Jak dobrać dodatki do stylu wnętrz?

środa, 30.9.2020 16:30 1871

Dodatki do wnętrz należy dobierać rozważnie. Przede wszystkim powinny się one komponować z przyjętym stylem całej aranżacji. Znaczenie ma nie tylko rodzaj dodatków, lecz także ich kolorystyka.

Podstawowe zasady wyboru dodatków do wnętrza

Dodatki do wnętrza, w jakim by ono nie było urządzone stylu, należy dobierać z rozwagą. Kierować się należy przede wszystkim jedną zasadą: mniej znaczy więcej. Będzie to szczególnie ważne w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, natomiast także w skandynawskiej aranżacji zbyt duża liczba dodatków może razić. Nawet styl glamour czy boho wymagają pewnego umiaru, który warto zachować. Z liczbą dodatków łatwo przesadzić, a to prosta droga do zagracenia mieszkania i osiągnięcia efektu przeciwnego do zamierzonego. Warto więc najpierw wybrać trzy-cztery główne dodatki: wazon, ozdobną paterę, kilka ramek na zdjęcia i świecznik. Dopiero jeśli po ich ustawieniu w przestrzeni, okaże się, że jest miejsce na kolejne dodatki – można ten zestaw rozbudować. 

Na początku przede wszystkim obierz styl. Zdecyduj, czy chcesz jedynie podkreślić efekt, który już udało ci się osiągnąć, czy też stawiasz na kontrasty. Pamiętaj, że jeśli podporządkowujesz wnętrze określonej stylizacji, wszystko powinno ze sobą współgrać. To oznacza, że dodatki muszą być utrzymane w tym samym klimacie, co oświetlenie, ściany, podstawowe wyposażenie. 

Na jakie dodatki do wnętrza postawić?

Dodatki do wnętrza to między innymi: lampy, misy, patery, wazony, figurki, obrazy, ozdobne fotele. Bardzo modne dzisiaj ozdoby to między innymi ażurowe lampy, które świetnie sprawdzają się w stylu skandynawskim i boho. Obłe, minimalistyczne figurki ptaków idealnie będą pasować do minimalistycznego wnętrza. Przełamać jego ascetyczność mogą z kolei kubistyczne obrazy z głowami jeleni. Świetnym dodatkiem do wnętrza glamour będą różnej wielkości świece, ozdobne ramki na zdjęcia, miękkie poduchy w pastelowych kolorach. Ciekawe dopełnienie wnętrz stanowi także roślinność – ciężkie, złocone donice z paprociami świetnie podkreślą orientalne stylizacje, ale dobrze prezentować się będą także w skandynawskim wnętrzu.

Intrygującym dodatkiem są z pewnością także lustra, które możesz znaleźć na https://www.miloohome.pl/dekoracje.html. Te w bardziej ozdobnych ramach można zawiesić w przestrzeniach w stylu glamour, te prostsze, minimalistyczne wręcz sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach. Pamiętaj, że w tym przypadku liczyć się może nie tylko rama lustra, ale i sam jego kształt. 

Jak dobierać kolorystykę dodatków do stylu wnętrza?

W aranżacji wnętrz znaczenie ma nie tylko rodzaj dodatków, ale także ich kolorystyka. Powinna być ona dopasowana do obranego przez ciebie stylu. Do wnętrz skandynawskich koniecznie należy kupować dodatki w jasnych, neutralnych kolorach. Do przestrzeni urządzonych w klimacie glamour pasuje biel, czerń, fuksja, srebro i złoto, najlepiej w wysokim połysku. Większa dowolność panuje w stylu nowoczesnym, tutaj można postawić zarówno na różne odcienie szarości, ciemne wenge, ciepłą, ognistą czerwień lub chłodny brąz. Do orientalnych wnętrz pasują z kolei głębokie, mocno nasycone kolory. W klasycznych najlepiej zaś sprawdza się mahoń, ciepłe odcienie wiśni oraz głęboka zieleń. Do sypialni możesz kupić szare, beżowe, białe dodatki. Do neutralnie zaaranżowanego salonu wybierz bardziej wyraziste wazony, misy, lampiony, świeczniki w kolorach czerwieni, pomarańczy czy granatu.  Chłodne błękity lub głęboka zieleń sprawdzą się natomiast w łazience.