzięki którym linię produkcyjną można w pełni zautomatyzować.

Czy automatyzacja przemysłu to zagrożenie dla pracowników?

Na pewno większy udział maszyn w procesach produkcyjnych ogranicza liczbę koniecznych do zatrudnienia osób. Nic dziwnego zatem, że wielu operatorów obawia się zwolnień, które mają miejsce. Nie jest jednak tak, że są to zwolnienia masowe. Póki co człowiek wciąż odgrywa najważniejszą rolę przy produkcji, żadna bowiem maszyna nie jest w stanie myśleć abstrakcyjnie.

Nawet w mocno automatyzowanych fabrykach pracuje rzesza ludzi odpowiedzialnych za nadzór nad maszynami. De facto maszyny ułatwiły pracę ludziom, którzy nie muszą już narażać życia i zdrowia pracując w skrajnie niebezpiecznych warunkach. Dlatego póki co nie istnieje jeszcze fabryka, w której maszyny całkowicie zastąpiłyby człowieka. Zwłaszcza, że istnieją sytuacje, w których poprawnie jest w stanie zadziałać tylko ludzki umysł.

Części automatyki przemysłowej mogą Państwo kupić w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl

 

 
dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 3 godz temu
wtorek, 27.10.2020 11:38
wtorek, 27.10.2020 10:24
wtorek, 27.10.2020 09:34
poniedziałek, 26.10.2020 14:56
poniedziałek, 26.10.2020 14:49
poniedziałek, 26.10.2020 14:40
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele